fot. Marcin Szymczyk

Jacek Zieliński: Do młodych piłkarzy często brakuje cierpliwości

18-09-2023 / 11:50 Marcin Szymczyk

- Czemu Łakomy, Mosór i Włodarczyk nie grają w Legii, czemu Legia nie skorzystała z ich potencjału? Brakowało cierpliwości. Do tego dochodzi nieuczciwa konkurencja i czarny PR - opowiadał w Lidze+ Extra dyrektor sportowy Legii, Jacek Zieliński.

O pierwszych działaniach w roli dyrektora sportowego Legii

- Czy jestem gwarantem wszystkich relacji w klubie? Mam dużo na głowie, ale dzięki takim ludziom jak Marek Śledź czy Kosta Runjaić jest mi dużo łatwiej. Moja recepta jest prosta – trzeba zatrudnić dobrych ludzi, powiedzieć im co mają zrobić, powiedzieć jak i czekać na efekty (śmiech). Żartuję oczywiście, ale na dobrej współpracy mi bardzo zależy. Tego dotyczyła moja prezentacja gdy zostałem dyrektorem sportowym – właściwej współpracy w pionie sportu. To konieczność, jeśli ten pion ma się rozwijać.

- Gdy musiałem zdecydować o tym kto będzie trenerem Legii miałem trzech bardzo mocnych kandydatów. Miałem gotową analizę kilkunastu trenerów, z czego na takiej krótkiej liście zostało mi pięciu. Najmocniejsi w tym gronie byli Kosta Runjaić i Marek Papszun. Trzecim mocnym kandydatem był Aco Vuković. Podsumowując sobie wszystko, zdecydowały detale, że tym trenerem został Kosta, a nie Aco. Zupełnie inna kwestia była z Markiem Papszunem. Nie mogłem w grudniu, w takiej sytuacji w jakiej byliśmy, podpisać umowy z żadnym trenerem.

- Czy zaskoczyły mnie trupy wypadające z szafy jak sprawa z Luquinhasem czy Borucem? O wielu tych sprawach wiedziałem, byłem blisko zespołu, miałem bardzo dobre relacje z Czesiem Michniewiczem. Te konwersacje o futbolu i pierwszym zespole były z nim bardzo przyjemne. Ale wiedziałem obejmując funkcję w grudniu 2021 roku że jesteśmy też na siedemnastym miejscu w tabeli – przedostatnim. Mieliśmy 20 meczów rozegranych, 15 punktów czyli 0,75 punktu na mecz. Byliśmy na samym dnie. Wyglądało to nieszczególnie, ale miałem kilka pomysłów co powinniśmy zrobić. My awansowaliśmy do fazy grupowej Ligi Europy, ale w lidze szło słabo, trzeba było przebudować kadrę, ale nie było potencjału sprzedażowego. A to jest tak, że jak sprzedajesz zawodników, to część tych pieniędzy możesz zainwestować w nowych. Zarobione pieniądze w postaci 3 milionów euro prezes zdecydował się zainwestować w transfery ale były to transfery średnio trafione – przyszli wtedy, na tym entuzjazmie po awansie do fazy grupowej, Kastrati czy Charatin. Nie wyglądali oni tak, jakbyśmy oczekiwali. Sytuacja nie było ciekawa, bo w planie budżetowym zakładane były przychody z transferów, z transferów piłkarzy, o których nikt nawet nie pytał. Do tego dochodziła kwestia utrzymania się w ekstraklasie – zagrożenie było ogromne. Ktoś może bagatelizować temat mówiąc, że to Legia, to było wiadome że się utrzyma. Tak samo pewnie myśleli w Krakowie.

