• 64' Paweł Wszołek
  • 90' Artur Boruc

Śląsk - Legia: Seria meczów z ekipą z Wrocławia zobowiązuje

07-03-2021 / 09:20 Maciej Ziółkowski, Piotr Gawroński

W niedzielę, 7 marca, Legia Warszawa zmierzy się na wyjeździe ze Śląskiem Wrocław w 20. kolejce PKO Ekstraklasy. Mecz rozpocznie się o godz. 17:30 i będzie transmitowany przez stację Canal+ Premium. Na ostatnie 20 meczów z Legią ekipa z Dolnego Śląska wygrała tylko raz - w 2017 roku. Legioniści będą chcieli podtrzymać dobrą serię meczów.

Legia przewodzi w tabeli ligowej z dorobkiem 39 punktów w 19 meczach. Ma cztery "oczka" przewagi nad drugą Pogonią Szczecin. Śląsk jest obecnie szósty – wywalczył 28 punktów. Najskuteczniejszymi zawodnikami klubu z Wrocławia, w ekstraklasie, są Erik Exposito i Robert Pich, którzy mają na koncie po pięć trafień.

Ostatnie tygodnie nie są najlepsze dla Śląska. W 5 meczach po przerwie zimowej wrocławianie zdobyli tylko pięć punktów (remis ze Stalą Mielec i Wisłą Kraków oraz porażki z Piastem Gliwice i Lechem Poznań). Sytuację lekko poprawiła wygrana w poprzedniej kolejcę z Pogonią Szczecin 2:1. Dwie bramki w tym meczu zdobył Exposito. Vitezslav Lavicka, trener Śląska, i tak nie może spać spokojnie. Zarząd klubu rozważał zmianę szanowanego i dobrego, jak na warunki ekstraklasowe szkoleniowca. Na razie te spekulacje ucichły, ale wszystko może się szybko zmienić. - Mam nadzieję, że przeciwko Legii pokażemy, że możemy wygrać z każdym. Wiemy, że gramy z liderem, jest to dla nas wyzwanie, bo za mojej kadencji jeszcze z nimi nie wygraliśmy - mówił Lavicka na konferencji przedmeczowej. Śląsk boryka się z kontuzjami, szczególnie w defensywie. Przeciwko Legii nie wystąpią Wojciech Golla oraz Mariusz Pawelec. Niepewna jest również sytuacja dwóch innych stoperów - Israela Puerto oraz Macieja Wilusza, którzy w ostatnich dniach trenowali indywidualnie. W niedzielnym meczu nie zagrają także byli legioniści - Krzysztof Mączyński oraz Rafał Makowski.

W niedawno zakończonym oknie transferowym drużynę z Wrocławia wzmocniło dwóch piłkarzy. Pierwszym z nich jest Wilusz, który trafił na Dolny Śląsk z Rakowa Częstochowa. 32-latek to rodowity wrocławianin i wychowanek WKS-u. W klubie z Oporowskiej przeszedł wszystkie szczeble szkolenia, jednak nie doczekał się debiutu w pierwszej drużynie. Swoje najlepsze lata kariery przeżywał w Lechu Poznań oraz rosyjskim FK Rostów. W tamtejszej ekstraklasie zagrał łącznie 50 meczów. Przed rozpoczęciem obecnych rozgrywek Wilusz wrócił do Polski i związał się z Rakowem Częstochowa. W drużynie prowadzonej przez Marka Papszuna nie potrafił jednak przebić się do podstawowej jedenastki i po zaledwie pół roku znów zmienił pracodawcę. Drugim zimowym wzmocnieniem Śląska został 19-letni Łukasz Bejger. Obrońca występował wcześniej w rezerwach Manchesteru United. Bejger ma już za sobą debiut w drużynie Śląska. Zagrał 90 minut przeciwko Pogoni Szczecin.

Za Legią siedem oficjalnych spotkań w 2021 roku. Najpierw, warszawski zespół przegrał na wyjeździe 0:1 z Podbeskidziem Bielsko-Biała. Później – po zmianie systemu na 3-4-3 - wygrał z Rakowem (2:0) w lidze i ŁKS-em (3:2) w 1/8 finału Pucharu Polski. Potem legioniści zremisowali na wyjeździe 1:1 z Jagiellonią Białystok, a następnie zwyciężyli 5:2 Wisłę Płock. Potem pokonali 2:1 Górnika w Zabrzu, a w ostatnią środę przegrali 1:2 z Piastem Gliwce. Jedynego gola dla "Wojskowych" strzelił wówczas Rafael Lopes.

