Wypożyczeni: Gol Baku, debiut Miszty, operacja Sobocińskiego

09.04.2024 09:30

(akt. 08.04.2024 21:44)

Makana Baku strzelił gola w lidze greckiej. Cezary Miszta zadebiutował w Portugalii. Maddox Sobociński przeszedł operację rekonstrukcji więzadeł. Zapraszamy na zapoznanie się z informacjami dotyczącymi wypożyczonych zawodników Legii.

Makana Baku (skrzydłowy; rocznik 1998; OFI Kreta; liga grecka) – OFI wygrało u siebie 4:0 z PAS Giannina w fazie play-out. Baku, który opuścił boisko w 75. minucie, strzelił gola na 2:0. Tuż przed przerwą otrzymał prostopadłe podanie po ziemi, znalazł się praktycznie sam na sam z bramkarzem (był jeszcze naciskany przez stopera, Jana Sobocińskiego) i sfinalizował akcję poprzez płaskie uderzenie z 11. metra.

Wg Sofascore (ocena 8.2) miał też m.in. 32 kontakty z piłką, 74 proc. dokładnych podań (14/19), przechwyt i 10 pojedynków (8 wygranych).

Cezary Miszta (bramkarz; rocznik 2002; Rio Ave; liga portugalska) – Rio Ave pokonało 3:0 Gil Vicente w najwyższej klasie rozgrywkowej w Portugalii. W kadrze meczowej zabrakło Miszty, który wrócił do zdrowia po kontuzji (skręcenie prawej kostki), doznanej na lutowym treningu. Tydzień temu (2.04) wypożyczony zawodnik Legii zadebiutował w nowym klubie, rozgrywając 90 minut w zespole do lat 23 (1:1 z Portimonense w Lidze Revelacao).

Gabriel Kobylak (bramkarz; rocznik 2002; Radomiak Radom; Ekstraklasa) – Radomiak wygrał u siebie 2:1 z Rakowem Częstochowa w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce. Kobylak wystąpił od początku do końca meczu, miał trochę gry nogami (ok. 30 dalszych podań), złapał cztery dośrodkowania, główkowanie po rzucie rożnym i strzał Johna Yeboaha z 10. metra (z prawej strony pola karnego).

Obronił uderzenia Bena Ledermana (17. metr) i Iviego Lopeza (24. metr, bezpośredni rzut wolny), a także instynktownie interweniował na linii, odbijając piłkę, którą chwilę wcześniej musnął Luizao.

Był bezradny przy bramce niepilnowanego Giannisa Papanikolaou, który dopadł do zgrania głową przez Ante Crnaca i trafił do siatki z 3. metra. W końcówce spotkania Kobylak został ukarany żółtą kartką za opóźnianie gry.

Igor Strzałek (Ekstraklasa; ofensywny pomocnik; rocznik 2004; Ekstraklasa) – Stal przegrała na wyjeździe 0:1 z Koroną Kielce w lidze. Strzałek wszedł na boisko w 56. minucie, zmieniając Kokiego Hinokio.

Młodzieżowiec pomagał w pressingu, pokazywał się do gry, miał trochę dobrych podań i jedną stratę pod presją dwóch przeciwników, otrzymywał zagrania prostopadłe, czasami schodził nieco niżej, by dać opcję w rozegraniu. Raz przewinił. Był dwukrotnie faulowany w środku pola, m.in. przez Yoava Hofmeistera, który w tej akcji (73. min.) został ukarany drugą żółtą kartką, a w konsekwencji czerwoną.

W 78. minucie dostał podanie prostopadłe, wygrał pojedynek z Marcelem Pięczkiem i celnie wycofał piętą do Łukasza Gerstensteina. Potem przeciął zagranie, ograł Mariusa Briceaga i Danny'ego Trejo, a następnie został zablokowany. W końcówce za głęboko dośrodkował na lewą stronę pola karnego, ale futbolówkę przejął Krzysztof Wołkowicz.

Jordan Majchrzak (napastnik; rocznik 2004; Puszcza Niepołomice; Ekstraklasa) – Puszcza bezbramkowo zremisowała z Ruchem w Chorzowie. Majchrzak wszedł na boisko w 65. minucie. Dobrze pressował, uczestniczył w grze defensywnej, oddał strzał z 30. metra (zablokowany), miał trzy wybicia, dwa odbiory, zatrzymał kontrę, walczył w kontakcie.

