Kapustka sfaulowany na własnej połowie, w pojedynku z Janzą
    Elitim prostopadle zagrał do Guala, ten został zatrzymany przez Szcześniaka przy próbie wbiegnięcia w pole karne z lewej strony
    Gual wbiegł w pole karne z prawej strony, ale nie zdołał oddać nawet strzału
    Josue dośrodkował z rożnego na bliższy słupek, Janza wybił piłkę
  • 77'
    Żółta kartka dla Ennaliego za faul na Morishicie
  • 77'
    Gual z łatwością ograł Szcześniaka i Janickiego po lewej stronie pola karnego, po czym wystawił piłkę Josue, który skutecznie uderzył z 8. metra. Jest 3:1 dla Legii!
  • 75'
    3:1 dla Legii! Gol Josue, asysta Guala!
  • 74'
    Odbiór Kapustki blisko własnego pola karnego
  • 72'
    Olkowski za kontuzjowanego Podolskiego
  • 72'
    Kapuadi zatrzymał Kapralika w polu karnym Legii
  • 71'
    Górnik spokojnie buduje grę
  • 70'
    Elitim zagrał do Josue, ten oddał mocny strzał z 18. metra, Bielica zbił piłkę do boku, a Kapustka popisał się skuteczną dobitką z bliska! Jest 2:1 dla Legii!
  • 68'
    2:1 dla Legii! Wejście smoka Kapustki!
  • 67'
    Kapustka za Pekharta
  • 67'
    Pankov zatrzymany wślizgiem przez Janzę
  • 66'
    Janza dośrodkował z rożnego na bliższy słupek, Morishita wybił piłkę głową. Po chwili Kapralik nieznacznie niecelnie uderzył z 25. metra po koźle
  • 66'
    Korner dla Górnika
  • 66'
    Ennali pojawił się po lewej stronie pola karnego, ale dobrze zatrzymał go Kapuadi
  • 65'
    Gra wznowiona, Kapralik może grać dalej
  • 65'
    Ribeiro podbił piłkę (po przerzucie), którą złapał Hładun. Gra przerwana, gdyż w tej akcji ucierpiał Kapralik
  • 63'
    Krawczyk dopadł do piłki w polu karnym, ale został zatrzymany przez Augustyniaka. Górnik szybko odzyskał futbolówkę, Rasak niecelnie uderzył z dystansu
  • 63'
    Ennali skutecznie uderzył w prawą stronę, Hładun rzucił się w przeciwny róg. Jest 1:1
  • 61'
    1:1. Ennali wykorzystał rzut karny
  • 61'
    Żółta kartka dla Pankova
  • 60'
    Rzut karny dla Górnika...
  • 60'
    Sędzia sprawdza sytuację na monitorze
  • 60'
    Piłkarze Górnika sugerują, że Pankov zagrał piłkę ręką w polu karnym Legii
  • 59'
    Kapralik dośrodkował z prawej flanki na dalszy słupek, Krawczyk główkował, ale trafił w Pankova
  • 58'
    Rasak zablokowany po strzale z 17. metra
  • 58'
    Kapitalna interwencja Hładuna! Janza płasko wycofał na 6. metr, do Czyża, który oddał strzał, ale bramkarz Legii popisał się świetną obroną na linii
  • 56'
    Podolski sfaulowany przez Kapuadiego w środku pola
  • 55'
    Rasak odebrał piłkę na połowie Legii, a następnie niecelnie uderzył z dystansu
  • 55'
    Górnik w posiadaniu w środku pola
  • 54'
    Rzut wolny dla Górnika, ale Legia wyszła z opresji
  • 53'
    Żółta kartka dla Augustyniaka za faul w środku pola
  • 52'
    Podolski przerzucił piłkę na lewą stronę pola karnego, do Janzy, który niecelnie huknął z powietrza
  • 52'
    Ennali zagrał z lewej strony, Ribeiro wybił piłkę, uprzedzając Kapralika
  • 51'
    Morishita oddał strzał z 9. metra, ale został zablokowany, w dodatku był na spalonym
  • 50'
    Ennali zatrzymany przez Celhakę na lewej stronie pola karnego
  • 49'
    Josue dośrodkował z rożnego na dalszy słupek, do Ribeiro, który nie opanował piłki
  • 48'
