Igor Skrobała

CLJ U-19: Emocje w Łodzi, porażka z Widzewem

17.03.2024 14:00

(akt. 17.03.2024 15:08)

Legia U-19 przegrała na wyjeździe 3:4 z Widzewem Łódź w 19. kolejce Centralnej Ligi Juniorów. "Wojskowi", którzy od 20. minuty grali w osłabieniu po bezpośredniej czerwonej kartce dla Bartosza Dembka, byli w stanie raz wyrównać (Igor Skrobała) i dwukrotnie złapać kontakt po golach Karola Kosiorka, ale ostatecznie nie zdobyli choćby punktu.

W wyjściowym składzie Legii U-19 znaleźli się m.in. Jakub Zieliński (bramkarz z kadry pierwszego zespołu) i Maciej Bochniak (lewy obrońca III-ligowych rezerw). W podstawowej "jedenastce" Widzewa pojawił się Jakub Grzejszczak, który do niedawna grał w zespole juniorów starszych "Wojskowych".

Pierwszy kwadrans należał do Legii, która osiągnęła zdecydowaną przewagę, zakładała wysoki pressing, co sprawiło, że miejscowi mieli spore problemy z wyprowadzeniem. Goście szybko odbierali piłkę, podawali prostopadle, budowali grę od tyłu, ich linia obrony często była ustawiona w środkowej strefie. W jednej z akcji Bochniak uderzył z 17. metra, ale Eryk Praiss udanie interweniował. Gospodarze odpowiedzieli niecelną półprzewrotką Kamila Andrzejkiewicza.

W 20. minucie Legia skomplikowała sobie sytuację, gdyż Bartosz Dembek sfaulował Andrzejkiewicza, który od połowy boiska wychodziłby sam na sam z Zielińskim. To sprawiło, że stoper gości wyleciał z boiska. Po chwili strzały oddali Igor Skrobała (zablokowany) i Pascal Mozie (nad poprzeczką), który – mając na uwadze czerwoną kartkę Dembka i grę w dziesiątkę – został zmieniony z powodów taktycznych przez Karola Kosiorka.

Moment później miejscowi wyszli na prowadzenie. Grzejszczak podprowadził piłkę i strzelił pięknego gola z lewej nogi (16. metr) na dalszy słupek. Zawodnik Widzewa nie celebrował trafienia, gdyż ostatnio reprezentował "Wojskowych". Łodzianie chcieli pójść za ciosem, wypracowali kilka szans, ale stołeczna drużyna wychodziła z opresji, a w 32. minucie doprowadziła do wyrównania. Widzew krótko rozegrał korner, po którym było groźnie, lecz Przemysław Mizera zdołał przejąć piłkę i podać prostopadle do Skrobały, ten od połowy boiska wychodził sam na sam z bramkarzem, którego pokonał po płaskim uderzeniu z 11. metra na dalszy słupek.

Legioniści podkręcili tempo, wypracowali parę szans. W 37. minucie Rafał Boczoń przerzucił piłkę na lewe skrzydło, do Jakuba Zbroga, ten dograł na środek "szesnastki" do Mizery, który uderzył z powietrza, ale bramkarz Widzewa skutecznie interweniował. Potem Maciej Saletra został zablokowany na 16. metrze, a Mizera niecelnie główkował.

W końcówce pierwszej połowy Widzew znowu wyszedł na prowadzenie. Kamil Cybulski oddał strzał z 15. metra, piłka odbiła się od Boczonia, Zielińskiego i słupka – ostatecznie została wyłapana przez golkipera Legii, lecz gola uznano, gdyż przy tej interwencji futbolówka przekroczyła linię bramkową. Tuż przed przerwą Bochniak trafił z rzutu wolnego w słupek.

Chwilę po zmianie stron Widzew zdołał powiększyć prowadzenie za sprawą Kajetana Radomskiego, który dopadł do przerzutu, ograł Jakuba Jendrykę i strzelił z lewej nogi na bliższy słupek. "Wojskowi" zdołali szybko odpowiedzieć. Samuel Sarudi dośrodkował z rzutu rożnego, doszło do zamieszania i odbitki, po której Kosiorek skutecznie uderzył z 6. metra.

Spotkanie stało się bardziej otwarte, gra toczyła się od jednego do drugiego pola karnego, okazje mieli jedni i drudzy. W 58. minucie Zieliński obronił groźne uderzenie Cybulskiego z dystansu. Potem lepszy moment miała Legia. Strzały z pola karnego oddali Zbróg (obroniony) i Sarudi (boczna siatka), Saletra niecelnie huknął z dalszej odległości, a Skrobała został zatrzymany blisko bramki.

Gdy wydawało się, że to goście są nieco bliżej wyrównania, to Widzew ponownie odskoczył. W 83. minucie Robert Grobel i Łukasz Madej dobrze utrzymali się przy piłce na połowie "Wojskowych", a potem Radomski wykończył płaskie wycofanie z bocznego sektora "szesnastki" na jej środek, uderzając bez przyjęcia w prawy dolny róg.

W końcówce Legia zdołała złapać kontakt. Sarudi dośrodkował z rożnego na bliższy słupek, Antoni Majchrowski strącił piłkę, Kosiorek oddał strzał z lewej nogi (wolej z 11. metra), futbolówka odbiła się od przeciwnika i wpadła do siatki przy prawym dolnym rogu. Warszawiacy walczyli o kolejnego gola, ale ostatecznie przegrali 3:4 z Widzewem.

19. KOLEJKA CLJ U-19: WIDZEW ŁÓDŹ – LEGIA WARSZAWA 4:3 (2:1)
Grzejszczak (23. min.), Cybulski (41. min.), Radomski (49. min, 83. min.) – Skrobała (32. min.), Kosiorek (52. min, 89. min.)

Żółte kartki: Piętka, Adrianowski, Plichta, Musialski
Czerwona kartka: Dembek (20. min. Legia, bezpośrednia)

Widzew: Praiss – Grzejszczak, Adrianowski, Piętka, Radomski, Musialski (69’ Chyszpolski), Grobel (87' Poborski), Plichta (67’ Welter), Cybulski, Andrzejkiewicz (59’ Wołoszyn), Madej (88' Supczinski)

Legia: Zieliński – Olewiński (84' Melich), Dembek, Boczoń, Bochniak (46' Jendryka) – Saletra, Mozie (22' Kosiorek), Sarudi – Skrobała, Mizera (63' Majchrowski), Zbróg (86' Konopka)

Legia w 2023 roku

radość Puchar Polski
1/11 W 2023 roku Legia Warszawa zwyciężyła Raków Częstochowa w rzutach karnych i po 5 latach zdobyła Puchar Polski. Który był to triumf dla "Wojskowych" we wspomnianych rozgrywkach?