W jednej z akcji wygrał pojedynek z Patrykiem Sikorą i próbował zapoczątkować szybki atak pod presją Miłosza Kozaka, ale za mocno wypuścił piłkę, która wyszła na aut.

Oskar Lachowicz (środkowy pomocnik; rocznik 2005; Spezia Calcio U-19; Primavera 2) – Spezia U-19 zremisowała w lidze z Pescarą (2:2). Lachowicz grał do 63. minuty, wówczas został zmieniony. Oddał dwa strzały.

Marcel Krajewski (prawy wahadłowy; rocznik 2004; Znicz Pruszków; I liga) – Znicz przegrał 0:2 ze Stalą w Rzeszowie w I lidze. Krajewski wystąpił w wyjściowej jedenastce przyjezdnych, a w 74. minucie zmienił go Jakub Wójcicki. Miał parę przechwytów i odbiorów, podań prostopadłych, przeciętych zagrań, walczył w kontakcie, pracował w grze defensywnej, podłączał się do ofensywy. Dwukrotnie faulował – za drugim razem został ukarany żółtą kartką.

W 3. minucie dopadł do miękkiego podania, potem zagrał do Daniela Stanclika, futbolówka się od niego odbiła i znowu dotarła do "Krajo", który mocno uderzył z 5. metra, ale bramkarz Stali dobrze interweniował. Kwadrans później mógł mieć asystę – ruszył na obieg, dostał prostopadłe i celnie wycofał z tzw. pierwszej piłki na 12. metr, do Krystiana Pomorskiego, ale ten oddał nieudany strzał na dalszy słupek.

Tuż przed przerwą Krajewski miękko zagrał za linię obrony do Pomorskiego, ten wycofał do Stanclika, ale jego uderzenie z 8. metra wybronił Jakub Wrąbel. Chwilę po zmianie stron młodzieżowiec oddał strzał z tzw. pierwszej piłki (14. metr, prawa strona pola karnego), lecz golkiper miejscowych złapał futbolówkę.

Po godzinie gry miał bardzo ważną interwencję w defensywie, zatrzymując Andreję Prokicia, który mógłby wykończyć akcję praktycznie do pustej bramki.

W 72. minucie "Krajo" dograł bez przyjęcia z prawego skrzydła w boczny sektor "szesnastki", do Shumy Nagamatsu, który wywalczył rzut karny (zagranie ręką przez Pawła Oleksego), ale "jedenastki" nie wykorzystał Mateusz Grudziński (strzał obronił Wrąbel).

Bartłomiej Ciepiela (środkowy pomocnik/napastnik; rocznik 2001; Resovia; I liga) – Resovia przegrała na wyjeździe 0:1 z Polonią Warszawa na zapleczu Ekstraklasy. Ciepiela wszedł na boisko w 88. minucie, na środek pola.

Miał m.in. udany przerzut na skrzydło, przegrany pojedynek główkowy, celne podanie prostopadłe na lewą stronę pola karnego, dwa niedokładne zgrania głową i faul (na połowie miejscowych), po którym został ukarany żółtą kartką.

W jednej z akcji dośrodkował z lewej flanki na 15. metr, do Kamila Mazka, który nieudanie główkował po koźle. Tuż przed końcem meczu został zablokowany po strzale z tzw. pierwszej piłki (11. metr).

Maciej Kikolski (bramkarz; rocznik 2004; GKS Tychy; I liga) – Tyszanie przegrali u siebie 0:1 z Wisłą Płock w I lidze. "Kikol" zagrał cały mecz, miał kilkanaście dalszych podań, złapał cztery dośrodkowania, odbił dwie centry z rzutów rożnych.

W jednej z akcji wyszedł z własnego pola karnego, uprzedzając Dawida Kocyłę (wybicie na aut). W 30. minucie wygrał pojedynek sam na sam z Łukaszem Sekulskim, przyjmując strzał z 8. metra na głowę. Chwilę później poradził sobie z uderzeniem Jarosława Jacha z ostrego kąta.

W 39. minucie przepuścił strzał Kocyły, ale gol nie został uznany z powodu spalonego. Przed przerwą Kikolski nie miał większych szans przy golu Fabiana Hiszpańskiego, który mocno uderzył z 10. metra w prawe okienko.

Jakub Kisiel (środkowy pomocnik; rocznik 2003; Podbeskidzie Bielsko-Biała; I liga) – Podbeskidzie przegrało na wyjeździe 0:2 z Górnikiem Łęczna w I lidze. Kisiel wystąpił w podstawowym składzie gości, został zmieniony w 67. minucie. Pressował, doskakiwał do rywali, dwa razy wybijał piłkę głową, miał też parę przechwytów i celnych podań prostopadłych, wygrał pojedynek 1 na 1 w defensywie.