- Czego nauczyłem się na błędach poprzedników? Miałem jakiś kontakt z dyrektorem sportowym Radkiem Kucharskim, ale nie rozmawialiśmy o tym w jaki sposób on chce budować pierwszy zespół, jak ma na to plan na transfery. Jeśli już rozmawialiśmy, to o akademii. Ja już pracując w akademii byłem zwolennikiem tego, by dyr. sportowy był odpowiedzialny za cały obszar sportowy, by usprawnić współpracę, żeby nie tworzyły się odrębne silosy – akademia ze swoją strukturą, pierwszy zespół i pośrodku skauting który pracuje dla jednego i drugiego członu. Po moim przyjście się to trochę zmieniło, transfery do akademii musiały być zaakceptowane przeze mnie. Wcześniej były robione tak, że potem trenerzy musieli sobie jakoś tych graczy zagospodarować.

O akademii i młodych piłkarzach odchodzących z klubu

- Okienko transferowe za nami, ale czeka nas wiele pracy w obszarze sportowym, głównie z akademią. Mając takiego dyrektora jakim jest Marek Śledź, mając kilka umów do podpisania i koniec okienka transferowego, mając wiele innych zajęć dotyczących pierwszego zespołu i skautingu, to przestałem być częstym gościem na cotygodniowych spotkaniach w akademii. Miałem ostatnio rzadszy kontakt z Markiem niż na początku naszej współpracy i muszę to wszystko teraz nadrobić.

- Czemu Łakomy, Mosór i Włodarczyk nie grają w Legii, czemu Legia nie skorzystała z ich potencjału? Brakowało cierpliwości. Mosór i Włodarczyk debiutowali w drugim zespole w wieku 16-lat, rok później w pierwszym zespole, potrzebowali trochę czasu by wejść do zespołu i na właściwy poziom. Zdarzają się przypadki, że 17-latek wchodzi do drużyny z drzwiami, ale to są pojedyncze przypadki, wybitne jednostki. Nie w każdym środowisku taki piłkarz jest w stanie szybko zafunkcjonować, czasem nie potrafi w ogóle. Jest też uprawiany czarny PR mówiąc o tym, gdzie się lepiej promuje młodzież, a gdzie nie. Legia z trenerem Vukoviciem zdobyła mistrzostwo Polski, wygrała Pro Junior System i regularnie miała w składzie trzech młodzieżowców, pięciu wychowanków Legii Warszawa - to jest to świetny wynik. A mówiło się przy tym, że w Legii jest się trudno przebić, że młodzież nie ma czasu. Takie gadanie jest obliczone na to, by zniechęcać tych zawodników – by inni mogli tanim kosztem pozyskać utalentowanego gracza obietnicą liczby rozegranych minut itd. To jest nieuczciwa konkurencja. A permanentnie robią to inne kluby. Jeśli byłby przepis o tym, że musi grać wychowanek, to każdy by o takiego wychowanka dbał, a jeśli jest przepis o młodzieżowcu, to po co inwestować w akademię skoro takiego młodzieżowca można wyrwać z innego klubu poprzez dobry układ z agentem. Menedżer zarobi, rodzice zarobią, a klub będzie miał młodzieżowca. To nie jest uczciwa konkurencja, bo łatwo takiego agenta czy rodzica przekabacić, a cierpliwości brakuje. Takiej cierpliwości brakowało choćby z Sebastianem Walukiewieczem – poszedł do Szczecina. Tam pierwszy rok trenował z pierwszym zespołem, ale grał w drugiej drużynie. Zadebiutował dopiero po roku, w maju.

- Mówi się o Łakomym – Vuko wprowadzał udanie młodych zawodników do zespołu, czy tam było miejsce dla kolejnego – nie wiem. Mnie zależało na tym, by dostał się do pierwszego zespołu i wierciłem o to dziurę w brzuchu i dyrektorowi sportowemu i Vuko. W końcu Aco pogadał po kilku miesiącach z Łakomym, ale ta rozmowa raczej go nie przekonała. Uznał, że w innym środowisku się rozwinie szybciej i poszedł do Lubina. Sytuacja z Włodarczykiem była trudna i patowa. Były zapisane minuty w kontrakcie by umowa została przedłużona. Był moment, że dało się to wypełnić i spokojnie zrobić, bo tych minut nie było wiele, ale moje relacje i trenera nie były już na takim poziomie, abym mógł to wyegzekwować.

