Michał Kolenda

Koszykówka: Piąte zwycięstwo z rzędu, Legia w fazie play-off!

14.04.2024 19:30

(akt. 14.04.2024 23:40)

Koszykarze Legii wygrali na wyjeździe 85:84 z Kingiem Szczecin w 28. kolejce Orlen Basket Ligi. Warszawiacy, dla których było to piąte zwycięstwo z rzędu, zapewnili sobie udział w fazie play-off i jednocześnie przedłużyli szanse nawet na 4. miejsce, które gwarantuje przewagę parkietu w pierwszej rundzie.

Początek meczu przypominał wymianę ciosów, wynik był stykowy – Legia dobrze radziła sobie na półdystansie, King miał dwie "trójki" w 42 sekundy. Z czasem stołeczna drużyna podkręciła tempo, miała bardzo dobry moment, zdołała odskoczyć m.in. poprzez trzy rzuty zza łuku w dwie minuty, a po pierwszej kwarcie prowadziła różnicą 11 punktów (26:15).

Druga "ćwiartka" była lepsza w wykonaniu miejscowych, którzy zaczęli ją od serii 8:0 (m.in. dwie "trójki"; ogółem cztery w tej części gry). Potem szczecinianie zdobyli 9 "oczek" z rzędu, wyszli na prowadzenie (4 punkty różnicy), które Legia zdołała odzyskać tuż przed przerwą (42:40).

W trzeciej kwarcie, wyraźnie wygranej przez Legię (22:12), drużyna z Warszawy miała serię 7:0 i była w stanie stopniowo zwiększać przewagę, m.in. poprzez skuteczne rzuty na półdystansie. Po 30 minutach "Zieloni Kanonierzy" prowadzili 64:52.

Czwarta kwarta zaczęła się od "trójki" Grzegorza Kulki i celnego rzutu Lorena Jacksona za dwa, co przełożyło się na 17–punktowe prowadzenie gości. Wydawało się, że w niedzielnym meczu nie wydarzy się już nic zaskakującego, lecz King odpowiedział serią 8:0, wrzucił wyższy bieg, solidniej prezentował się w ofensywie, stopniowo zbliżał się do przyjezdnych, a na 22 sekundy przed końcem wygrywał 84:83. O wyniku przesądziła udana akcja Jacksona, która dała zwycięstwo "Zielonym Kanonierom" (85:84).

Koszykarze Legii, którzy wygrali piąty raz z rzędu i są już pewni udziału w fazie play-off, w najbliższą sobotę, 20 kwietnia (godz. 17:30), zmierzą się u siebie z Anwilem Włocławek.

28. KOLEJKA ORLEN BASKET LIGI: KING SZCZECIN – LEGIA WARSZAWA 84:85 (15:26, 25:16, 12:22, 32:21)

King: Mazurczak 16 pkt, Borowski 11, Meier 11, Woodson 10, Cuthbertson 10, Udeze 9, Mobley 8, Kyser 5, Żołnierewicz 4, Żmudzki -, Nowakowski -,

Legia: Jackson 18 pkt, Holman 14, Sobin 12, De Lattibeaudiere 11, Vital 10, Kolenda 7, Kulka 6, Ponitka 4, Cowels 3, Wieluński -, Gordon -, Wyka -,

TABELA ORLEN BASKET LIGI (więcej informacji o koszykówce znajdziecie na podstronie dot. stołecznej sekcji, TUTAJ):