Wypożyczeni: Pierwszy gol Majchrzaka w Ekstraklasie

16.04.2024 08:00

(akt. 15.04.2024 20:15)

Jordan Majchrzak (Puszcza Niepołomice) strzelił pierwszego gola w Ekstraklasie. Fryderyk Misztal (Stolem Gniewino) wywalczył rzut karny w pomorskim Pucharze Polski. Zapraszamy na zapoznanie się z informacjami dotyczącymi wypożyczonych zawodników Legii.

Makana Baku (skrzydłowy; rocznik 1998; OFI Kreta; liga grecka) – OFI zremisowało na wyjeździe 2:2 z Panserraikosem. Baku grał do 66. minuty, wówczas został zmieniony. Wg Sofascore (ocena 6.4) miał m.in. 26 kontaktów z piłką, 60 proc. dokładnych podań (6/15), 10 pojedynków (5 wygranych) i 2 przechwyty.

Cezary Miszta (bramkarz; rocznik 2002; Rio Ave; liga portugalska) – Rio Ave zremisowało 2:2 z CF Estrela Amadora w najwyższej klasie rozgrywkowej w Portugalii. W kadrze meczowej zabrakło Miszty, który wrócił do zdrowia po kontuzji (skręcenie prawej kostki), doznanej na lutowym treningu. Tydzień temu (9.04) wypożyczony zawodnik Legii zagrał 90 minut w zespole do lat 23 (2:1 z SC Farense w Lidze Revelacao).

Gabriel Kobylak (bramkarz; rocznik 2002; Radomiak Radom; Ekstraklasa) – Radomiak przegrał na wyjeździe 2:3 z ŁKS-em. Kobylak wystąpił od początku do końca meczu ligowego, miał trochę gry nogami. Po pierwszym kwadransie przepuścił płaski strzał Huseina Balicia (praktycznie sam na sam) z 7. metra na bliższy słupek, ale bramka nie została uznana z powodu spalonego.

W 19. minucie stracił gola w pojedynku sam na sam z Kay'em Tejanem. Młodzieżowiec wyszedł z bramki, rzucił się, ale nie sięgnął piłki po płaskim uderzeniu z 7. metra. W końcówce pierwszej połowy świetnie obronił mocny strzał wspomnianego napastnika ŁKS-u z 18. metra, zbijając futbolówkę na rzut rożny, po którym wyłapał główkowanie Rahila Mammadova z bliskiej odległości.

Tuż przed przerwą Kobylak uporał się ze strzałem Balicia z 6. metra (na bliższy słupek), skutecznie broniąc nogami. W czasie meczu złapał też piłkę m.in. po odbijance w polu karnym i po akcji Tejana (za mocno wypuścił futbolówkę), którego zdołał uprzedzić po zmianie stron.

W 55. minucie stracił drugiego gola, przy którym – podobnie, jak przy pierwszym – nie miał większych szans. Tejan dopadł do górnego podania, pojawił się na prawej stronie "szesnastki", przełożył Lukę Vuskovicia, zszedł na lewą nogę i uderzył na dalszy słupek. Kobylak próbował interweniować, lecz nie zdołał sięgnąć piłki prawą ręką.

W 71. minucie przepuścił ładne uderzenie Engjella Hotiego z 16. metra (tzw. podcinka). Bramkarz Radomiaka wyskoczył, ale nie odbił piłki.

Igor Strzałek (Ekstraklasa; ofensywny pomocnik; rocznik 2004; Ekstraklasa) – Stal zremisowała u siebie 0:0 z Widzewem Łódź w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce. Strzałek wystąpił w podstawowym składzie gospodarzy, a w 58. minucie zmienił go Ion Gheorghe. Zakładał pressing m.in. na Rafale Gikiewiczu (bramkarz), pokazywał się do gry, wchodził w pojedynki, dostawał podania prostopadłe, asekurował zespół przy ofensywnych stałych fragmentach, w jednej z akcji dośrodkował za głęboko. Przeciął parę zagrań, miał odbiór, wybicie z własnego pola karnego i kilka strat.

Na początku meczu zapoczątkował kontrę, podprowadził piłkę, znalazł się na 17. metrze, ale prostopadłym podaniem "wygonił" Macieja Domańskiego, który zdołał wywalczyć rzut rożny. W 13. minucie Strzałek zszedł z lewej strony do środka boiska, lecz jego uderzenie z 20. metra, z prawej nogi na dalszy słupek (po koźle), wyłapał Gikiewicz.