- Wielu tych spraw udałoby się uniknąć, gdyby udało nam się wprowadzić rezerwy na poziom I ligi. Idealnie byłoby mieć zespoły na poziomie I ligi i III ligi. Pierwsze przetarcie byłoby w III lidze, stamtąd ci najbardziej utalentowani i gotowi fizycznie, mogliby iść do zespołu w I lidze. I stamtąd ewentualnie do pierwszego zespołu. To jest bardzo ciekawa opcja na przyszłość.

O rozmowach z obecnymi zawodnikami

- Pekhart, Josue, Jędrzejczyk i Ribeiro – w czerwcu wygasają im kontrakty. Jakie plany wobec nich? Po stronie zawodników jest duża wola aby z nami zostać. Ale rozmów ma temat przedłużania umów na razie nie było.

- Charatin, Rose i Pich? Od miesięcy rozmawiamy na temat polubownego rozwiązania kontraktu, ale do tego nie doszło. Z przykrością muszę stwierdzić, że w tym temacie akurat nie wyszło mi tak, jak to planowałem. Wcześniej podpisałem kilka umów na bardzo korzystnych warunkach i dużo zależy od zawodnika, od jego wieku.

- Bartek Slisz ma kontrakt do grudnia 2024. Jest plany by ten kontrakt przedłużyć, rozmawiałem z agentem już kilka razy, ale nie są to łatwe rozmowy.

- Rozmowy z Josue o przedłużeniu umowy? On chciał zostać, trener też tego bardzo chciał, ja również byłem zainteresowany. Biorąc pod uwagę propozycje jakie miał, na jakim poziomie finansowym, to sporo zszedł aby podpisać z nami umowę. To nie jest mały kontrakt, to najwyższa umowa w Legii w tym momencie, ale miał o wiele lepsze finansowo oferty. W takim Midtjylland jednak umów wysokości tej naszej z Josue jest 6-7 a może więcej.  

Pomidor

Posprzątanie bałaganu w Legii poszło mi dobrze, jestem gotowy to samo zrobić w PZPN?

- Nie

Najlepszy transfer Legii w ostatnich latach? Paweł Wszołek?

- Tak

Kacper Tobiasz zostanie sprzedany drożej niż Radosław Majecki? (7 mln euro)

- To zależy kiedy byłby sprzedany. Powiem nie.

Gdyby to tylko ode mnie zależało, Josue nie podpisałby nowej umowy z Legią?

- Nie

Dziwię się piłkarzom, którzy zostają w klubach, w których nie mają szans na grę. To przejaw braku ambicji?

- Nie, są różne sytuacje.

Mam wrażenie, że Josue jest niesprawiedliwie traktowany przez sędziów?

- Tak

Ale wolałbym aby Josue rzadziej prowokował rywali?

- Tak

Ernest Muci będzie sprzedany drożej niż Ondrej Duda? (4,2 mln euro)

- Tak. Tylko musi częściej grać (śmiech). Na razie wykorzystuje go Kosta bardzo dobrze, jako gracz wchodzący jest niesamowity. Gdy gra od początku to różnie to bywa. Ale potencjał ma ogromny.

Decyzja o opasce kapitana dla Luquinhasa była niezrozumiala?

- Nie

Kiedyś wrócę jeszcze na ławkę trenerską?

- Nie

Mogę sobie wyobrazić pięć lat pracy Kosty Runjaicia w Legii?

- Tak

Dariusz Mioduski podjął świetną decyzję wycofując się z bieżącego zarządzania klubem. Ma teraz więcej spokoju, a ja więcej swobody w działaniu.

