• 89' Mateusz Matras za Grzegorz Tomasiewicz
  • 90' Damian Pawłowski

Legia – Stal: Ostatki z beniaminkiem

18-12-2020 / 08:20 Maciej Ziółkowski

Przed Legią ostatni mecz w tym roku. Mistrzowie Polski zmierzą się przy Łazienkowskiej z beniaminkiem ligi, Stalą Mielec. Spotkanie odbędzie się w piątek, 18 grudnia o godz. 20:30 i będzie transmitowane przez stacje Canal+ Sport oraz Canal+ 4K.

Legię czeka drugi, w tym sezonie, mecz z beniaminkiem. Na początku listopada warszawiacy wygrali 3:0 w Grodzisku Wielkopolskim z Wartą Poznań. Bramki dla "Wojskowych" zdobyli wówczas Paweł Wszołek, Filip Mladenović i Tomas Pekhart. W tym momencie stołeczny zespół zajmuje pierwsze miejsce w tabeli z dwupunktową przewagą nad ekipą Rakowa Częstochowa.

Przed rozpoczęciem 14. kolejki ligowej Stal Mielec plasowała się na przedostatniej, 15. pozycji z dorobkiem 10 punktów. Ostatnio zremisowała u siebie 1:1 z Lechem Poznań. Pierwszego gola w meczu strzelił Andreja Prokić, a w końcówce wyrównał piłkarz gości, Pedro Tiba. Jak na razie Stal odniosła dwa ligowe zwycięstwa - oba miały miejsce na stadionie w Mielcu. - Dobrze, że ostatnio zdobyliśmy jeden punkt. Musimy z wiarą podejść do meczu z najlepszą drużyną w Polsce, bo na razie Legia jest najlepsza - zresztą ma największy potencjał. Dla mnie jest to co roku 100-procentowy pewniak do zdobycia mistrzostwa i Pucharu Polski i to się nie zmienia. Zawsze są tam zawodnicy z największą jakością (...). Będziemy chcieli sprawić niespodziankę, bo zdobycz punktowa przy Łazienkowskiej zawsze będzie rozważana w takich kategoriach - mówił przed meczem szkoleniowiec Stali, Leszek Ojrzyński.

Zespół Czesława Michniewicza ma swoje problemy. W piątek Legii nie pomogą m.in. Vamara Sanogo, Wojciech Muzyk, Kacper Kostorz i William Remy, których nie było ostatnio na zajęciach. Zabraknie też Szymona Włodarczyka oraz Jose Kante, którzy trenowali ostatnio indywidualnie. W kadrze nie pojawią się także: Michał Karbownik (uraz przeciążeniowy), Bartosz Kapustka (uraz więzadła pobocznego kolana), Domagoj Antolić (kontuzja pleców) i Marko Vesović, który parę dni temu po raz pierwszy pojawił się na boisku po kontuzji zerwania więzadła krzyżowego - na razie tylko biegał. Prawy obrońca wraca do zdrowia po kontuzji, której doznał w czerwcowym meczu ze Śląskiem Wrocław. Mało prawdopodobne, że na spotkanie ze Stalą zostanie powołany Walerian Gwilia. Gruziński pomocnik nie dokończył środowych zajęć ze względu na ból w mięśniu dwugłowym.