Jordan Majchrzak (napastnik; rocznik 2004; Puszcza Niepołomice; Ekstraklasa) – Puszcza pokonała 2:1 Lecha Poznań. Majchrzak, który grał do 75. minuty, był ustawiony na skrzydle i strzelił gola na 1:0. Młodzieżowiec poszedł za akcją – Wojciech Hajda oddał strzał z 15. metra, a Bartosz Mrozek zbił piłkę do boku – i popisał się skuteczną dobitką z 8. metra, uprzedzając Joela Pereirę, trafiając z prawej nogi praktycznie do pustej siatki. Dla wypożyczonego zawodnika Legii była to pierwsza bramka w Ekstraklasie (od 0:33 na poniższym wideo).

Bardzo się cieszę, że w końcu udało się strzelić gola na poziomie Ekstraklasy. Bramka ma swoją wagę. Nieraz grałem przeciwko Lechowi jako zawodnik akademii Legii, wiem jakie to są mecze – mówił "Jordi" w CANAL+.

Pracował w grze defensywnej, walczył w kontakcie, przeciął parę podań, raz faulował, zablokował strzały Afonso Sousy (przyjęty na twarz) i Mikaela Ishaka, a także jedno dośrodkowanie. Posłał jedną centrę (blok).

W jednej z akcji, kiedy dośrodkowanie leciało w jego stronę, ucierpiał w polu karnym Lecha po kontakcie z Bartoszem Salamonem, przez którego został nadepnięty, ale sędzia nie odgwizdał "jedenastki" dla beniaminka.

Majchrzak napracował się w sobotnim meczu, który kosztował go sporo zdrowia i sił. Opuszczał boisko mocno poturbowany.

Oskar Lachowicz (środkowy pomocnik; rocznik 2005; Spezia Calcio U-19; Primavera 2) – Spezia U-19 przegrała w lidze z Cosenzą (2:2). Lachowicz grał do 46. minuty, wówczas został zmieniony. Dobrze się zaprezentował, miał dużo kontaktów z piłką, sporo celnych podań i jeden strzał na bramkę.

Marcel Krajewski (prawy wahadłowy; rocznik 2004; Znicz Pruszków; I liga) – Znicz przegrał u siebie 2:3 z GKS-em Tychy w I lidze. Krajewski wszedł na boisko w 46. minucie, pracował w grze obronnej i podłączał się do ofensywy.

Wygrał defensywny pojedynek 1 na 1 z Mateuszem Radeckim, który go sfaulował. Potrafił też zatrzymać Teo Kurtarana. Miał parę przechwytów i celnych miękkich podań, a także jedną stratę (bez konsekwencji). Przeprowadził dwa rajdy skrzydłem – w obu sytuacjach mijał jednego rywala i zatrzymywał się na drugim. Posłał dwa dośrodkowania, które złapał Maciej Kikolski. Po godzinie gry przedryblował Marcela Błachewicza, zszedł do środka i udanie wycofał. W 72. minucie trochę niedokładnie główkował po centrze z rzutu rożnego na 8. metr.

Bartłomiej Ciepiela (środkowy pomocnik/napastnik; rocznik 2001; Resovia; I liga) – Resovia przegrała 0:2 w derbach Rzeszowa ze Stalą. Ciepiela wystąpił w podstawowym składzie, a w 61. minucie został zmieniony. Był ustawiony w środku pola, potrafił zatrzymać rywala, walczył w pojedynkach powietrznych i na ziemi, zagrywał na jeden kontakt.

Miał przechwyt, odbiór, stratę (bez konsekwencji), dośrodkowanie (wybite), parę podań prostopadłych. Chwilę po przerwie został ukarany żółtą kartką za faul na połowie przeciwników. W 58. minucie chciał dośrodkować, lecz wyszedł z tego centrostrzał, który przeleciał nieco nad poprzeczką.

Maciej Kikolski (bramkarz; rocznik 2004; GKS Tychy; I liga) – Tyszanie wygrali na wyjeździe 3:2 ze Zniczem Pruszków w rozgrywkach ligowych. Kikolski zagrał cały mecz, miał trochę interwencji i gry nogami. W 24. minucie świetnie obronił mocny strzał Shumy Nagamatsu z 11. metra, odbijając piłkę na rzut rożny. Moment później stracił gola po płaskim uderzeniu Mateusza Grudzińskiego z lewej strony pola karnego na dalszy słupek.