- To jest to pytanie na które nie można odpowiedzieć tak lub nie. To pytanie typu czy dalej molestujesz tę kobietę czy nie? (śmiech). Cały czas z prezesem współpracujemy, jest ze wszystkim na bieżąco. Mam od początku duże pole działania, ale wspieram się jego doświadczeniem. O wielu kwestiach dyskutujemy wspólnie.

Letnie transfery Legii – Kosta Runjaić może powiedzieć – Well done Jacek lub Klasse gemacht Jacek?

- Tak

Wynik z zeszłego sezonu czyli wicemistrzostwo Polski i Puchar Polski w obecnym sezonie byłyby uznany za porażkę?

- A co z Ligą Konferencji? Zawodnicy mają premie za dwa cele. Tak więc tak.

Najgroźniejszym rywalem Legii w walce o tytuł mistrzowski będzie Lech Poznań.

- Tak

To, że w Legii nie ma pieniędzy, to nieprawda, w Legii jest kupa forsy.

- Jeszcze nie (śmiech).

- W tym studiu siedzą dwaj najlepsi dyrektorzy sportowi w XXI wieku? (obok siedział jeszcze Michał Żewłakow)

- Tak

W reprezentacji Polski brakuje osobowości. Robert Lewandowski miał rację.

- Nie

Źródło: Canal+

Komentarze (66)

Komentarze osób zarejestrowanych pojawiają się w tym artykule automatycznie. Komentarze osób niezalogowanych wyświetlą się po zatwierdzeniu przez moderatora.

Zaloguj się, by móc oceniać komentarze.

Zaloguj

Punkty

1063

Ranking miesiąca
#11094
Ranking ogólny
#1094
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Jak można mieć cierpliwość jak oni nic nie pokazują nawet w dwójce
Rezerwy pomimo kilku doświadczonych zawodników z dużymi kontraktami jedynie 6 w amatorskiej 3 lidze. CLJ jedynie 5 miejsce. Pan Śledź to chyba jakaś ściema. Tak to i ja potrafię, pościągam zawodników jak do wieczystej i poczekam na wyniki. Scauting w juniorach nie istnieje, postępu brak.
A to CLJ gra o wyniki w CLJ? Za to są jakieś nagrody?
Generał
 • 1 / 8
Panie Dyrektorze
We wszystkich kwestiach związanych z prowadzeniem młodych piłkarzy, a także, w dużej części skautingu z i do klubu chodzicie na pasku menedżerów i krótkiej kasy.
To na tyle.

Pzdr
Ernest Muci będzie sprzedany drożej niż Ondrej Duda? (4,2 mln euro)... Moim zdaniem cena za Muciego będzie oscylowala w okolicy 7mln
Jeszcze jak Ernest dołoży do tego dobre występy w LKE to będzie niemal pewne
Młodszy chorąży
 • 3 / 1
Kto nie ryzykuje ten nie pije szampana. Panie Jacku, trzeba mimo wszystko wprowadzać młodych zamiast "na ilość" a nie na "jakość" sprowadzać 3ci sort piłkarzy zagranicznych. Już wolę mieć dwóch dających różnicę po 30tce zawodników zagranicznych (jak Josue) do tego 6 solidnych ligowców i 2 młodych niż misz masz i zmianę koncepcji raz na rok.
Coś Ci młodzi umieją. Bez dawania szansy to i wypasiona bursa w LTC wkrótce nie wystarczy by tych najzdolniejszych do Legii zbierać.

Oczywiście celem Legii powinna być gra na wiosnę w europucharach więc szersza kadra też jest istotna.
Zloty środek na pewno się znajdzie. Ma Pan łeb jak sklep więc da Pan radę.
Generał
 • 1 / 3
W LTC nie ma bursy. Legia korzysta z bursy prowadzonej przez o.o. Salezjanów. W ub roku w bursie było 42 młodych piłkarzy Legii wszystkich roczników. Inni młodzi piłkarze dojeżdżają do szkoly i LTC z Warszawy.

