• 73' Mateusz Cholewiak za Erik Exposito
  • 84' Adrian Łyszczarz za Przemysław Płacheta

Legia - Śląsk: Czas wygrać i podnieść się

04-08-2019 / 09:00 Piotr Barański

Już któryś rok z rzędu przeżywamy deja vu. Legia rozpoczyna w fatalny sposób rundę jesienną grając bez pomysłu i polotu. Co prawda w lidze udało się raz wygrać (rzutem na taśmę), a w europejskich pucharach zostaliśmy już jedynym reprezentantem naszego kraju, jednak od takiego zespołu jak Legia, wymaga się o wiele więcej.

Ostatnie spotkanie w Kuopio pokazało w jakim miejscu znajduje się Legia. "Wojskowi" rozegrali jedno z najgorszych spotkań w ostatnich miesiącach, jak nie latach. Brakowało praktycznie wszystkiego, pomysłu na grę, płynności, odpowiedniego przesuwania się formacji, czy spokoju w defensywie. Bardzo słaby mecz rozegrali prawie wszyscy zawodnicy, a w swojej nieudaczności "wyróżniali" się Arvydas Novikovas i Sandro Kulenović. Podobnie zmiennicy pojawiający się na murawie nie wprowadzili niczego pozytywnego do gry. Spotkanie zakończyło się rozczarowującym wynikiem 0:0, a na zespół Aleksandara Vukovicia, jak i na niego, spłynęła ogromna fala krytyki.

Do optymizmu nie napawają również dwa poprzednie spotkania ligowe Legii. W dwóch meczach udało się zdobyć 3 punkty, a styl jaki prezentowali nasi piłkarze pozostawiał wiele do życzenia. W obu rywalizacjach nie było widać żadnych pozytywów i jedno z nich zakończyło się porażką 1:2 z Pogonią Szczecin, a drugie rzutem na taśmę udało się wygrać (2:1 z Koroną Kielce), kiedy po rzucie z autu Paweł Stolarski wrzucił piłkę w pole karne, Jose Kante przedłużył ją zagraniem głową, a po dużej pomocy ze strony rywala i zupełnym braku krycia w czystej sytuacji znalazł się Walerian Gwilia i wykończył akcję.

Podobnie jak w poprzednich meczach w Ekstraklasie dojdzie do zmian personalnych w pierwszym składzie na mecz ze Śląskiem, jednak nie tak dużych jak w poprzednich meczach, o czym na konferencji wspomniał "Vuko" - Zmian nie będzie tak dużo, jak w meczu z Koroną Kielce. Wchodzimy na nieco inny etap. Analizujemy przeciwników, jak i nasze występy w poszczególnych spotkaniach, ale sprawnie przechodzimy do kolejnych rywali - powiedział trener Legii.  Do pełni sił wracają CafuMateusz Wieteska oraz Mateusz Praszelik, jednak występy tych zawodników od pierwszej minuty, w szczególności Portugalczyka, stoją pod dużym znakiem zapytania. W przypadku powrotu do gry tego pierwszego, możliwe jest, że pojawi się na pozycji nr 10, co było trenowane podczas obozu przygotowawczego.

W zupełnie innej sytuacji od Legii są w tym momencie piłkarze Śląska Wrocław. Na ten moment mają w lidze komplet punktów, po zwycięstwach z Wisłą Kraków oraz aktualnym mistrzem Polski, Piastem Gliwice. Jeszcze w poprzedniej rundzie pod wodzą trenera Vitezslava Lavicka ślązacy bronili się przed spadkiem, jednak po odbyciu pełnego obozu przygotowawczego z czeskim trenerem widać jego rękę i pewną zmianę w grze. Podczas letnich przygotowań Śląskowi udało ograć się między innymi Hajduk Split oraz Zorię Ługańsk. W obu tych przypadkach aktualni wiceliderzy PKO Ekstraklasy wygrali 2:1. Do zespołu dołączyli między innymi: Erik Exposito, Matus PutnockyPrzemysław Płacheta, czy Dino Stiglec. Każdy z nich wniósł wiele do gry zespołu, dzięki czemu możliwe, że w tym roku nasi niedzielni przeciwnicy będą walczyć nie tylko o utrzymanie, co miało miejsce w poprzednim sezonie. Z drużyną podczas okienka transferowego pożegnali się między innymi Arkadiusz Piech oraz Marcin Robak.

W barwach gości na boisku może pojawić się aż trzech zawodników z przeszłością w Legii. Mowa tu Łukaszu Broziu, który zapewnił ostatnio zwycięstwo Śląskowi w ostatnich minutach strzelając bramkę z rzutu karnego, Krzysztofie Mączyńskim, który w swojej nowej drużynie jest podstawowym zawodnikiem oraz o Mateuszu Hołowni, który jest wypożyczony z Legii.