Przypuszczalny skład stołecznego klubu na niedzielny mecz? W bramce stanie Artur Boruc. Na obronie zagrają najprawdopodobniej: Artur JędrzejczykMateusz Wieteska i Artem Szabanow, a na wahadłach: Josip Juranović oraz Filip Mladenović. W środku pola zobaczymy Bartosza Slisza i Waleriana Gwilię. W ataku powinien się pojawić Tomas Pekhart, który w piątek wrócił do zajęć z drużyną i pracował na pełnych obrotach. Po bokach znajdzie się miejsce dla Bartosza Kapustki i - zapewne - Ernesta Muciego, choć ostatnio była też ćwiczona opcja z Lopesem.

We Wrocławiu przy ustalaniu składu nie mogą być brani m.in. Luquinhas i Andre Martins, którzy pauzują za nadmiar żółtych kartek. Poza tym, warszawiakom nie pomogą: Wojciech Muzyk (jest po operacji pleców), Joel Valencia (leczy kolano) oraz Ariel Mosór (uszkodził torebkę stawową w stawie skokowym). Na liście powołanych zabrakło też Marko Vesovicia, którego sytuacja się troszeczkę komplikuje. - Dwa tygodnie temu miał przejść ostateczne badania i wejść w trening. Teraz, tuż przed konferencją, rozmawiałem z lekarzem, przy okazji codziennego raportu na temat zdrowia zawodników. Pytaliśmy o Marko, czy może wejść w trening z zespołem. W piątek pracował indywidualnie z trenerem od przygotowania motorycznego. W dalszym ciągu nie jest gotowy do treningów z nami. Przeszkadza delikatny uraz mówił na piątkowej konferencji trener Legii, Czesław Michniewicz.

Do tej pory odbyło się 48 wyjazdowych meczów Legii ze Śląskiem. Warszawiacy wygrali 22 razy, 15 razy był remis, a w 11 grach lepsi okazali się przeciwnicy. Na ostatnich 20 meczów Śląskowi udało się wygrać z Legią tylko raz! Ekipa z Wrocławia była lepsza od legionistów ostatni raz w 2017 roku. "Wojskowi" przegrali wtedy 1:2 a pracę stracił wówczas trener Jacek Magiera, którego zastąpił Romeo Jozak. Wrocławian prowadził były trener Legii, Jan Urban. Od tego momentu oba zespoły mierzyły się siedmiokrotnie - sześć razy zwyciężyła Legia i raz wynik był nierostrzygnięty. Mistrzowie Polski pojechali na Dolny Śląsk osłabieni, ale by podtrzymać dobrą serię meczów ze Śląskiem. Zdaniem bukmacherów z TOTALbet, większe szanse na zwycięstwo we Wrocławiu ma stołeczna drużyna. Kurs na wygraną Legii wynosi 1.72. Remis to mnożnik 3.95, a zwycięstwo Śląska – 5.00. Mecz zostanie poprowadzony przez Sebastiana Jarzębaka i rozegrany w niedzielę, 7 marca, o godz. 17:30. Będzie transmitowany przez stację Canal+ Premium. Serwis Legia.Net tradycyjnie przeprowadzi relację tekstową na żywo, a po zakończeniu rywalizacji zapraszamy do zapoznania się z materiałami pomeczowymi.

Przypuszczalne składy:

Śląsk: Putnocky – Cotugno, Celeban, Bejger, Stiglec – Sobota, Scalet - Pich, Praszelik, Pawłowski – Exposito

Legia: Boruc - Jędrzejczyk, Wieteska, Szabanow - Juranović, Slisz, Gwilia, Mladenović - Kapustka, Pekhart, Muci.

