4 kwietnia 4.04

Grano dzisiaj (4.04). Męczarnie w Kaliszu

04.04.2024 06:00

(akt. 02.04.2024 20:14)

Czwartego kwietnia legioniści grali 11 razy. Tego dnia m.in. dwukrotnie wygrali z Arką Gdynia, a także awansowali do finału Pucharu Polski po męczarniach w Kaliszu.

– Teraz musimy się zregenerować i skupić na kolejnym, nawet jeszcze ważniejszym meczu, typu "wszystko albo nic". Chodzi mi o półfinał Pucharu Polski z KKS-em w Kaliszu, to będzie bardzo trudne spotkanie – opowiadał rok temu trener Kosta Runjaić, tuż po wygranej Legii z Rakowem Częstochowa w Ekstraklasie.

Szkoleniowiec wiedział, o czym mówi. Posłał do boju możliwie najsilniejszy skład, dokonał tylko dwóch zmian w wyjściowej jedenastce – Dominika Hładuna zastąpił Cezary Miszta, a Bartosza Kapustkę zmienił Igor Strzałek. Nie było więc mowy o jakimkolwiek lekceważeniu rywala. Potwierdziło się również to, że kluczowa będzie regeneracja.

Zawodnicy Legii dobrze zaczęli mecz, już w 2. minucie objęli prowadzenie po bramce Strzałka, któremu dogrywał Yuri Ribeiro. Po chwili z gola mógł cieszyć się Tomas Pekhart. Bramkarz gospodarzy, Maciej Krakowiak, tak wybijał piłkę, że trafił nią w stopę Czecha i futbolówka obiła słupek.

Warszawiacy mieli więcej z gry przez około 25 minut, później spotkanie się wyrównało, zaś w drugiej połowie przewagę osiągnął II-ligowy KKS. Zmienieni zostali ci, którzy już nieco opadli z sił – Ernest Muci, Paweł Wszołek, Filip Mladenović i Pekhart. Na niewiele się to zdało, brakowało dynamiki i siły, gospodarze do końca dążyli do wyrównania. Legionistom dopisało jednak szczęście, przed nimi była rywalizacja na Narodowym.

WYGRANA W WIELKĄ SOBOTĘ

Wielka Sobota, sezon 2014/15. Legia wygrała przy Łazienkowskiej 2:0 z Piastem Gliwice po golach Michała Kucharczyka i Orlando Sa. Zdjęcia można obejrzeć W TYM MIEJSCU. Dla Jakuba Rzeźniczaka był to 200. mecz w Ekstraklasie w stołecznym zespole, a Jakub Kosecki świętował 100. spotkanie w barwach "Wojskowych".

WYJAZDOWE ZWYCIĘSTWO

Dwanaście lat temu warszawiacy zwyciężyli na wyjeździe Arkę Gdynia (2:1) w półfinale krajowego pucharu. Bramki dla drużyny prowadzonej przez ówczesnego trenera, Macieja Skorżę, zdobyli Ismael Blanco oraz Danijel Ljuboja. Zwłaszcza dla "Ljubo" był to ważny gol. Serb przełamał się bowiem po 561 minutach niemocy strzeleckiej. Napastnik wykończył głową dośrodkowanie Tomasza Kiełbowicza z rzutu wolnego i pokonał Macieja Szlagę. Fotoreportaż jest dostępny TUTAJ. W rewanżu (w stolicy) Legia także wygrała 2:1.

ARKA ZNOWU POKONANA

W sezonie 2008/09 Legia mierzyła się z Arką w Gdyni. Było to spotkanie w Ekstraklasie, lecz warszawiacy ponownie okazali się lepsi. Zwyciężyli 1:0 za sprawą Takesure'a Chinyamy. – Arka często wstrzeliwała piłkę w nasze pole karne, kilka razy udało jej się zagrozić naszej bramce. My też stwarzaliśmy sobie sytuacje, ale brakowało tego ostatniego podania. Najważniejsze jest to, że wygraliśmy – mówił po spotkaniu Kiełbowicz. Zdjęcia można pooglądać TUTAJ

1975/1976

Zagłębie Wałbrzych – Legia Warszawa (1:0)

1970/1971

Górnik Radlin – Legia Warszawa (4:1)

1953/1954

Kowal

Legia w 2023 roku

radość Puchar Polski
1/11 W 2023 roku Legia Warszawa zwyciężyła Raków Częstochowa w rzutach karnych i po 5 latach zdobyła Puchar Polski. Który był to triumf dla "Wojskowych" we wspomnianych rozgrywkach?