    Świetny rajd Augustyniaka, który ograł dwóch rywali (Krawczyk i Ennaliego), wbiegł w pole karne z prawej strony, ale jego strzał z ostrego kąta obronił Bielica. Korner dla gości
  • 47'
    Janza dośrodkował z rzutu wolnego, Ribeiro wybił piłkę
  • 47'
    Podolski sfaulowany przez Celhakę bliżej na prawej stronie boiska. Rzut wolny dla Górnika z ok. 30 metrów
  • 46'
    Zmiany w Górniku. Czyż za Pacheco, Krawczyk za Kozukiego
  • 46'
  • 45+1'
    Koniec pierwszej połowy. Do przerwy Legia prowadzi 1:0 z Górnikiem po golu Tomasa Pekharta!
  • 45'
    Pekhart wybił dośrodkowanie Górnika z rożnego
  • 44'
    Ribeiro wygrał pojedynek z Kapralikiem, Elitim podprowadził piłkę, wbiegł w pole karne z lewej strony i świetnie zagrał na dalszy słupek do Pekharta, który zamknął akcję na wślizgu. Jest 1:0 dla Legii!
  • 42'
    1:0 dla Legii! Gol Pekharta, asysta Elitima!
  • 41'
    Josue niedokładnie dośrodkował z lewej strony boiska na dalszy słupek
  • 41'
    Legia w posiadaniu na połowie Górnika
  • 40'
    Ribeiro do Elitima, ten świetnie zagrał na wolne pole do Guala, który wycofał w polu karnym, ale Kozuki wybił piłkę
  • 40'
    Josue do Morishity, który stracił piłkę na boku boiska, w pojedynku fizycznym
  • 39'
    Górnik buduje atak pozycyjny
  • 38'
    Josue chciał miękko zagrać do Guala, ale podanie na 18. metrze przeciął Szcześniak
  • 37'
    Celhaka zagrał do Pekharta, ale ten był na spalonym na boku boiska
  • 36'
    Pankov przeciął prostopadłe podanie
  • 35'
    Doszło do spięcia między Podolskim a Pekhartem. Zawodnik Górnika odepchnął napastnika Legii w okolicach środka pola
  • 33'
    Strata Kapuadiego, który zdołał się szybko zrehabilitować, zatrzymując Kapralika na prawej stronie pola karnego
  • 33'
    Morishita przeciął dalsze podanie na skrzydło
  • 32'
    Miejscowi w posiadaniu piłki
  • 32'
    Rzut wolny dla Górnika, krótko rozegrany przez Pacheco
  • 31'
    Josue dośrodkował z rzutu rożnego na środek pola karnego, gdzie był m.in. Kapuadi. Ostatecznie Augustyniak bardzo niecelnie uderzył z ostrego kąta
  • 31'
    Gual sprytnie zagrał piętą do Morishity, który dośrodkował z prawej flanki w pole karne, w kierunku Pekharta, ale Janicki wybił piłkę na korner
  • 29'
    Josue wykonał rzut rożny, Górnik wyszedł z opresji
  • 29'
    Ajjjjj, ależ było blisko! Pekhart zgrał klatką do Josue, ten fenomenalnie podał prostopadle do Ribeiro, który wbiegł w pole karne z lewej strony, ale jego strzał z 9. metra został obroniony. Będzie korner dla Legii
  • 27'
    Kapuadi posłał dalsze podanie na lewe skrzydło do Ribeiro, ale było to za mocne zagranie
  • 27'
    Morishita zagrał do Guala, który zszedł do środka, podprowadził piłkę, ale jego zagranie w pole karne zostało przecięte
  • 26'
    Morishita sfaulowany na prawej flance. Rzut wolny dla Legii na wysokości 30. metra, krótko rozegrany przez Josue. Elitim dograł na lewą stronę "szesnastki", do Augustyniaka, który zgrał głową, ale Bielica złapał piłkę
  • 24'
    Gual dobrze zagrał z Morishitą, ten wypatrzył Josue, który podał na dalszy słupek do Ribeiro, ale ten został zatrzymany przez Szalę
  • 23'
    Spotkanie z trybun ogląda m.in. selekcjoner reprezentacji Polski, Michał Probierz.
  • 23'
    Ribeiro sfaulowany w pojedynku powietrznym przez Szalę, na połowie Legii
  • 22'