- Ostatnie mecze Legii ze Śląskiem we Wrocławiu

• 90+6' Koniec! Legia wygrała 1:0 ze Śląskiem po golu Wszołka! Dziękujemy za uwagę i zapraszamy do śledzenia naszych materiałów pomeczowych
  • 90+6' Sobota dośrodkował na dalszy słupek do niepilnowanego Praszelika, ale jego strzał złapał Boruc
  • 90+5' Korner dla klubu z Wrocławia
  • 90+5' Slisz wybił piłkę z 16. metra, po centrze z prawej strony boiska
  • 90+5' Rzut wolny dla Śląska
  • 90+4' Spore zamieszanie w polu karnym Legii, ale Wieteska zażegnał niebezpieczeństwo
  • 90+3' Żółta kartka dla Boruca za to, że spowalniał grę
  • 90+3' Musonda dośrodkował w pole karne z prawej flanki. Piłka spadła od nogi Praszelika, który skiksował
  • 90+2' Najpierw Wieteska popisał się udaną interwencją, a po chwili Szabanow wybił piłkę poza pole karne
  • 90' Kapustka przycisnął Putnocky'ego w polu karnym Śląska - ostatecznie golkiper klubu z Wrocławia wyszedł z opresji i wybił piłkę poza "szesnastkę"
  • 88' Kapustka sfaulowany w środku pola
  • 88' Gwilia przechwycił piłkę na 35. metrze, ale niedokładnie zagrał do Mladenovicia
  • 86' Slisz nieprzepisowo powstrzymany w środku pola
  • 86' Praszelik za Cotugno
  • 85' Kapustka sfaulowany w środkowej strefie boiska
  • 85' Legioniści wymieniają się podaniami w środku pola
  • 83' Pekhart przechwycił piłkę na 25. metrze, oddał płaski strzał z pola karnego, ale Putnocky zbił piłkę do boku
  • 82' Musonda sfaulował Wszołka na wysokości koła środkowego
  • 82' Wszołek otrzymał prostopadłe podanie na prawe skrzydło - jego płaska centra została zablokowana
  • 81' Rzut wolny dla Legii, z prawej strony boiska
  • 81' Wszołek zacentrował z prawej flanki w pole karne, ale jego dośrodkowanie zostało przecięte. Moment później Slisz został sfaulowany w środku pola
  • 80' Kapustka chciał wbiec w pole karne z prawej strony i zrobić przewagę, ale został powstrzymany przez Stigleca
  • 78' Sobota i Piasecki za Picha i Exposito
  • 78' Żółta kartka dla Cotugno
  • 77' Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego, zrobiło się zamieszanie w polu karnym Legii. Po chwili Scalet pojawił się na 12. metrze i oddał strzał, który dobrze zablokował Wieteska
  • 76' Wieteska sfaulował Musondę na 30. metrze. Rzut wolny dla Śląska
  • 74' Szabanow dobrze popracował w obronie - powstrzymał w polu karnym Musonę, który czyhał na zagranie z głębi pola
  • 72' Legioniści wymieniają się podaniami na własnej połowie
  • 71' Zmiana w Śląsku. Zylla za Pawłowskiego
  • 70' Kontra Legii. Lopes zagrał do Mladenovicia, który pojawił się na lewym skrzydle i chciał podać do Pekharta. Na linii podania, na 25. metrze, stanął jednak przeciwnik
  • 69' Scalet sfaulowany w środku pola. Śląsk szybko wznowił grę
  • 68' Lopes dobrze zagrał do Juranovicia na prawą stronę "szesnastki". Chorwat miękko dośrodkował wzdłuż boiska, na dalszy słupek, ale legionistom nie udało się zamknąć akcji
  • 67' Wszołek popędził prawą stroną, ale jego centra została przyblokowana przez Stigleca
  • 66' Pawłowski znalazł się po lewej stronie pola karnego. Zawodnik Śląska oddał strzał - piłka odbiła się od Wieteski i została przechwycona przez Boruca
  • 65' Wszystko zaczęło się od tego, że Kapustka dokładnie zagrał w boczny sektor do Wszołka, który wbiegł w pole karne z prawej strony, oddał płaski strzał i pokonał bramkarza Śląska! 1:0 dla stołecznego klubu!