Dwa razy otrzymał prostopadłe podanie na prawe skrzydło, skąd dośrodkowywał. Pierwsze zagranie zapoczątkowało małe zamieszanie i zakończyło się niecelnym strzałem Maksymiliana Banaszewskiego z tzw. ponowienia, a drugie złapał bramkarz miejscowych.

W 38. minucie Kisiel trafił do pustej siatki z najbliższej odległości po sporym zamieszaniu, wynikającym z rzutu rożnego, lecz gol nie został uznany, gdyż wypożyczony zawodnik Legii był na spalonym.

Aleksander Iwańczyk (środkowy pomocnik; rocznik 2007; ŁKS II; II liga) – Rezerwy ŁKS-u zwyciężyły na wyjeździe 3:1 Olimpię Elbląg w rozgrywkach ligowych. Iwańczyk wystąpił w podstawowym składzie gospodarzy, a w 68. minucie został zmieniony. Miał sporo odbiorów, kilka wygranych pojedynków główkowych, posłał też dwa górne podania za linię obrony (niecelne).

Jakub Okusami (stoper; rocznik 2004; Pogoń Siedlce; II liga) – Pogoń zremisowała na wyjeździe 2:2 z Kotwicą Kołobrzeg w II lidze. Okusami oglądał spotkanie z ławki.

Jakub Murawski (bramkarz; rocznik 2005; Wieczysta Kraków; III liga) – Wieczysta, liderująca w III lidze (grupa IV), zremisowała u siebie 1:1 z Podlasem Biała Podlaska. Murawskiego zabrakło w kadrze meczowej.

Maddox Sobociński (skrzydłowy; rocznik 2004; GKS Wikielec; III liga) – Wypożyczony zawodnik Legii, który w meczu z Pogonią Grodzisk Mazowiecki (23 marca br.) zerwał więzadła (krzyżowe przednie i poboczne) w lewym kolanie, w ostatni czwartek (4.04) przeszedł operację. Szacuje się, że wróci do gry za 8 – 10 miesięcy.

Jestem już po operacji. Wszystko poszło zgodnie z planem. W przyszłość patrzę optymistycznie, głową nastawioną do ciężkiej pracy podczas rehabilitacji i udowodnię, że nic nie jest w stanie mnie złamać w dążeniu do celu. Dziękuję wszystkim życzliwym i wspierającym mnie w tym trudnym okresie. Jestem Wam mega wdzięczny i obiecuję wrócić silniejszy – napisał Sobociński na Instagramie.

Kacper Knera (ofensywny pomocnik; rocznik 2004; Elana Toruń; III liga) – Elana bezbramkowo zremisowała na wyjeździe z Notecią Czarnków w III lidze (grupa II). Knera pojawił się na murawie w 56. minucie.

Fryderyk Misztal (środkowy pomocnik; rocznik 2006; Stolem Gniewino; III liga) – Stolem rozbił u siebie Pogoń Nowe Skalmierzyce (5:0) w 23. kolejce III ligi (grupa II). Misztal, który nie wystąpił w poprzednim meczu z powodu kontuzji, wrócił do wyjściowej jedenastki, a w 75. minucie został zmieniony.

Pressował, uczestniczył w budowaniu akcji, zatrzymał kontrę, zagrywał prostopadle, zablokował kilka podań i jeden strzał, miał parę przechwytów i odbiorów, dwie straty (bez konsekwencji), dwa wybicia z własnego pola karnego.

Trzykrotnie dośrodkował z prawej strony – najpierw był zablokowany, potem celnie dograł na środek pola karnego do kolegi (nieczyste uderzenie), a w trzeciej akcji udanie przedryblował rywala na boku, ale jego centra na dalszy słupek została wybita.

Wygrał parę pojedynków powietrznych, kilka razy celnie zgrywał głową. Miał jedno przewinienie. Był czterokrotnie faulowany, z czego raz tuż przed polem karnym przeciwników, co przełożyło się na gola Rafała Kruczkowskiego z rzutu wolnego.

Legia w 2023 roku

radość Puchar Polski
1/11 W 2023 roku Legia Warszawa zwyciężyła Raków Częstochowa w rzutach karnych i po 5 latach zdobyła Puchar Polski. Który był to triumf dla "Wojskowych" we wspomnianych rozgrywkach?