    Hładun złapał dalsze podanie Pacheco za linię obrony
  • 21'
    Podolski miękko zagrał na lewą stronę do Rasaka, którego zatrzymał Morishita. Górnik wznowił grę z autu
  • 21'
    Górnik w ataku pozycyjnym
  • 19'
    Przerzut Elitima za linię obrony do Pekharta, który był na spalonym
  • 19'
    Przechwyt Elitima w środku pola
  • 18'
    Kapuadi wygrał pojedynek z Kapralikiem, który po chwili faulował Ribeiro na wysokości koła środkowego
  • 17'
    Elitim odebrał piłkę na wysokości koła środkowego
  • 16'
    Josue dośrodkował z rożnego na dalszy słupek, ale gra została przerwana z powodu faulu
  • 16'
    Celhaka świetnie, prostopadle podał do Morishity, który wycofał z prawej strony "szesnastki" na jej środek, ale zagranie przeciął Szcześniak
  • 14'
    Celhaka wykonał wślizg i przeciął prostopadłe podanie do Kozukiego
  • 14'
    Pekhart dobrze popracował w obronie, kasując akcję Górnika na 18. metrze od bramki Legii
  • 13'
    Pacheco niecelnie dogrywał z lewej strony boiska
  • 13'
    Górnik miał szansę z tzw. ponowienia rzutu rożnego. Janza zagrał na środek pola karnego do Szali, który został zatrzymany przez Kapuadiego
  • 12'
    Kapralik dopadł do podania na prawą stronę pola karnego, dograł wzdłuż boiska, ale Kapuadi przeciął zagranie. Górnik ma korner
  • 11'
    Ribeiro przeciął przerzut Janickiego do Kapralika
  • 10'
    Strata Celhaki w środku pola, Górnik w ataku pozycyjnym
  • 10'
    Szala posłał dalsze podanie do Rasaka, który był naciskany przez Kapuadiego i Ribeiro. Aut dla Legii na jej połowie
  • 9'
    Górnik spokojnie buduje grę od tyłu
  • 9'
    Josue za mocno podał prostopadle do Ribeiro
  • 8'
    Przerzut Augustyniaka do Ribeiro, którego zatrzymał Szala
  • 8'
    Josue dośrodkował z rożnego na bliższy słupek, piłka wybita, ale Legia odzyskała ją w środku pola
  • 7'
    Elitim podprowadził piłkę, ładnie wbiegł w pole karne pod presją, ale ostatecznie został zatrzymany przez Janzę i Janickiego. Legia ma rzut rożny
  • 6'
    Legia wymienia się podaniami w linii obrony
  • 5'
    Strata Morishity na własnej połowie, ale Elitim skasował akcję Górnika na 25. metrze
  • 4'
    Ajjj! Elitim dobrze podał prostopadle do Morishity, który źle przyjął piłkę, a po chwili niecelnie uderzył na dalszy słupek, będąc w sytuacji sam na sam z bramkarzem
  • 2'
    Pacheco krótko rozegrał korner, podając do Janzy, którego dośrodkowanie z prawej flanki zostało zablokowane
  • 2'
    Kozuki dopadł do prostopadłego podania w pole karne, oddał strzał z 8. metra, ale został zablokowany na wślizgu przez Augustyniaka. Korner dla miejscowych
  • 1'
    Górnik w posiadaniu piłki
  • 1'
  • Obie drużyny już na murawie, zaraz zaczynamy!
  • Ławka: Tobiasz, Burch, Zyba, Dias, Rejczyk, Kun, Rosołek, Jędrzejczyk, Kapustka
  • Skład Legii na mecz z Górnikiem Zabrze: Hładun – Pankov, Augustyniak, Kapuadi – Morishita, Elitim, Celhaka, Ribeiro – Josue, Pekhart, Gual
  • – Nie interesuje mnie za bardzo, jak wygląda Legia za Runjaicia. To nie moja sprawa. Gramy ze stołeczną drużyną, którą chcemy ograć. Po najbliższym meczu będę jej życzył jak najlepiej. Wierzę, że obie ekipy stworzą odpowiednie widowisko. Wydaje mi się, że nikt nie ma nic do stracenia – tłumaczył Urban