  • 64' Goool! Wszołek! 1:0 dla Legii!
  • 63' Dośrodkowanie rywali z rzutu rożnego - Scalet główkował przy bliższym słupku ponad poprzeczką
  • 63' Pich pojawił się po prawej stronie pola karnego, oddał strzał z ostrego kąta, w kierunku bliższego słupka, ale Boruc popisał się skuteczną interwencją
  • 62' Mladenović starał się podłączyć do ofensywy, po przechwycie w środku pola, lecz legionista został zatrzymany na 35. metrze
  • 61' Musonda zbiegł do środka i podał w boczny sektor do niepilnowanego Cotugno, który dośrodkował na dalszy słupek. Tam pojawił się Pawłowski, który uderzył z 11. metra tuż obok bramki
  • 59' Gwilia sprytnie dośrodkował w pole karne do Lopesa, ale centra okazała się nieco za mocna
  • 58' Mladenović zacentrował z rogu na bliższy słupek, w kierunku Pekharta - piłka trafiła w słupek!
  • 57' Juranović dośrodkował z rzutu wolnego na dalszy słupek, lecz Scalet wybił futbolówkę poza pole karne. Po chwili legioniści przechwycili piłkę i wywalczyli korner
  • 57' Rzut wolny dla Legii, z lewej strony boiska
  • 56' Lopes sfaulowany w bocznym sektorze boiska. Został nieprzepisowo powstrzymany przez Cotugno
  • 56' Wszołek pobiegł prawym skrzydłem i miękko dośrodkował na 7. metr, ale Bejger wybił piłkę poza "szesnastkę"
  • 54' Szabanow sfaulowany na połowie Legii. Pich napomniany żółtą kartką
  • 54' Rzut wolny dla Śląska, z prawej strony boiska. Pawłowski dośrodkował na bliższy słupek - Pekhart wybił piłkę poza pole karne. Do futbolówki dobiegł Janasik, który uderzył ponad poprzeczką
  • 53' Musonda próbował przedrzeć się prawym skrzydłem i został sfaulowany przez Musondę. Żółta kartka dla Szabanowa
  • 51' Wszołek chciał dośrodkować z prawej strony w pole karne - Stiglec zablokował centrę
  • 51' Kontra Legii. Juranović podał do Lopesa, który chciał dośrodkować na prawą stronę pola karnego do Gwilii. Ostatecznie, zagranie zostało przecięte przez Tamasa
  • 50' Pekhart za Włodarczyka
  • 49' Wszołek zacentrował z prawej flanki w pole karne, ale Putnocky spokojnie złapał piłkę
  • 49' Włodarczyk pojawił się na prawym skrzydle, ale został osaczony przez dwóch rywali, którzy przechwycili piłkę
  • 47' Pawłowski ruszył lewą stroną boiska, ale został powstrzymany przez legionistów
  • 46' Gramy!
  • 45+3' Koniec pierwszej połowy. Do przerwy Legia bezbramkowo remisuje ze Śląskiem Wrocław. Wracamy za 15 minut
  • 45+3' Slisz zdecydował się na oddanie strzału z 25. metra, ale było to niecelne uderzenie
  • 45+2' Juranović sfaulowany na wysokości koła środkowego
  • 45+1' Dwie minuty doliczone
  • 45+1' Juranović przechwycił piłkę w polu karnym Legii. Po chwili Musonda zagrał na prawą stronę do Cotugno, który dośrodkował w pole karne, w kierunku Exposito, ale zagrożenie oddalił Juranović
  • 45' Pich sfaulowany w środku pola
  • 45' Rywale przechwycili piłkę w bocznym sektorze boiska. Moment później wywalczyli aut na wysokości koła środkowego
  • 43' Gwilia zagrał na prawą flankę do Wszołka. Ten wbiegł w pole karne i wycofał piłkę do Gwilli, którego strzał został zablokowany przez Tamasa
  • 42' Kapustka minął dwóch graczy i podał do Mladenovicia, którego centra z lewej flanki została zablokowana
  • 41' Slisz sfaulował Picha w środku pola
  • 41' Exposito chciał sprytnie zagrać na lewą stronę do Picha, ale Juranović popisał się ważną interwencją - stanął na linii podania i przechwycił piłkę