W dzisiejszym meczu na boisku w barwach Legii nie zobaczymy Vamary Sanogo oraz Williama Remyego, zaś w Śląsku pauzować będzie Mateusz Radecki.

Ostatnie spotkanie pomiędzy tymi drużynami zostało rozegrane na wiosnę podczas rundy zasadniczej. Lepsza okazała się wtedy Legia (1:0) po bramce z rzutu karnego w wykonaniu Carlitosa.

Arbitrem meczu będzie Paweł Gil. Sędzia z okręgu lubelskiego w poprzednim sezonie prowadził cztery spotkania z udziałem stołecznej drużyny. "Wojskowi" raz wygrali (1:0 z Zagłębiem Lubin) oraz trzykrotnie remisowali (0:0 z Cracovią, 1:1 z Arką Gdynia oraz 1:1 z Pogonią Szczecin).

Specjaliści z Fortuny stawiają w roli faworyta Legię. Wygrani pomnożą postawione pieniądze za zwycięstwo "Wojskowych" po kursie 1.87. Przy remisie zysk pomnożymy o 3.75, zaś za zwycięstwo Śląska o 4.45. W przypadku fachowców z TOTALbet faworytem są również wicemistrzowie Polski. Kurs na zwycięstwo to 1.87, na remis 3.60, a na wygraną gości 4.30

Przypuszczalne składy:

Legia: Majecki - Stolarski, Jędrzejczyk, Astiz, Rocha - Martins, Gwilia - Nagy, Carlitos, Luquinhas - Niezgoda

Śląsk: Putnocky - Broź, Celeban, Golla, Stiglec - Mączyński, Chrapek - Musonda, Pich, Płaczeta - Exposito