Sztab szkoleniowy będzie mógł skorzystać z Igora Lewczuka, który nie zagrał z Wisłą w Krakowie z powodu nadmiaru żółtych kartek. Można się spodziewać, że doświadczony stoper wróci do wyjściowego składu w miejsce Mateusza Wieteski i zagra na środku obrony z Arturem Jędrzejczykiem. Na boku defensywy pojawią się reprezentanci Chorwacji oraz Serbii - Josip Juranović i Filip Mladenović. W bramce stanie Artur Boruc. W środku pola ujrzymy zapewne Bartosza Slisza i Andre Martinsa. - Przed tygodniem, na pytanie o skład w meczu z Wisłą, powiedziałem, jaka będzie "jedenastka" do obiadu. Dziś nie mogę tak zrobić, bo zastanawiamy się nad dwiema pozycjami. Na jednej z nich może wystąpić Kacper Skibicki - mówił na konferencji szkoleniowiec "Wojskowych". Niewykluczone zatem, że Kacper Skibicki zacznie mecz na lewym skrzydle, Luquinhas zostanie przesunięty na "dziesiątkę", a Paweł Wszołek będzie rywalizował na prawej pomocy. W takim wypadku spotkanie z ławki rozpocznie Joel Valencia. A miejsce w ataku zajmie niezawodny czeski wieżowiec - Tomas Pekhart

- Spodziewamy się bardzo trudnego meczu. To ostatnie spotkanie w rundzie, wiemy jak one wyglądają. Choć byśmy zaklinali rzeczywistość, to wielu zawodników, nie tylko u nas, ale i na całym świecie, myśli o świętach. Chcemy ograniczyć myślenie o świętach, urlopach, tylko skupić się na tym, co czeka nas w piątek – najważniejszy mecz w sezonie. Wynik ostatniej gry w roku będzie siedział w głowie przez półtora-dwa miesiące - dodał trener Michniewicz.

W letnim oknie transferowym Stal wzmocniło łącznie czternastu piłkarzy. Z ciekawych graczy warto wymienić ogranego na boiskach ekstraklasy Petteriego Forsella, który w przeszłości występował w Miedzi Legnica i Koronie Kielce. Do Mielca trafili również nowi środkowi obrońcy - Bożidar Czorbadżijski, Kamil Kościelny oraz Mateusz Żyro. Kibice Legii powinni kojarzyć szczególnie tego ostatniego, którego Stal wykupiła właśnie z drużyny mistrza Polski. Wcześniej Żyro przez rok był wypożyczony do zespołu z Mielca. Z Legii do Stali trafił również napastnik z rocznika 2001, Łukasz Zjawiński. Drużynę wzmocniło również kilku doświadczonych zawodników – bramkarz, Michał Gliwa, prawy obrońca - Martin Sus, lewy obrońca - Marcin Flis, defensywny pomocnik - Mateusz Matras oraz skrzydłowy - Jakub Wróbel.

W kadrze Stali znajduje się czterech zawodników z przeszłością przy Łazienkowskiej: Wojciech Lisowski, Grzegorz Tomasiewicz oraz wspomniani Żyro i Zjawiński. Poza Żyrą żaden z zawodników nie zagrał w pierwszym zespole Legii. Stoper ma sześć meczów w „jedynce” - trzy w ekstraklasie, jeden w Pucharze Polski, jeden w Superpucharze i jeden w kwalifikacjach Ligi Mistrzów. Zanim trafił na stałe do klubu z Mielca, to grał na wypożyczeniach w Wigrach Suwałki i Miedzi Legnica. Pozostała trójka zawodników – Lisowski, Tomasiewicz i Zjawiński - występowała w zespołach juniorskich i rezerwach Legii.

Do tej pory Legia grała w lidze ze Stalą 48 razy, lecz po raz ostatni prawie 25 lat temu (w sezonie 1995/96). Legioniści mogą pochwalić się serią ośmiu ligowych zwycięstw z rzędu, z tym rywalem. Przed kolejnym bezpośrednim mecze także będą faworytem. Podobnego zdania są bukmacherzy z TOTALbet. Kurs na zwycięstwo "Wojskowych" wynosi 1.32. Remis to mnożnik 5.60, a wygrana Stali – 9.80. Legioniści chcą wygrać ostatni w tym roku mecz i zimę spędzic na pozycji lidera w tabeli ekstraklasy. Spotkanie rozpocznie się o godz. 20:30 i będzie transmitowane przez stacje Canal+ Sport oraz Canal+ 4K. Serwis Legia.Net przeprowadzi relację tekstową na żywo, a po zakończeniu gry zapraszamy do zapoznania się z materiałami pomeczowymi.

