Mateusz Szczepaniak

CLJ U-19: Szóste zwycięstwo z rzędu, Legia liderem!

27.04.2024 13:55

(akt. 27.04.2024 17:51)

Legia U-19 wygrała na wyjeździe aż 6:2 z Cracovią w 25. kolejce Centralnej Ligi Juniorów. Po dwie bramki w barwach "Wojskowych" zdobyli Jakub Zbróg i Mateusz Szczepaniak, a po golu strzelili Oliwier Olewiński oraz Samuel Kovacik. Dla stołecznej drużyny to szóste zwycięstwo z rzędu, które dało jej awans na 1. miejsce w tabeli.

Trener "Wojskowych", Filip Raczkowski, nie skorzystał m.in. z Huberta Dorczyka (zerwane więzadło krzyżowe), Karola Kosiorka (naciągnięcie więzadła krzyżowego przedniego oraz więzadła pobocznego strzałkowego; ok. 3 – 5 tygodni przerwy w treningach), Pascala Mozie (powołanie do kadry Polski U-16), Samuela Sarudiego (obecność na zgrupowaniu kadry Słowacji U-18), Igora Skrobały (uraz ręki) i Tomasza Rojkowskiego (przeciążeniowe złamanie piątej kości śródstopia). W wyjściowym składzie Legii U-19 znalazł się zawodnik z kadry pierwszej drużyny, czyli Wojciech Banasik (bramkarz), a także Jan Leszczyński (stoper/środkowy pomocnik), który ostatnio ćwiczył z "jedynką".

Cracovia dobrze weszła w sobotni mecz, miała dwa rzuty wolne (pierwszy strzał obok bramki, drugi w mur), a w 7. minucie objęła prowadzenie po ładnym uderzeniu niepilnowanego Konrada Gorszkowa z 18. metra.

Gol "Pasów" pobudził "Wojskowych", którzy zaczęli stopniowo przeważać i mieć więcej do powiedzenia w ofensywie, co przełożyło się na zmianę wyniku po pierwszym kwadransie. Oliwier Olewiński zdobył bramkę po bezpośrednim uderzeniu z rzutu wolnego (lewa strona boiska) na bliższy słupek. Goście chcieli pójść za ciosem, wypracowali parę niezłych szans. Bliski szczęścia był Przemysław Mizera, który niecelnie główkował po centrze Macieja Saletry.

W 36. minucie juniorzy starsi Legii zdołali wyjść na prowadzenie. Olewiński dośrodkował z rzutu wolnego (prawa flanka) na dalszy słupek, do Jakuba Zbroga, który udanie główkował z 6. metra. Krakowianie mogli błyskawicznie wyrównać – jeden z rywali obił słupek, a przy dobitce piłkę sprzed bramki wybił Bartosz Dembek.

Chwilę po przerwie stołeczna drużyna podwyższyła rezultat. Mizera płasko uderzył z 10. metra w słupek, a Mateusz Szczepaniak popisał się skuteczną dobitką z bliska. Między 67. a 68. minutą Legia zdobyła kolejne dwie bramki. Najpierw Oskar Melich dośrodkował w pole karne, bramkarz Cracovii nie złapał piłki, z czego skorzystał Zbróg, finalizując akcję na 12. metrze. Moment później Zbróg zablokował zagranie przeciwnika, co sprawiło, że futbolówka dotarła do Szczepaniaka, ten przeprowadził kilkudziesięciometrowy rajd, utrzymał się pod presją i udanie strzelił z 14. metra na dalszy słupek.

Legioniści znowu odskoczyli. W 86. minucie Saletra zgrał głową do wprowadzonego Samuela Kovacika, a ten strzelił gola z 11. metra na bliższy słupek. Wynik ustaliła Cracovia, konkretnie Jan Krupa, który główkował po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, piłka odbiła się jeszcze od interweniującego Rafała Boczonia i wpadła do siatki.

Ostatecznie Legia U-19 wygrała aż 6:2, odniosła szóste zwycięstwo z rzędu i awansowała na pozycję lidera, mając tyle samo punktów, co Lech Poznań. W najbliższy czwartek, 2 maja (godz. 11:00), "Wojskowi" zmierzą się u siebie w derbach Warszawy z Polonią.

25. KOLEJKA CLJ U-19: CRACOVIA – LEGIA WARSZAWA 2:6 (1:2)
Gorszkow (7. min.), Krupa (90. min.) – Olewiński (17. min.), Zbróg (36. min., 67. min.), Szczepaniak (51. min., 68. min.), Kovacik (86. min.)

Żółte kartki: Olewiński, Leszczyński, Zbróg

Legia: Banasik – Leszczyński, Dembek, Boczoń – Olewiński (46' Jendryka), Saletra, Melich, Karolak (81' Kotarba) – Szczepaniak, Mizera (70' Kovacik), Zbróg (70' Konopka)