  • – Górnik dobrze się spisuje, wyśmienicie gra z kontry, szybko przechodzi z obrony do ataku i odwrotnie. Ale patrzymy na siebie, mamy coś do udowodnienia. Słyszymy krytykę z wielu stron i chcemy pokazać, że za wcześnie nas skreślono – opowiadał Runjaić
  • "Wojskowi" mierzyli się z Górnikiem 158 razy. Zwyciężyli 70-krotnie, 36 spotkań zremisowali, a 52 przegrali. Strzelili 247 goli, stracili 211. Legioniści wygrali 3 z 4 ostatnich meczów z zespołem z Zabrza. W pierwszej części obecnego sezonu pokonali u siebie ekipę Urbana (2:1). Wówczas wyszli na prowadzenie dzięki Pekhartowi, przeciwnicy wyrównali za sprawą Sebastiana Musiolika, a bohaterem gospodarzy został Igor Strzałek (na wypożyczeniu w Stali Mielec), który zdobył decydującą bramkę w doliczonym czasie
  • W składzie Górnika znajduje się piłkarz z występami w juniorach Legii (lata 2021 – 2022). To Dominik Szala, syn Wojciecha, również byłego zawodnika "Wojskowych". Środkowy obrońca z rocznika 2006, który w ub.r. wystąpił z reprezentacją U-17 na EURO i mistrzostwach świata, od początku 2024 roku jest podstawowym graczem zespołu z Zabrza
  • Najwięcej bramek w Górniku w bieżącym sezonie (po 7) zdobyli Adrian Kapralik (młodzieżowy reprezentant Słowacji) i 23-letni Japończyk, Daisuke Yokota, który w styczniu br. przeszedł do KAA Gent. Zimą do Zabrza przeniósł się jego rodak, Soichiro Kozuki (wypożyczenie z Schalke 04), który ostatnio strzelił gola w Wielkich Derbach Śląska z Ruchem w Chorzowie. W zespole Urbana są też m.in. Lukas Podolski (mistrz świata 2014) i kapitan Erik Janza, grający w kadrze Słowenii
  • Obecnie Górnik jest na 7. pozycji w Ekstraklasie (39 punktów; 11 wygranych, 6 remisów, 8 porażek), ma 6 "oczek" straty do podium, dobrze się prezentuje, choć początek sezonu zbytnio na to nie wskazywał. Pół roku temu zabrzanie byli tuż nad strefą spadkową, ale od drugiej części października są najlepiej punktującym zespołem w lidze (9 zwycięstw, 2 remisy, 3 porażki), grają aktywnie i przyjemnie dla oka. W marcu pokonali liderującą Jagiellonię (2:1), zremisowali z Lechem (0:0) i ograli Ruch (2:1), a w trakcie przerwy na mecze reprezentacji okazali się lepsi od GKS-u Tychy (5:2) w sparingu
  • Pod koniec 2023 roku doszło do zaskakujących decyzji w Zabrzu. Wówczas z funkcji dyrektora sportowego i prezesa zrezygnowali odpowiednio Łukasz Milik oraz Adam Matysek. Górnik zalegał z wypłatami dla piłkarzy, którzy w lutym – w ramach strajku – odmówili wyjścia na trening. Mimo trudnej sytuacji organizacyjno-finansowej, zespół z Górnego Śląska sportowo robi wynik ponad stan
  • – Spędziłem dość dużo czasu w warszawskiej Legii. Mam wielu znajomych, którzy w takich momentach częściej się odzywają, mówią jak to będzie. To sprawia, że takie mecze są inne. Nigdy nie ukrywałem, że zawsze będę miał sentyment do drużyn, które trenowałem. Wydaje mi się, że to normalna rzecz. Super atmosfera i komplet na trybunach to elementy, które spowodują, że będzie się coś działo. Oby było to takie spotkanie, jakie niedawno rozgrywaliśmy w Zabrzu z obecnymi wicemistrzami Polski. Wówczas wygraliśmy 3:2, pojawiło się mnóstwo emocji, były bramki, sytuacje – dodał Urban
  • – Jeśli chodzi o motywację, to nie trzeba niczego więcej. Gramy z Legią Warszawa, to zawsze atrakcyjny mecz. Kibice obu drużyn żyją tym spotkaniem – mówił szkoleniowiec Górnika, Jan Urban, który trenował "Wojskowych" w latach 2007 – 2010 oraz 2012 – 2013. Dwukrotnie zdobył mistrzostwo kraju, dwa razy Puchar Polski i raz Superpuchar. Poprowadził stołeczny zespół w największej liczbie oficjalnych gier w historii klubu (204)