Przypuszczalne składy:

Legia: Boruc – Juranović, Lewczuk, Jędrzejczyk, Mladenović - Slisz, Luquinhas, Martins - Wszołek, Pekhart, Skibicki

Stal: Gliwa - Getinger, Czorbadżijski, Żyro, Kościelny, Flis - Mak, Tomasiewicz, Domański, Prokić – Zjawiński.

• Dziękujemy za uwagę i zapraszamy do śledzenia naszych materiałów pomeczowych. Miłego wieczoru
  • 90+6' Koniec. Legia przegrała u siebie 2:3 ze Stalą Mielec w ostatnim meczu o stawkę w 2020 roku
  • 90+6' Żółta kartka dla Pawłowskiego
  • 90+5' Kontra Stali. Pawłowski do Maka, który pojawił się po prawej stronie i został sfaulowany przez Valencię
  • 90+3' Żółta kartka dla Wieteski
  • 90+3' Juranović dograł z prawego skrzydła do Rosołka. Napastnik oddał strzał z głowy, ale Gliwa nie dał się zaskoczyć
  • 90+3' Legia wymienia się podaniami na połowie rywali
  • 90+1' Cztery minuty doliczone
  • 90+1' Rosołek próbował przedrzeć się prawą stroną, ale został powstrzymany przez Getingera przed polem karnym
  • 90' Rzut wolny dla Legii, z lewej strony boiska. Mladenović dośrodkował w "szesnastkę", ale rywale oddalili zagrożenie
  • 89' Matras za Tomasiewicza
  • 89' Slisz oddał strzał z dystansu, który został zablokowany
  • 87' Wieteska sfaulowany przez Pawłowskiego, na połowie Legii
  • 87' Mladenović dośrodkował w pole karne, ale żaden z legionistów nie dopadł do piłki. Po chwili Cholewiak dograł z prawej strony, ale piłka opuściła linię końcową
  • 86' Legioniści próbują podkręcić tempo, ale Stal dobrze się broni
  • 86' Mladenović minął rywala bocznym sektorze i miękko dośrodkował w pole karne, ale Gliwa skutecznie interweniował
  • 84' Żółta kartka dla Luquinhasa, który sfaulował Tomasiewicza
  • 83' Kościelny sfaulowany przez Mladenovicia, w bocznym sektorze boiska
  • 82' Wieteska dośrodkował w pole karne, ale piłkę bez problemu przechwycił bramkarz Stali
  • 81' Legioniści próbowali stworzyć akcję po lewej stronie boiska, ale w pewnym momencie Żyro wybił piłkę na aut
  • 80' Niedokładne zagranie Luquinhasa na lewą stronę pola karnego do Mladenovicia
  • 79' Mladenović dośrodkował z lewej flanki w kierunku dalszego słupka, lecz jeden z rywali wybił piłkę poza "szesnastkę"
  • 78' Luquinhas dośrodkował w pole karne, ale Gliwa spokojnie złapał piłkę. Do zakończenia spotkania coraz bliżej
  • 74' Pawłowski za Zjawińskiego
  • 74' Slisz oddał potężny strzał z prawej nogi, zza "szesnastki", ale piłka poszybowała ponad poprzeczką
  • 72' Rosołek za Wszołka
  • 72' Wszołek pojawił się po lewej stronie pola karnego i wycofał piłkę, którą wybił Tomasiewicz
  • 69' Wszołek sfaulował Żyrę w bocznym sektorze boiska. Skrzydłowy Legii nie zgadza się z tą decyzją
  • 68' Krótkie rozegranie rzutu rożnego przez Legię. Luquinhas dośrodkował w pole karne, ale jeden z zawodników Stali wybił piłkę