Pzdr
Walukiewicz, Łakomy, Włodarczyk, Mosór - czy któryś z Nich żałuje odejścia z Legii? Oczywiście, że NIE! każdy z nich się wybił i gra zagranicą (Mosór niebawem do pierwszej wymienionej trójki dołączy). W Legii nawet do obsadzenia ławki rezerwowych robi się transfery co jest chore, bo z jednej strony trzeba przez to utrzymywać droższą kadrę a z drugiej blokowanej jest wejście młodych graczy do drużyny nawet na ławkę rezerwowych. Zgłoszeni do rozgrywek ekstraklasy już od roku są ?Ziółkowski Jędrasik, gdzie oni są? ile minut zagrali? Rejczyk? A może nawet Strzałek? No ile? Klub pięknie potrafi wytrenować zawodnika dla ... innych klubów. W jakim celu co roku klub wydaje 10 mln zł na utrzymanie akademii? Skoro i tak nie stawiamy na naszą młodzież to może lepiej ograniczyć się do kilku grup młodzieżowych tak żeby spełnić wymogi licencyjne a za tą kasę robić transfery?
Poza tym często wspomina się zawodników takich jak Charatin, Rose czy Pich - to zawodnicy na kontraktach często bardzo dobrych, których klub by się pozbył, ale nie ma na nich chętnych. I tu wielkie zdziwienie ludzi w klubie i kibiców: dlaczego ich nikt nie chce? Odpowiedź jest prosta: bo nie grają! Pytanie czy Rose i Charatin w obronie nie mogą grać nawet ze słabszymi przeciwnikami? Przecież obaj w karierze grali na poziomie nieosiągalnym dla jakichś 70% zawodników z ekstraklasy. Ogólnie w Legii dobrze się gospodaruje posiadaną kadrą, ale mam wrażenie że można byłoby to jeszcze poprawić i wyciągnąć choć trochę korzyści z zawodników (Rose, Charatin, Sokołowski, Pich czy nawet Baku odstawiając ich definitywnie od składu sami zawężamy sobie pole manewru) - wiem że zaraz polecą na mnie minusy i wielkie oburzenie za ten tekst.
Teraz jesteśmy w dobrym momencie, bo są wyniki, kasa wpływa i wszyscy są szczęśliwi, ale szczęście nie trwa wiecznie - przyjdzie kryzys i zaczną się pytania co w klubie zrobiono, żeby Legia była wielkim klubem?
Lubię Jacka, ale zaczyna cwaniakować, a jeszcze nic nie osiągnął. Przeanalizujmy sobie jego wypowiedzi.

1. Po pierwsze - Legię z kryzysu wyprowadził Vukovic a nie on. Ona go tylko powołał na to stanowisko. Wcześniej nie zadziałał Marek Gołębiewski z II drużyny i to był pomysł Zielona

2. Zdradził Vuko. W nagrodę za uratowanie przed spadkiem i bardzo dobrą grę na wiosnę nie przedłużył mu kontraktu. Wykorzystał go jak wyciśniętą cytrynę. Oczywiście mamił go nowym kontraktem ale naprawdę pertraktował z Runjaicem

3. Zawodnicy tacy jak Charatin czy Kastrati to dzieło byłego Dyrektora sportowego, ale tacy jak Muci, Luqi, Pekhart, Wszołek, to też nie jego dzieło

4. Vukovic nie stawia na młodych i Włodarczyk i to jego wina. Guzik prawda. Włodarczyk grał gówno w Legii. Nie wyrozniał się niczym poza młodym wiekiem. Jeśli chodzi o Mosora - to tutaj zadziałał jego stary. Chciał żeby młody Mosor był w pierwszym składzie i koniec.
Całą prawdę zdradził - Łakomy. Oni chcieli po prostu grać a w Legii mieli konkurować. Ich kontrakty zostały spaprane. Podpisywanie kontraktów z młodymi zawodnikami to ruletka. Trzeba mieć jaja i trzeba umieć ryzykować. Zielu się na tym nie zna. Runjaic też nie stawia na młodych. Tymczasem w Piaście gra wielu młodych.