  • Szkoleniowiec "Wojskowych" nie skorzysta w Poniedziałek Wielkanocny z Pawła Wszołka, który otrzymał bezpośrednią czerwoną kartkę w meczu z Piastem i nałożono na niego karę dwóch spotkań dyskwalifikacji. To oznacza, że 31-latek nie zagra z Górnikiem oraz Jagiellonią. Zabraknie też Blaza Kramera. Słoweniec przeszedł operację złamanej kości śródstopia i wypadł do końca sezonu
  • W ostatnim czasie można się było przyzwyczaić do potknięć klubów z czołówki Ekstraklasy. W bieżącej kolejce też pojawiły się już pierwsze wpadki. Do dwóch niespodzianek doszło w Wielką Sobotę, kiedy Raków i Śląsk tylko zremisowali odpowiednio z Ruchem Chorzów oraz Piastem. Świąteczne granie sprzyjało Pogoni Szczecin (3:1 z Cracovią) i Jagiellonii, która rozbiła ŁKS (6:0) i powiększyła przewagę w klasyfikacji. Legioniści są aktualnie na 6. miejscu w tabeli, uzbierali 41 punktów (11 wygranych, 8 remisów, 6 porażek) i tracą 10 "oczek" do liderującej drużyny z Białegostoku, mającej na koncie o jeden występ więcej
  • – Przed nami dziewięć finałów, musimy wygrywać mecz za meczem. Nie wierzę w jakieś serie świąteczne, że wtedy gorzej się gra. Dodatkową motywacją jest fakt, że Górnik to najlepsza ekipa w lidze w tym roku, świetnie punktująca. Chcemy przerwać tę passę. Kolejnym powodem jest historia spotkań z zabrzanami. Rywalizacja będzie przepełniona emocjami. Pragniemy podtrzymać energię z występu z Piastem i pójść za ciosem – tłumaczył Runjaić
  • Ekipa z Łazienkowskiej postara się o to, by w najbliższych tygodniach poprawić sytuację w tabeli i latem pokazać się w eliminacjach europejskich pucharów. Łatwo nie będzie, gdyż ma już za sobą teoretycznie prostsze spotkania w drugiej części sezonu ligowego. Przed nią seria wymagających występów, która rozpocznie się od wielkanocnej rywalizacji z nieźle grającym Górnikiem Zabrze (7. pozycja). Potem stołeczna drużyna zmierzy się z klubami walczącymi o mistrzostwo kraju, czyli Jagiellonią Białystok (1.), Rakowem Częstochowa (3.) i Śląskiem Wrocław (2.), a także dobrze dysponowaną Stalą Mielec (8.), z którą – tak, jak z zespołami z TOP 3 – przegrała w październiku 2023 roku
  • – Musimy wygrać wszystkie dziesięć meczów do końca rozgrywek – mówił 15 marca trener Legii, Kosta Runjaić. Dwa dni później stołeczna drużyna wykonała pierwszy krok, ogrywając u siebie 3:1 Piasta Gliwice i przełamując się po sześciu występach bez zwycięstwa. Wicemistrzowie Polski, choć przez większość drugiej połowy głęboko się bronili i mieli szczęście, wywalczyli ważne trzy punkty i podtrzymali nadzieje na to, że w trwającym sezonie można jeszcze coś ugrać. Po przerwie na spotkania reprezentacji narodowych będą chcieli pójść za ciosem
  • Witamy! O godz. 20:00 rozpocznie się mecz 26. kolejki Ekstraklasy pomiędzy Górnikiem Zabrze a Legią Warszawa!
Górnik ZabrzeLegia Warszawa

46' Szymon Czyż za Dani Pacheco

46' Piotr Krawczyk za Soichiro Kozuki

46'

61' Lawrence Ennali (k.)

61'

72' Paweł Olkowski za Lukas Podolski

72'
75'

75' Josue

77' Lawrence Ennali

77'

81' Kamil Lukoszek za Lawrence Ennali

81'

86' Sebastian Musiolik za Adrian Kapralik