  • 65' Rzut wolny dla Legii, z lewej strony boiska. Mladenović dośrodkował w pole karne, w okolice dalszego słupka. Jędrzejczyk zgrał piłkę wzdłuż "szesnastki". Zakotłowało się w polu karnym Stali, ale ostatecznie Kościelny oddalił zagrożenie
  • 63' Nie ma rzutu karnego dla Legii
  • 63' Po zamieszaniu w polu karnym, Valencia uderzył z głowy. Mamy VAR, bo być może Flis zagrał piłkę ręką
  • 61' Martins za Valencię i Cholewiak za Skibickiego
  • 60' 3:2 dla Stali. Tomasiewicz pokonał Boruca
  • 59' Urbańczyk za Prokicia
  • 58' Żółta kartka dla Jędrzejczyka za faul na Zjawińskim
  • 58' Trzeci rzut karny dla Stali....
  • 58' Zrobiło się małe zamieszanie po dośrodkowaniu w pole karne Legii. Ale stołeczny zespół zdołał oddalić zagrożenie
  • 57' Stal utrzymuje się przy piłce na połowie Legii
  • 57' Mladenović minął przeciwnika w bocznym sektorze boiska, lecz po chwili stracił piłkę. Ostatecznie Tomasiewicz został sfaulowany na połowie Stali
  • 54' Luquinhas podał do Pekharta, który upadł na murawę po kontakcie z rywalem, na 18. metrze, ale gra była kontynuowana
  • 54' Flis powstrzymał Wszołka i wybił piłkę na aut
  • 53' Tomasiewcz sfaulował Martinsa w bocznym sektorze boiska
  • 53' Juranović dośrodkował w pole karne Stali, ale Czorbadżijski wybił piłkę poza "szesnastkę"
  • 52' Legia w ataku pozycyjnym
  • 52' Czorbadżijski ucierpiał w jednym ze starć, ale wstał z boiska i będzie grał dalej
  • 50' Luquinhas próbował przedrzeć się prawą stroną, upadł po kontakcie z rywalem, lecz gra była kontynuowana
  • 49' Slisz oddał strzał z prawej nogi, ale piłka poszybowała ponad poprzeczką
  • 48' Stoper Stali zagrał piłkę ręką, tuż przed polem karnym. Legia ma rzut wolny
  • 48' Żółta kartka dla Żyry
  • 47' Tomasiewicz oddał strzał z dystansu, który poszybował tuż obok bramki Boruca
  • 46' Mak za Dadoka i Forsell za Domańskiego
  • 46' Gramy!
  • 45+2' Koniec pierwszej połowy. Do przerwy Legia remisuje 2:2 ze Stalą Mielec
  • 45+2' Mladenović sfaulowany przez Dadoka. Legia ma rzut wolny z lewej strony boiska
  • 45+1' Minuta doliczona do pierwszej połowy
  • 45+1' Prokić próbował zbiec z lewej strony do środka boiska, ale został powstrzymany przez Wieteskę
  • 45' Niedokładne zagranie Mladenovicia. Piłka opuściła linię boczną. Aut dla Stali
  • 45' Legioniści wymieniają się podaniami w środku pola
  • 43' No i mamy remis, 2:2. Domański pewnie pokonał Boruca. Zawodnik Stali oddał płaski strzał w kierunku prawego, dolnego rogu bramki
  • 42' Rzut karny dla Stali...
  • 41' Zjawiński ucierpiał po kontakcie z Wieteską, w polu karnym. Mamy VAR
  • 41' Zrobiło się zamieszanie w "szesnastce" Legii. Ostatecznie strzał oddał Flis, ale Boruc złapał piłkę
  • 40' Jędrzejczyk walczył o piłkę ze Zjawińskim. Stal ma aut, na wysokości pola karnego
  • 39' Martins niedokładnie przerzucił piłkę na prawą flankę, do Juranovicia
  • 39' Kościelny dośrodkował z prawej flanki, a Jędrzejczyk popisał się skuteczną interwencją - wybił piłkę po uderzeniu z głowy