5. Mówienie o tym że zawodnicy sami z siebie nie chcą rozwiązać kontraktów to szczyt nie profesjonalizmu. Umów należy przestrzegac i umiejętnie je podpisywać a nie lamentować w mediach

6. Obsmarowywanie innych Legionistów w mediach to oznaka małosci i braku zrozumienia czym jest Legia

7. Josue to piekielnie dobry gracz jak na nasze warunki, ale już wcześniej miał zrąbaną psychikę i dlatego ponosi teraz odpowiedzialność za krzyki i zaczepki na boisku. Tej jesieni będzie więcej czerwonych kartek w jego wykonaniu. Opaska kapitana już na niego nie działa. Mówię to z przykrością bo to świetny gracz. Bez niego L traci moc w ataku

Reasumując. Jacku pracuj i mniej gadaj. Jeszcze za wiele nie osiągnąłeś
"
1. Po pierwsze - Legię z kryzysu wyprowadził Vukovic a nie on. Ona go tylko powołał na to stanowisko. Wcześniej nie zadziałał Marek Gołębiewski z II drużyny i to był pomysł Zielona"

To Kucharski zatrudnił Gołębiewskiego i to Kucharski przyszedł "na kolanach" do wcześniej zwolnionego Vuko żeby ratował Legię.
Pułkownik
 • 0 / 0
Było tak jak Pietrek pisze!
Podpułkownik
 • 0 / 0
"2. Zdradził Vuko. W nagrodę za uratowanie przed spadkiem i bardzo dobrą grę na wiosnę nie przedłużył mu kontraktu. Wykorzystał go jak wyciśniętą cytrynę. Oczywiście mamił go nowym kontraktem ale naprawdę pertraktował z Runjaicem"

Od początku powrotu Vuko było mówione (nawet przez samego trenera), że wraca do końca rundy wiosennej, a potem ewentualnie się zobaczy. Zatem takie było prawo Zielińskiego, by wybrać innego trenera.

"3. Zawodnicy tacy jak Charatin czy Kastrati to dzieło byłego Dyrektora sportowego, ale tacy jak Muci, Luqi, Pekhart, Wszołek, to też nie jego dzieło"

Powroty Wszołka i Pekharta to dzieło Zielińskiego.
Pułkownik
 • 1 / 0
Tytuł jest fałszywie sformułowany. Sugeruje, że to w Legii nie miano cierpliwości do młodych piłkarzy. Bo "do" kogoś cierpliwości może nie mieć tylko kto inny. A z wypowiedzi Jacka wynika raczej, że to młodzi mieli za mało cierpliwości.
Generał
 • 1 / 1
Klika się więc jest ok
"miałem bardzo dobre relacje z Czesiem Michniewiczem. Te konwersacje o futbolu i pierwszym zespole były z nim bardzo przyjemne. "

Michniewicz zniszczył klub i PRAWIE spuścił z ekstraklasy a Zieliński mówi, że miał bardzo dobre relacje z Czesiem... zdumiewające...
Generał
 • 3 / 3
a co ma jedno z drugim wspólnego
Michniewicz może być sympatycznym człowiekiem, może mieć wiele ciekawych rzeczy do powiedzenia o futbolu i przy tym wszystkim może popełnić błędy w przygotowaniu i prowadzeniu drużyny.
awansował do LE zdobył MP więc o piłce miał pojęci a że się w pewnym momencie zupełnie pogubił, zdarza się
Miał pojęcie gdy zdobywał MP i awansował do LE ale nagle pojęcie stracił gdy nie potrafił wygrać z Lechią Gdańsk a wygrał z Leicester i Spartakiem... ma to sens...;))))
Generał
 • 2 / 2
A największe pojęcie mial, kiedy reprezentanci błagali Argentynę, żeby przestała strzelać bramki w ostatnim meczu grupowym na MŚ. Wręcz kosmiczne pojęcie i mega futbol.