  • 40' Rzut wolny dla Śląska. Pawłowski oddał bezpośredni strzał z 25. metra, ale uderzenie okazało się bardzo niecelne
  • 38' Pich przechwycił piłkę na lewym skrzydle. Zrobiło się zamieszanie przed polem karnym Legii, ale zagrożenie oddalił Slisz
  • 37' Pawłowski przechwycił piłkę po lewej stronie pola karnego, chciał mocno dośrodkować wzdłuż boiska - ostatecznie futbolówka odbiła się od piłkarza Śląska i wyszła poza linię końcową
  • 36' Krótkie rozegranie rzutu rożnego. Mladenovic wycofał piłkę do Włodarczyka, który dośrodkował na dalszy słupek, ale rywale wyszli z opresji
  • 35' Mladenović miękko zacentrował na dalszy słupek, w kierunku Włodarczyka, ale jeden z przeciwników wybił piłkę na rzut rożny
  • 34' Gwilia zagrał do Wszołka, który pojawił się po prawej stronie pola karnego, mocno dograł na dalszy słupek, ale żaden z legionistów nie zamknął akcji
  • 32' Wieteska chciał przerzucić piłkę na lewą stronę, do Mladenovicia, lecz wrocławianie przechwycili futbolówkę
  • 31' Rywale wymieniają się podaniami na własnej połowie
  • 30' Juranović dośrodkował z rzutu rożnego na bliższy słupek, ale Exposito wyskoczył w powietrze i wybił futbolówkę
  • 30' Kapustka podał na prawą stronę "szesnastki" do Wszołka. Ten wycofał piłkę do Kapustki, który uderzył z 12. metra, ale został zablokowany. Korner dla Legii
  • 29' Slisz wybił piłkę poza pole karne, po centrze Picha z prawej strony, na 9. metr
  • 28' Wszołek sprytnie zagrał na prawą stronę pola karnego do Gwilii. Gruzin szukał sobie miejsca, ale w ostatniej chwili Musonda dobrze popracował w obronie i oddalił zagrożenie
  • 27' Juranović dośrodkował z lewej strony, z rzutu wolnego, ale gospodarze zdołali wyjść z opresji i wybić futbolówkę poza "szesnastkę"
  • 26' Mladenović pobiegł lewym skrzydłem i dograł w pole karne, ale rywale wyszli z opresji i wybili piłkę poza pole karne
  • 26' Stiglec chciał miękko zacentrować na lewą stronę pola karnego do Pawłowskiego. Zabrakło jednak porozumienia między zawodnikami Śląska i piłkę spokojnie przechwycił Boruc
  • 25' Dobra akcja Legii. Wszołek zdołał dokładnie dośrodkować tuż przed linią końcową. Zagrał na bliższy słupek do Lopesa, którego strzał z prawej nogi trafił w boczną siatkę
  • 24' Exposito dopadł do piłki w polu karnym, szukał miejsca do oddania strzału, ale dobrze w obronie popracował Juranović
  • 23' Gwilia przechwycił piłkę na połowie Legii. Po chwili Włodarczyk pojawił się na prawym skrzydle, został zastopowany przez rywala i wywalczył aut
  • 22' Exposito przechwycił piłkę w środkowej strefie boiska i od razu chciał przerzucić futbolówkę na lewe skrzydło do Pawłowskiego. Zagranie okazało się za mocne
  • 21' Nieporozumienie na linii Szabanow-Mladenović, po lewej stronie boiska. Grę wznowił Putnocky
  • 21' Nieudane zagranie Wieteski na prawą stronę boiska. Piłka dla miejscowych
  • 20' Kapustka sfaulowany w środku pola
  • 20' Jeden z rywali posłał dalekie podanie, ale Wieteska przechwycił piłkę tuż przed polem karnym Legii
  • 18' Musonda miękko zagrał w pole karne do Picha, który oddał strzał z głowy, ale Boruc pewnie złapał piłkę
  • 16' Gwilia bezpośrednio uderzył z rzutu wolnego, zrobiło się zamieszanie, ale, ostatecznie, Bejger wybił piłkę poza pole karne
  • 15' Żółta kartka dla Bejgera za faul na Mladenoviciu. Z początku miał być rzut karny, ale - po analizie VAR-u - będzie rzut wolny dla Legii, tuż przed "szesnastką"