  • 38' Krótkie rozegranie rzutu wolnego. Jeden z legionistów dośrodkował w pole karne. Zrobiło się zamieszanie, ale Stal zażegnała niebezpieczeństwo. Po chwili Zjawiński popędził prawą stroną i wywalczył aut
  • 38' Flis nieprzepisowo powstrzymał Skibickiego w bocznym sektorze boiska. Legia ma rzut wolny
  • 37' Skibicki zacentrował rzutu rożnego na dalszy słupek. Tam był m.in. Pekhart, lecz piłkarze Stali oddalili zagrożenie
  • 37' Skibicki ruszył środkiem boiska i podał na prawą stronę do Juranovicia. Chorwat oddał strzał, który obronił Gliwa. Korner
  • 36' Getinger dośrodkował w pole karne, ale legioniści wyszli z opresji
  • 36' Jędrzejczyk sfaulował piłkarza Stali po prawej stronie boiska. Przeciwnicy mają rzut wolny
  • 35' Zjawiński złapany na spalonym
  • 35' Mladenović sprytnie zagrał piętą do Skibickiego. Skrzydłowy źle przyjął piłkę w polu karnym, która opuściła boisko
  • 32' Martins sfaulowany przez Dadoka, w środkowej strefie boiska
  • 32' Skibicki próbował zbiec do środka, ale został osaczony przez dwóch rywali i stracił piłkę
  • 32' Gra toczy się w środku pola
  • 30' Jędrzejczyk sfaulował Zjawińskiego na połowie Legii
  • 29' Mladenović dośrodkował w okolice bliższego słupka. Jędrzejczyk musnął piłkę, ale rywale wyszli z opresji
  • 28' Mladenović pojawił się po prawej flance, zbiegł do środka i oddał uderzenie z lewej nogi, zza pola karnego, a Gliwa wybił piłkę za boisko
  • 27' Skibicki dośrodkował z rzutu rożnego, a Jędrzejczyk przedłużył tor lotu piłki. Futbolówka odbiła się od Prokicia, a Pekhart, który był na dalszym słupku, zdobył bramkę piętą!
  • 25' 2:1 dla Legii. Pekhart!
  • 24' Prokić w bocznym sektorze pola karnego. Zawodnik Stali zdołał wycofać piłkę, która została ostatecznie wybita przez Wieteskę
  • 23' Mladenović podłączył się od ofensywy i zdecydował się na uderzenie z dystansu, ale Gliwa pewnie złapał piłkę
  • 23' Gliwa wyszedł z bramki, wyprzedził Wszołka i wybił piłkę poza linię boczną
  • 22' Dadok sfaulował Skibickiego w bocznym sektorze boiska
  • 22' Spore zamieszanie w polu karnym Stali! Ostatecznie Wszołek dośrodkował z lewej strony pola karnego na dalszy słupek, a Luquinhas uderzył z powietrza ponad poprzeczką
  • 21' Wszołek wbiegł w pole karne z prawej strony i chciał miękko dośrodkował wzdłuż "szesnastki", ale centra została przecięta przez Getingera
  • 20' Zjawiński pojawił się po prawej stronie pola karnego i mocno uderzył z prawej nogi, a Boruc wybił piłkę do boku
  • 19' Wszystko zaczęło się od tego, że Martins zagrał na prawą stronę do Juranovicia. Po chwili Chorwat podał prostopadle do Wszołka, który miękko dośrodkował na 8. metr, a Slisz skutecznie główkował! Legia doprowadziła do wyrównania
  • 17' 1:1! Slisz!
  • 17' Zjawiński sfaulowany przez Wieteskę. Stal krótko rozegrała rzut wolny. Dadok oddał mocny strzał z prawej nogi, z dystansu. Uderzenie było groźne, ale Boruc nie dał się zaskoczyć