Pzdr
Major
 • 1 / 0
"A największe pojęcie mial, kiedy reprezentanci błagali Argentynę, żeby przestała strzelać bramki w ostatnim meczu grupowym na MŚ. Wręcz kosmiczne pojęcie i mega futbol"
Na pewno miał większe pojęcie o piłce nożnej niż Ty. W końcu to on prowadził Legie czy reprezentację. A
TY jaki klub w ekstraklasie prowadziłeś? Wymień swoje sukcesy w piłce oprócz odbijania jej od ściany?
Rozumiem że grałeś w meczu z Argentyną i słyszałeś jak piłkarze błagali Argentyńczyków żeby nie strzelali bramek? W jakiej minucie spotkania to było i który piłkarz to mówił? Byłeś tam?
Marszałek Polski
 • 2 / 7
Legia potrzebuje zawodników Rubi teraz a ani Mosór i Włodarczyk nie prezentowali odpowiedniego poziomu
Rubi Top.
Pułkownik
 • 0 / 1
To samo za moment będziesz pisał o Strzałku i Rejczyku?
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Tak dlatego oddawajmy za darmo. Zamiast sprzedać za nawet 1mln euro
"Cały czas z prezesem współpracujemy, jest ze wszystkim na bieżąco. Mam od początku duże pole działania, ale wspieram się jego doświadczeniem. O wielu kwestiach dyskutujemy wspólnie."

Upadł uparcie powielany w mediach dziennikarski mit o prezesie Legii, który rzekomo nie uczestniczy w zarządzaniu sprawami sportowymi :)
Take bzdury tylko ty piszesz…każdy wie, że Mioduski nigdy się nie wycofa…tylko mniej przeszkadza.
Generał
 • 5 / 4
"Sytuacja z Włodarczykiem była trudna i patowa. Były zapisane minuty w kontrakcie by umowa została przedłużona. Był moment, że dało się to wypełnić i spokojnie zrobić, bo tych minut nie było wiele, ale moje relacje i trenera nie były już na takim poziomie, abym mógł to wyegzekwować."

To jest bardzo interesujący fragment, który to trener? ;)
Generał
 • 3 / 5
Vuko, wiedział że Jacek nie zaproponuje mu kontraktu i nie czuł potrzeby stawiać na młodych.
Pułkownik
 • 3 / 6
Vuković w tamtym czasie stawiał wyłącznie na zawodników lojalnych Legii. Włodarczyk przynajmniej od grudnia 2021 flirtował z Górnikiem, bo wtedy pojawiła się informacja, że może tam odejść. Stawianie na zawodnika chcącego odejść i prawdopodobnie dogadanego z innym klubem nie miało sensu.
I co by dało automatyczne przedłużenie o rok? Odszedłby rok później. Miałby tylko więcej meczów w rezerwach.
Marszałek Polski
 • 0 / 1
Vuko jak się przywiąże do nazwisk to nie ważne jak grają. Mają pewny plac
Ta wypowiedź, a dokładnie jej fragment o Vukoviciu, tylko potwierdza, że Aco to nie jest trener na Legię.
Całe szczęście, że mamy Kostę zamiast tego upartego osła, którego ego jest większe niż umiejętności.
Major
 • 1 / 3
"Idealnie byłoby mieć zespoły na poziomie I ligi i III ligi."..Jak to to kluby Ekstraklasy mogą mieć swoje zespoły rezerwowe jednocześnie w I i III lidze?
"To, że w Legii nie ma pieniędzy, to nieprawda, w Legii jest kupa forsy.- Jeszcze nie (śmiech)."..Mam nadzieję że jest coś na rzeczy i że do Legii wpadnie kupa forsy niedługo czyjaś jakoś za coś..
Generał
 • 2 / 8
Żeby mieć dwa zespoły Sportowe na różnych poziomach rozgrywek, trzeba inwestować w zespoły sportowe, to znaczy w karty zawodników, a nie w mury LTC. Po co więc p*****lić i zawracać ludziom w głowach, koncepcjami, które nigdy nie miały szans realizacji że względu na preferencje i pomysły właściciela i ograniczone zasoby finansowe.

