SK Bischofshofen – sylwetka sparingpartnera Legii

Redaktor Dariusz Oleś

Dariusz Oleś

Źródło: Legia.Net

17.06.2021 09:30

(akt. 17.06.2021 12:00)

Pierwszym sparingpartnerem Legii Warszawa, która rozpoczęła przygotowania w austriackim Leogang (16-24.06), będzie III-ligowy SK Bischofshofen. Klub, z miasta znanego głównie z turnieju Czterech Skoczni, który z ogromnymi perturbacjami walczył w ostatnich latach o ligowy byt, zmierzy się z ekipą trenera Czesława Michniewicza w czwartek, 17 czerwca, o godz. 18:30. Mecz transmitowany będzie na oficjalnym kanale "Wojskowych" w serwisie YouTube. Redakcja Legia.Net przeprowadzi relację tekstową na żywo z gry kontrolnej.

Historia

Data powstania klubu z Bischofshofen nie jest do końca tak oczywista, jakby mogło się wydawać. Oficjalną datą, z jaką możemy spotkać się w kilku źródłach, jest 9 kwietnia 1935 r.. Kibice oraz sam klub uważają jednak, że narodziny BSK nastąpiły dwa lata wcześniej. Wtedy, jeszcze pod nazwą ATV Bischofshofen, zespół złożony z robotników rozegrał pierwszy mecz, w którym przeciwnikiem była Admira Salzburg. Spotkanie rozegrane 10 czerwca 1933 roku, zakończyło się porażką ATV 2:8.

Niestety, w 1934 roku, wobec działań na terenie państwa, zakazany został sport robotniczy, przez co ATV po niemal roku zostało rozwiązane. Jak to jednak często w sporcie bywa, życie nie znosi próżni i dwanaście miesięcy później, w znanym kurorcie narciarskim, powstał SK Bischofshofen, którego członkami, w większości, byli pasjonaci grający w ATV. Na spotkaniu założycielskim zarejestrowano nazwę oraz barwy (niebiesko-białe), a przewodniczącym klubu wybrano Franza Lorenza.

Pierwszy sukces BSK nadszedł jeszcze przed wybuchem II Wojny Światowej, ale radość z awansu do 2. klasy rozgrywkowej w mistrzostwach Salzburga, została przerwana przez działania wojskowe, które doprowadziły do zawieszenia klubu. Po zakończeniu wojny sport w Bischofschofen stopniowo się ożywiał i dotyczyło to również piłki nożnej. Piłkarze wybiegli na murawy już w 1946 roku, ale na grę pod obecną nazwą musieli poczekać do 31 lipca 1947 roku, kiedy to ATSV (Robotnicza Gimnastyka i Klub Sportowy) przemianowano na BSK (Sportklub Bischofshofen). Klub zaczął się szybko rozwijać, co zaowocowało tym, iż w latach 60. i 70., BSK uważane było za trzecią siłę w regionie (Za Austrią Salzburg i SAK 1914). Niestety, poza zdobytymi mistrzostwami Salzburga (łącznie było ich dziewięć), klub nie potrafił udokumentować swojej jakości w kraju. BSK na najwyższy ligowy poziom awansowało tylko raz, jednak lekcja z sezonu 1971/1972, jaką niebiesko-biali otrzymali, do najprzyjemniejszych nie należała. Klub w Lidze Narodowej przetrwał tylko jeden sezon, w którym odniósł jedno zwycięstwo, gromadząc raptem osiem "oczek".

Przez kilka kolejnych sezonów ekipa z Bischofshofen grał na drugim poziomie rozgrywkowym, jednak po spadku w 1975 roku, klub już nigdy więcej nie zagrał na tak wysokim szczeblu. Następne dziesięciolecia to walka BSK przede wszystkim na boiskach czwarto- i piątoligowych, i dopiero sezon 2017/2018 przyniósł niebiesko-białym upragnioną promocję do trzeciej ligi. BSK awansowało wyprzedzając o osiem punktów TSV Neumark. W Regionallidze zespół przez pierwsze dwa sezony zajmował ostatnie miejsce w ligowej tabeli, ale słaba postawa nie kończyła się degradacją. Najpierw drużynie z pomocą przyszła reorganizacja ligi, a w kolejnym pandemia koronawirusa, która nie pozwoliła rozegrać meczów grupy spadkowej. Przy okazji niedogranego sezonu, gdzie spustoszenie w terminarzach siał Covid-19, drużyna w ciągu 18 kolejek zdobyła zaledwie jeden punkt.