• Dziękujemy za uwagę i zapraszamy do śledzenia naszych materiałów pomeczowych. Miłego wieczoru!
  • 90+4' Koniec. Legia bezbramkowo zremisowała u siebie ze Śląskiem. Już w czwartek "Wojskowi" zmierzą się przy Łazienkowskiej z Atromitosem Ateny w pierwszym meczu III rundy eliminacji Ligi Europy
  • 90+3' Łyszczarz przerzucił piłkę do Musondy, ale na jego drodze stanął Stolarski. Piłka dla Legii
  • 90+1' Korner dla Śląska. Centra Mączyńskiego z rogu złapana przez Majeckiego
  • 90' Cztery minuty doliczone do regulaminowego czasu gry
  • 90' Novikovas miękko zacentrował w pole karne, ale Putnocky chwycił piłkę bez większych problemów
  • 89' "Veso" wrócił na boisko
  • 88' Vesović ucierpiał po pojedynku powietrznym z rywalem. Obrońca "Wojskowych" wstał i będzie grał dalej. Na razie jednak opuścił murawę i korzysta z usług medyków klubowych
  • 87' Kante nieprzepisowo powstrzymany w środku pola przez jednego z przeciwników
  • 86' Cholewiak walczył o piłkę z Vesoviciem przy chorągiewce. Wznowi Majecki
  • 85' Musonda dopadł do piłki, ale błyskawicznie został osaczony przez paru legionistów
  • 84' Łyszczarz zmienia Płachetę
  • 83' Kante za Luquinhasa
  • 82' Antolić do Kulenovicia. Rosły snajper obrócił się w polu karnym i chciał przerzucić futbolówkę na Novikovasa, ale stoper Śląska głową oddalił zagrożenie
  • 79' Vesović dośrodkował z prawej strony do Nagya. Węgier wpadł z piłką w pole karne i uderzył z ostrego kąta. Putnocky broni
  • 79' Kwadrans do końca, legioniści starają się przycisnąć i włączyć piąty bieg
  • 77' Gwilia schodzi, Nagy wchodzi
  • 77' Rywale chcieli zaskoczyć Legię po rzucie wolnym, ale defensywa miejscowych była skoncentrowana. Centra przyjezdnych okazała się niegroźna
  • 75' Martins sfaulował rozpędzonego Picha. Żółty kartonik dla Portugalczyka
  • 72' Cholewiak zastępuje Exposito
  • 72' Kulenović za Niezgodę
  • 72' Gwilia dośrodkował z rzutu wolnego, ale rywale wybijają futbolówkę. Około 20 minut do zakończenia spotkania
  • 70' Niezgoda do Luquinhasa. Brazylijczyk znalazł się na skraju "szesnastki", zmienił kierunek biegu, lecz jego uderzenie zostało skutecznie przyblokowane przez przeciwnika
  • 69' Broź sfaulował Luquinhasa w środkowej strefie boiska
  • 68' Pich chciał rozciągnąć grę na skrzydło, ale nadział się na wracających obrońców Legii
  • 67' Centra Gwilii z rożnego, piłka leciała w kierunku Jędrzejczyka, ale ten został zablokowany. Po kolejnym rogu, Gruzin wypatrzył z kolei Niezgodę. Strzał napastnika poszybował ponad poprzeczką
  • 66' Niezgoda uwolnił się spod opieki rywala na małej przestrzeni i szukał wycofania piłki, ale rywale przeczytali jego zamiary. Korner
  • 64' Novikovas minął Stigleca, zszedł do środka i uderzył obok słupka
  • 63' Novikovas szukał Antolicia prostopadłym zagraniem, lecz jeden z obrońców Śląska uprzedził Chorwata
  • 62' Łabojko wchodzi na murawę w miejsce Chrapka
  • 61' Płacheta dopadł do bezpańskiej piłki i uderzył z dystansu obok bramki będąc tuż przed polem karnym stołecznego klubu
  • 60' Musonda sfaulował Martinsa w środku pola
  • 59' Gwilia zrobił obieg, a Novikovas zdecydował się na uderzenie z rzutu wolnego. Piłkę złapał jednak Putnocky
  • 59' Warszawiacy skonstruowali ciekawą akcję, szukali zagrań na jeden kontakt, ale rywale oddalili zagrożenie. Następnie żółtą kartką został ukarany Mączyński za faul na Martinsie
  • 56' Martins sfaulowany przez Exposito blisko "szesnastki" Majeckiego
  • 55' Novikovas zgrał piłkę piętką do Vesovicia tuż przed linią boczną. Warszawiakom udało się wywalczyć aut
  • 54' Korner dla Legii. Gwilia wycofał do Vesovicia z rogu, który następnie dośrodkował. Wciąż jednak remis
  • 52' Mączyński zacentrował z rzutu wolnego, ale na posterunku był jeden z legionistów
  • 51' Goście wywalczyli stały fragment gry, kilkadziesiąt metrów od bramki Majeckiego
  • 50' Gwilia najpierw zanotował odbiór, potem jego strzał został zablokowany. Gospodarze domagali się zagrania ręką jednego z przeciwników, jednak sędzia nakazał kontynuować grę
  • 49' Novikovas nie opanował futbolówki na prawej flance
  • 48' Pich chciał przedryblować paru legionistów, lecz przed polem karnym stracił piłkę
  • 47' Rzut wolny dla Legii. Gwilia dośrodkował z lewej strony, trochę się zagotowało, ale rywale uporali się z atakiem legionistów
  • 46' Gramy!
  • 45+2' Koniec pierwszej połowy. Do przerwy Legia bezbramkowo remisuje ze Śląskiem. Wracamy za kwadrans!
  • 45+1' Pich oddał strzał przed polem karnym, ale uderzenie przeleciało obok prawego słupka Majeckiego
  • 45' Mączyński zastopował zapędy Luqinhasa. Rywale chcieli jeszcze zaskoczyć przed przerwą, zrobiło się zagrożenie, które oddalili jednak gospodarze
  • 45'
  • 44' Gwilia sfaulowany przez Mączyńskiego w środku pola
