Igor Strzałek

U-19: Awans Polski na EURO. Strzałek z udziałem przy golu, grał Majchrzak

28.03.2023 16:00

(akt. 28.03.2023 17:16)

Reprezentacja Polski U-19 zremisowała 2:2 z Serbią w trzecim spotkaniu II rundy eliminacji mistrzostw Europy, dzięki czemu awansowała do turnieju finałowego (3-16 lipca). W wyjściowym składzie biało-czerwonych znalazł się Jordan Majchrzak (grał do 69. minuty, został zmieniony), przebywający obecnie na wypożyczeniu z "Wojskowych" do AS Roma. Tuż po przerwie na murawie pojawił się piłkarz pierwszej drużyny Legii, Igor Strzałek, który miał duży udział przy pierwszym golu jego drużyny. Była to w zasadzie jego bramka, ale formalnie została uznana jako samobójcza.

W 14. minucie Jordan Majchrzak mógł zdobyć bramkę. Napastnik otrzymał lekkie, prostopadłe podanie od Kacpra Urbańskiego, wychodził sam na sam, ale gdy wbiegł w pole karne, to skutecznym wślizgiem zatrzymał go wracający kapitan Serbii, Stefan Leković. Kilka chwil później wypożyczony zawodnik Legii próbował dopaść do płaskiego wycofania Tomasza Pieńki sprzed linii końcowej na bliższy słupek (6. metr), lecz miał wokół siebie trzech rywali, m.in. Urosa Miladinovicia, który przeciął zagranie.

"Jordi" wykazywał się zaangażowaniem, pomagał w pressingu, dobrze się zastawiał, potrafił przytrzymać piłkę. Miał też trochę niezłych podań, jak np. w 40. minucie, gdy pojawił się po lewej stronie i miękko zagrał do Urbańskiego (18. metr), ten odwrócił się w kierunku bramki, lecz nie wygrał pojedynku fizycznego z Nikolą Miliciciem. Tuż przed przerwą Majchrzak popisał się przechwytem w bocznym sektorze boiska, przełożył Mateję Stjepanovicia, wbiegł w "szesnastkę" z prawej strony, wycofał na 12. metr, ale futbolówkę wybił Vukasin Durdević.

Majchrzak, który 12 marca br. zadebiutował w AS Roma w Serie A, grał do 69. minuty. Zmienił go Szczepan Mucha (Piast Gliwice).

Igor Strzałek wszedł na boisko po zmianie stron, zastępując Dawida Bugaja (SPAL 2013, Włochy). Zawodnik Legii doskakiwał do przeciwników, był wykonawcą stałych fragmentów, pokazywał się do gry, dobrze radził sobie z piłką przy nodze, a w 77. minucie miał spory udział przy akcji bramkowej Polaków (na 1:2). Wbiegł w pole karne, znalazł się na 8. metrze, dostał podanie od Muchy, uderzył z prawej nogi, Jean-Carlo Simić chciał ratować sytuację, wybijając futbolówkę głową, ale interweniował niefortunnie, pechowo umieszczając ją we własnej siatce. Był to w zasadzie gol "Strzały", lecz formalnie został uznany jako samobójczy.

U-19: Polska – Serbia 2:2 (0:1)
Simić (77. min. – sam.), Matyjewicz (87. min.) – Petković (32. min. – k.), Mimović (59. min.)

Żółte kartki: Matyjewicz – Jevremović, Petković, Miladinović, Mijatović, Durdević
Czerwona kartka: Petković (43. min., Serbia, za dwie żółte)

Polska: Zych – Matyjewicz, Matysik (85' Da Graca Marques), Drapiński – Bugaj (46' Strzałek), Kozubal (46' Pitan), Oyedele, Brzozowski (69' Lewicki) – Urbański, Majchrzak (69' Mucha), Pieńko

Serbia: Stevanović – Durdević, Leković, Milicić, Mimović – Jevremović (45' Stjepanović), Miladinović (75' Simić), Petković, Abadzija (88' Milosavić) – Milosević, Mijatović