  • 16' Jędrzejczyk miękko zagrał na lewą stronę pola karnego do Skibickiego. Skrzydłowy próbował dobiec do piłki, ale był pilnowany przez jednego z obrońców Stali. Piłka opuściła boisko. Grę wznowił bramkarz gości
  • 14' Domański poślizgnął się w środkowej strefie boiska. Legioniści zabrali się do kontry. Luquinhas minął rywali, wbiegł w pole karne, lecz jego uderzenie zostało, w ostatniej chwili, zablokowane przez Getingera
  • 13' Getinger oddał bezpośredni strzał z lewej nogi, ale Boruc spokojnie interweniował
  • 12' Jędrzejczyk sfaulował Dadoka na 30. metrze. Rzut wolny dla Stali
  • 12' Jeden z legionistów chciał zagrać na prawą stronę "szesnastki" do Wszołka, ale podanie okazało się zbyt mocne
  • 11' Dośrodkowanie Mladenovicia z rzutu rożnego na środek "szesnastki". Pekhart główkował, a Gliwa złapał piłkę
  • 10' Mladenović próbował dośrodkować z lewej flanki, ale został zablokowany. Legia ma korner
  • 9' Błąd legionistów. Stal przechwyciła piłkę w środku pola, lecz Martins bardzo szybko odzyskał futbolówkę
  • 9' Żółta kartka dla Tomasiewicza, który sfaulował Wszołka
  • 8' Legioniści próbowali skonstruować akcję prawą stroną, ale zostali powstrzymani przez rywali
  • 7' Klub z Mielca od początku spotkania stara się stosować wysoki pressing
  • 5' 1:0 dla Stali. Domański oddał pewny strzał w kierunku lewego, górnego rogu bramki. Boruc nie miał żadnych szans na skuteczną interwencję
  • 4' Rzut karny dla Stali. Zjawiński został sfaulowany w "szesnastce" przez Jędrzejczyka
  • 3' Stal ma rzut wolny. Domański miękko zagrał na prawą stronę pola karnego do Dadoka, ale ten nie był w stanie dobiec do piłki, która opuściła linię końcową. Zawodnik gości był zresztą pilnowany przez jednego z legionistów
  • 2' Faul Mladenovicia w bocznym sektorze boiska, na połowie Legii
  • 1' Gramy!
  • Obie drużyny już na murawie! Zaraz zaczynamy!
  • Zapraszamy na rozmowę z Grzegorzem Tomasiewiczem, byłym zawodnikiem Legii, który gra obecnie w Stali Mielec. LINK
  • Ławka: Miszta, Stolarski, Lewczuk, Mosór, Hołownia, Cholewiak, Rocha, Rosołek, Valencia
  • Skład Legii na mecz ze Stalą: Boruc – Juranović, Wieteska, Jędrzejczyk, Mladenović - Wszołek, Slisz, Martins, Skibicki - Luquinhas - Pekhart!
  • Zapowiedź meczu Legia - Stal można przeczytać W TYM MIEJSCU
  • Co słychać w obozie rywala? Zerknijce!
  • Więcej informacji o 14. kolejce ligowej można znaleźć TUTAJ
  • Co, przed meczem, powiedzieli trenerzy: Czesław Michniewicz (LINK) i Leszek Ojrzyński (LINK) ? Sprawdźcie!
  • W tym momencie Legia zajmuje pierwsze miejsce w tabeli z dwupunktową przewagą nad ekipą Rakowa Częstochowa. Przed rozpoczęciem 14. kolejki ligowej Stal Mielec plasowała się natomiast na przedostatniej, 15. pozycji z dorobkiem 10 punktów
  • Witamy! O godz. 20:30 rozpocznie się ostatni mecz Legii w 2020 roku! Stołeczna drużyna zmierzy się u siebie z beniaminkiem, Stalą Mielec