  • 43' Antolić zgrał na krótko do Luquinhasa i od razu zrobiła się przestrzeń. Brazylijczyk zauważył wybiegającego po prawej stronie Novikovasa i podał do niego. Litwin próbował uderzyć z lewej nogi, lecz został zablokowany. Szkoda, ponieważ sytuacja zapowiadała się obiecująco
  • 41' Gwilia dośrodkował z rzutu wolnego z lewej strony, w powietrze wyskoczyli Lewczuk oraz Broź. Stoper Legii sfaulował jednak byłego piłkarza stołecznego klubu
  • 40' Płacheta dograł z rogu, potem piłka do niego wróciła. Ostatecznie to on dopadł jeszcze do centry Golli i huknął ponad poprzeczką
  • 37' Novikovas dosyć ryzykownie, ale utrzymał się przy piłce po zejściu do środka, strzelił w kierunku dalszego słupka. Do celu zabrakło bardzo niewiele
  • 36' Luquinhas najpierw opanował futbolówkę, a później sprytnie dał się sfaulować. Przewinił Broź
  • 35' Płacheta dopadł do futbolówki przed "szesnastką" i zdecydował się na uderzenie. Majecki zdołał zbić piłkę do boku. Ciekawa próba skrzydłowego Śląska. Rywale chcieli jeszcze zaskoczyć miejscowych, ale ta sztuka im się nie udała
  • 34' Gwilia do Vesovicia, ten zacentrował, ale piłkę złapał Putnocky
  • 32' Antolić zablokował dośrodkowanie Brozia na prawej flance. Po chwili Exposito posłał centrę w pole karne, ale Legia uporała się z naporem przyjezdnych
  • 31' Płacheta sfaulowany w środku pola
  • 31' Na murawie leży Martins Portugalczyk po kilkunastu sekundach wstał jednak o własnych siłach
  • 29' Rzut wolny dla ekipy Lavicki, Płacheta posłał centrę, a strzał oddał Golla. Legioniści zaczynają z autu bardzo blisko chorągiewki
  • 27' Centra Gwilii z rogu, ponownie uderzał Niezgoda, ale golkiper rywali był czujny
  • 27' Luquinhas! Niezłe uderzenie skrzydłowego z prawej nogi, wcześniej sędzia zastosował przywilej korzyści po faulu jednego z piłkarzy Śląska blisko pola karnego
  • 25' Centra Mączyńskiego ze stałego fragmentu, Exposito oddał strzał głową obok bramki
  • 25' Rzut wolny dla wrocławian. Do piłki podchodzą Mączyński oraz Płacheta
  • 23' Lewczuk spokojnie wybija na aut będąc pod presją rywala w polu karnym
  • 23' Stolarski nieprzepisowo powstrzymał Musondę
  • 22' Faul w ataku Stolarskiego na Broziu, który zdołał się zastawić
  • 21' Gwilia ponownie z rogu, Niezgoda główkował na krótkim słupku, ale rywale wyszli z opresji
  • 20' Golla prosto pod nogi Martinsa. Portugalczyk rozpoczął kontrę i zagrał do Vesovicia. Prawy defensor wywalczył rzut rożny
  • 19' Gwilia zacentrował z rzutu rożnego, Lewczuk przedłużył tor lotu piłki, ale żaden z zawodników nie skierował jej do siatki
  • 19' Niezgoda przycisnął Golle, który wybił piłkę poza linię końcową. Korner
  • 18' Przyjezdni znowu próbowali zagrozić gospodarzom, ale sędzia odgwizdał faul na Gwilii na skraju pola karnego
  • 17' Mączyński z rzutu rożnego szukał Płachety, ale legioniści połapali się w intencjach defensywnego pomocnika
  • 16' Rzut wolny dla gości. Centra Mączyńskiego z prawej strony, zrobiło się groźnie. Bliski szczęścia był Celeban
  • 14' Niezgoda początkowo ładnie zwiódł dwóch rywali, ale ostatecznie stracił piłkę w polu karnym
  • 13' Luquinhas sfaulowany przez Chrapka na wysokości koła środkowego
  • 13' Przeciwnicy próbowali uruchomić lewą flankę, do ofensywy zabrał się Stiglec, jednak Chorwat nie zdołał dopaść do piłki. Zacznie Legia
  • 11' Niedokładne zagranie Martinsa w kierunku Niezgody, do którego doskoczył Broź. Aut dla gospodarzy
  • 10' Korner dla Legii. Gwilia dośrodkował z rogu, do piłki skakał Lewczuk, ale goście wyszli z opresji. Przyjezdni pobiegli do groźnej kontry. Po miękkiej centrze w "szesnastkę", futbolówki nie opanował jednak Pich
  • 8' Stolarski szukał Luquinhasa. Podanie do Brazylijczyka okazało się jednak trochę za mocne, a piłkę na wiwat wybił Celeban
  • 8' Stolarski nieprzepisowo powstrzymany przez Chrapka, który chciał ruszyć z akcją Śląska
  • 7' Niezgoda podał do Novikovasa, Litwin zszedł do środka, lecz jego strzał obronił Putnocky
  • 6' Starcie dwóch "siódemek" w środku pola. Ostatecznie Antolić sfaulował Picha
  • 5' Rywale popędzili lewą stroną, Stiglec chciał płasko dośrodkować, ale grę wznowi Majecki
  • 3' Pierwszy strzał na bramkę Legii, ale Majecki odprowadził piłkę wzrokiem
  • 2' Przed meczem odśpiewany został hymn Polski, na trybunach jest także grupa Powstańców Warszawskich
  • 0 Gramy!
  • Obie drużyny wychodzą na boisko, zaraz zaczynamy!
  • Czas na "Sen o Warszawie"!
  • Skład Legii na mecz ze Śląskiem: Majecki - Vesović, Lewczuk, Jędrzejczyk, Stolarski - Novikovas, Martins, Antolić, Luquinhas - Gwilia - Niezgoda! Ławka: Cierzniak, Jodłowiec, Carlitos, Rocha, Kante, Nagy, Cafu, Astiz, Kulenović
  • Witamy! O godzinie 17:30 rozpocznie się mecz trzeciej kolejki PKO Ekstraklasy pomiędzy Legią a Śląskiem. Warszawiacy zdobyli do tej pory trzy punkty z kolei wrocławianie zdołali odnieść już dwa ligowe zwycięstwa