W 32. minucie uporał się z dośrodkowaniem ze skrzydła, przenosząc futbolówkę nad poprzeczką. Po chwili wyłapał główkowanie Krystiana Tabary z 7. metra.

W drugiej połowie "Kikol" złapał parę dośrodkowań, a także strzał Daniela Stanclika ze środka pola karnego i uderzenie Radosława Majewskiego z rzutu wolnego.

W 82. minucie stracił drugiego gola. Majewski dośrodkował z wolnego na dalszy słupek, gdzie piłka odbiła się od Marcela Błachewicza i wpadła do siatki (samobój).

Jakub Kisiel (środkowy pomocnik; rocznik 2003; Podbeskidzie Bielsko-Biała; I liga) – Podbeskidzie przegrało u siebie 1:2 z Polonią Warszawa w I lidze. Kisiel wystąpił w podstawowym składzie gości, został zmieniony w przerwie. Pressował, doskakiwał do rywali, miał parę przechwytów i miękkich podań, raz faulował, ofiarnie zablokował strzał z 20. metra.

Aleksander Iwańczyk (środkowy pomocnik; rocznik 2007; ŁKS II; II liga) – Rezerwy ŁKS-u zremisowały u siebie 2:2 z Lechem II Poznań. Iwańczyk wszedł na boisko w 89. minucie meczu ligowego, miał odbiór i dwa celne podania, a w czasie doliczonym został ukarany żółtą kartką za faul na Macieju Wichtowskim, na połowie gości.

Jakub Okusami (stoper; rocznik 2004; Pogoń Siedlce; II liga) – Pogoń bezbramkowo zremisowała u siebie z Olimpią Grudziądz w II lidze. Okusamiego zabrakło w kadrze meczowej.

Jakub Murawski (bramkarz; rocznik 2005; Wieczysta Kraków; III liga) – Wieczysta przegrała w rzutach karnych z Wiślanami Jaśkowice i odpadła z 1/8 finału małopolskiego Pucharu Polski. Murawski oglądał spotkanie z ławki.

Maddox Sobociński (skrzydłowy; rocznik 2004; GKS Wikielec; III liga) – Wypożyczony zawodnik Legii, który w meczu z Pogonią Grodzisk Mazowiecki (23 marca br.) zerwał więzadła (krzyżowe przednie i poboczne) w lewym kolanie, 4 kwietnia przeszedł operację. Szacuje się, że wróci do gry za 8 – 10 miesięcy.

Kacper Knera (ofensywny pomocnik; rocznik 2004; Elana Toruń; III liga) – Elana pokonała u siebie 3:0 Wikęd Luzino w III lidze (grupa II). Knera pojawił się na murawie w 71. minucie.

Fryderyk Misztal (środkowy pomocnik; rocznik 2006; Stolem Gniewino; III liga) – Stolem wygrał na wyjeździe 3:1 z rezerwami Chojniczanki Chojnice w 1/8 finału pomorskiego Pucharu Polski. Misztal zagrał całe spotkanie, uczestniczył w grze defensywnej i budowaniu akcji, walczył w kontakcie, pracował w różnych sektorach boiska, schodził na boki, był pięć razy faulowany, miał jedną stratę (szybko się zrehabilitował poprzez odzyskanie piłki), parę przechwytów, odbiorów i podań prostopadłych.

Kilkukrotnie podprowadzał piłkę – w jednej z akcji przebiegł kilkadziesiąt metrów (z wysokości koła środkowego w okolice "szesnastki") i celnie wycofał na prawym skrzydle, innym razem minął rywala i zatrzymał się na drugim (wybicie z pola karnego). Miał cztery dośrodkowania – jedno złapał bramkarz, drugie wybił obrońca, trzecie (z rożnego) nie przełożyło się na strzał, a czwarte zostało nieprzepisowo zablokowane przez przeciwnika (zagranie ręką). To oznaczało "jedenastkę" dla gości, wykorzystaną przez Patryka Soboczyńskiego.

W ostatniej akcji środowego meczu Misztal mógł strzelić gola. Młodzieżowiec dostał podanie prostopadłe, ruszył lewą stroną boiska, ale jego uderzenie z 16. metra (prawa noga) na dalszy słupek było niecelne.

W niedzielę, 14 kwietnia, Misztal zagrał 90 minut w domowym spotkaniu ligowym z Sokołem Kleczew (1:0). Miał dużo odbiorów i przechwytów, parę ciekawych wjazdów ofensywnych, jeden strzał oraz kilka dośrodkowań.

Historia Legii: Co wiesz o początkach klubu