Rozgrywki w sezonie 2020/2021 to kolejne zmagania z koronawirusem w tle. Zespoły po raz drugi nie potrafiły dograć sezonu do końca, a ostatnie spotkania rozegrane zostały pod koniec 2020 roku. W efekcie OFB zdecydował się na zawieszenie rozgrywek, które ostatecznie anulowano. BSK zaprezentowało się tym razem zdecydowanie lepiej. Zespół w 13 kolejkach zgromadził 22 punkty i do miejsca premiowanego awansem tracił tylko cztery "oczka".

Kadra

Od lipca 2020 roku drużynę prowadzi, urodzony w Atenach, Bośniak Adonis Spica. Dla mającego zaledwie 28 lat trenera, austriacki klub jest pierwszym miejscem zatrudnienia. Zanim Spica objął pierwszy zespół, prowadził najpierw drużyny młodzieżowe, a następnie rezerwy BSK. Wcześniej "Ado" próbował szczęścia jako piłkarz, lecz bez większych sukcesów. Jako defensywny pomocnik próbował swoich sił w Borac Banja Luka, Naprijed Horizont, 1.FC Garmisch-Partnekirchen, FK Krupa oraz SK Bischofshofen gdzie z końcem 2019 roku zawiesił buty na kołku.

W minionym sezonie kadrę zespołu tworzyli piłkarze z wielu zakątków Europy, co sprawiło, że niebiesko-biali mieli najliczniejszą grupę obcokrajowców w lidze. Wśród nich było również trzech Polaków: Szymon Kożecki, Dariusz Witkowski (obaj trafili do austriackiego klubu z Lidera Włocławek) oraz mający ekstraklasową przeszłość Paweł Kapsa.

W obecnym okienku transferowym drużyna w dalszym ciągu budowana jest na zawodnikach spoza Austrii. Spica postanowił postawić na piłkarzy z Bałkanów, wskutek czego w klubie pojawiły się cztery nowe twarze z tego regionu. Umowy z BSK podpisali Branko Ojdanic, Maumer Cormehic, Kenan Cormehic oraz mający za sobą występy w młodzieżowej reprezentacji Serbii Milan Sreco, który w 2011 roku świętował mistrzostwo Bośni z Boracem Banja Luka.

Stadion

BSK rozgrywa mecze na Sportplatz Bischofshofen. Obiekt, na który wejść może 1000 widzów, posiada zadaszoną trybunę. Jako ciekawostkę można dodać, że na tym obiekcie rozegrano spotkanie międzynarodowe. Dwudziestego dziewiątego maja 2010 roku naprzeciwko siebie stanęły reprezentacje Azerbejdżanu i Macedonii (1:3).

Dla III-ligowca będzie to trzeci sparing w letnim okresie przygotowawczym. W dwóch wcześniejszych grach kontrolnych SK Bischofshofen zremisował z UFC Altenmarkt (1:1) i SV Burmos (0:0). Spotkanie "Wojskowych" z BSK rozegrane zostanie w czwartek, 17 czerwca, o godz. 18:30. Mecz transmitowany będzie na oficjalnym kanale Legii Warszawa w serwisie YouTube. Redakcja Legia.Net przeprowadzi relację tekstową na żywo ze spotkania towarzyskiego. 

Legia mistrz 2021. Co wiesz o poprzednich mistrzostwach?

1/15 Pierwszy tytuł mistrzowski Legia zdobyła 20 listopada 1955, na boisku Stali (obecnego Zagłębia) Sosnowiec. W decydującym meczu zremisowała na wyjeździe 1:1, choć gospodarze, będąc pewni swego, zaprosili wszystkich prominentnych działaczy i zorganizowali fetę. Kto popsuł im plany strzelając gola na 1:1?

Polecamy

Komentarze (9)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.