  • 14' Jeden z rywali wyrzucił piłkę z autu w pole karne Legii, ale zagrożenie oddalił Juranović, Po chwili Pich oddał strzał zza "szesnastki", lecz Boruc spokojnie złapał futbolówkę
  • 12' Exposito sfaulowany przez Wieteskę w środku pola. Rzut wolny dla klubu z Wrocławia
  • 12' Gwilia zbiegł z lewej strony do środka boiska i oddał strzał w kierunku dalszego słupka. Uderzenie okazało się trochę niecelne
  • 11' Kapustka zdecydował się na uderzenie z prawej nogi, z 25. metra - piłka poszybowała nieco ponad poprzeczką
  • 11' Mladenović dośrodkował z rzutu wolnego na dalszy słupek, lecz Putnocky dobrze wypiąstkował piłkę, która opuściła pole karne
  • 10' Kolejny rzut wolny dla Legii, z prawej strony boiska
  • 9' Wszołek sfaulowany na połowie stołecznego klubu
  • 8' Wszołek zagrał w pole karne do Lopesa, a ten chciał bez przyjęcia podać do Kapustki. Było to jednak niedokładne zagranie
  • 7' Mladenović zacentrował z rzutu wolnego na środek pola karnego. Dwóch-trzech legionistów nabiegało na piłkę, ale ostatecznie futbolówkę złapał Putnocky
  • 6' Rzut wolny dla Legii, z prawej strony boiska
  • 6' Lopes nieprzepisowo powstrzymany w bocznym sektorze boiska
  • 6' Kapustka wyłuskał piłkę spod nóg Exposito, na połowie Legii
  • 5' Rywale wymieniają się podaniami na własnej połowie
  • 3' Cotugno dośrodkował z prawej flanki na 10. metr, do niepilnowanego Musondy, który nieczysto trafił w piłkę
  • 2' Lopes sfaulowany w środku pola
  • 1' Gramy!
  • Obie drużyny już na boisku. Zaraz zaczynamy!
  • Co, przed niedzielnym meczem, powiedzieli piłkarze Śląska: Mateusz Praszelik i Mathieu Scalet? SPRAWDŹCIE!
  • Ławka: Miszta, Tobiasz, Hołownia, Pekhart, Cholewiak, Kostorz, Muci, Kisiel, Skibicki
  • Skład Legii na mecz ze Śląskiem Wrocław: Boruc - Juranović, Wieteska, Szabanow, Mladenović - Wszołek, Slisz, Gwilia, Kapustka - Lopes, Włodarczyk!
  • - W meczach przeciwko Legii, przede wszystkim, trzeba się nastawić na wykonanie dobrej roboty. Wszystko musi być dobrze zbalansowane. Nie chcemy tylko bronić, ale musimy być dobrze zorganizowani, aktywni i nie dawać przeciwnikowi miejsca na szybkie ataki środkiem boiska – mówił przed spotkaniem ze stołecznym klubem trener Śląska Wrocław, Vitezslav Lavicka. ZAPIS KONFERENCJI
  • - Jest sporo akcji, które się powtarzają od dłuższego czasu. Gramy w podobny sposób i to musi przynieść efekty, to muszą być bramki. Zdarzył nam się mecz z Wisłą Płock, w którym byliśmy skuteczni, zdobyliśmy pięć bramek. Myślę, że w rywalizacji z Piastem śmiało mogliśmy strzelić cztery gole i wszyscy bylibyśmy zadowoleni. To jest nasz największy problem - skuteczność - mówił przed spotkaniem ze Śląskiem Wrocław trener Legii Warszawa, Czesław Michniewicz. ZAPIS KONFERENCJI
  • Legia przewodzi w tabeli ligowej z dorobkiem 39 punktów w 19 meczach. Ma cztery "oczka" przewagi nad drugą Pogonią Szczecin. Śląsk jest obecnie szósty – wywalczył 28 punktów. Najskuteczniejszymi zawodnikami klubu z Wrocławia, w ekstraklasie, są Erik Exposito i Robert Pich, którzy mają na koncie po pięć trafień.
  • Na ostatnie 20 meczów z Legią ekipa z Dolnego Śląska wygrała tylko raz - w 2017 roku. Legioniści będą chcieli podtrzymać dobrą serię.
  • Witamy! O godz. 17:30 Śląsk Wrocław zagra na wyjeździe z Legią Warszawa w 20. kolejce ligowej