Pzdr
Po co? Żeby w czasie wywiadu nie było za dużo milczenia :)
Chorąży
 • 10 / 1
Sprawdzian pracy Zielińskiego i Runjaica zacznie się dopiero teraz jak trzeba będzie grać co kilka dni plus puchar Polski . W LK trzeba zbierać pkt do odbudowania rankingu a mistrzostwo jest obowiązkiem . Kadra wydaje się dobrze zbilansowana oby tylko te nowe nabytki były faktycznym wzmocnieniem .
Sprawdzian pracy obu odbywa się nieustannie od jednego celu do drugiego i kolejnego.
Pułkownik
 • 0 / 1
Engels powiedział, że sprawdzian :) puddingu polega na jego zjedzeniu. Choćby nie wiem jak był nielubiany, miał rację.
Podpułkownik
 • 4 / 3
Lech moze być rywalem ale nie głównym
Generał broni
 • 18 / 5
Zieliński idol z młodości na boisku i autorytet w dorosłości. Wyważony z Legią w sercu. Cieszę się, że jest tam gdzie jest.
Starszy sierżant
 • 2 / 1
Dokładnie. Po Piszu drugi mój ulubiony piłkarz Legii.
Coś w tym jest, też Pisza i Zielińskiego najlepiej wspominam z tamtej Legii. Za to takiego Jóźwiaka to pamiętam tylko z czerwonej kartki z Panathinaikosem :)
Zieliński to była lepsza wersja Maldiniego.
Generał broni
 • 2 / 0
Macie racę, Pisz i Zielu to najlepsi zawodnicy "tamtej Legii". PS. 3 nie lubi Zielińskiego.
Major
 • 4 / 12
A czy przestał Pan napastować kota w piwnicy? :)
Przed sezonem napisałem, że to z Lechem powalczymy o mistrzostwo i ogromnie się cieszę, że Jacek ma tak samo. Bardzo potrzebna rozmowa z JZ o Legii i równocześnie bardzo ciekawa. Konkretne odpowiedzi w miejscach, gdy tak było można.
Nawet on nie wiedział o co Kucharskiemu chodziło w budowie drużyny.
Cieszmy się, że jest w Legii i go szanujmy.
Fatalna sytuacja w lidze jesienią 2021 była zasługą Kucharskiego i wielokrotnie o tym pisałem. Michniewicz chciał zawodników o innej charakterystyce, m. in. mobilnego pomocnika w ofensywie czy doświadczonego bramkarza. Nie mam żadnej wątpliwości, co do tego, że gdyby wtedy JZ był na stanowisku zamiast Kucharskiego, to byśmy wyszli z grupy LE i bylibyśmy w czubie tabeli Ekstraklasy na koniec rundy jesiennej,a na koniec sezonu to nie Lech byłby mistrzem, tylko My.
Generał
 • 1 / 4
ParsifaL,
Błagam Ciebie i wszystkich, którzy piszą o
" mobilnym pomocniku". Przestańcie.

1. Pokażcie mi tego mobilnego pomocnika w składzie, skoro to taki klucz do sukcesu. A może to tylko klucz do sukcesu u Pana CzM?

2. Czy Josue to mobilny pomocnik? Opisz cię proszę o opisanie cech tej magicznej mobilności.

Pzdr
Mobilnym pomocnikiem u Michniewicza był Kapustka, tylko się skontuzjował i gra nam siadła.
Generał
 • 1 / 2
Tak, na pewno. Z jedną, wówczas jeszcze, sprawną nogą. Przecież on w Legii nic nie zagrał.
Nic. Parafrazując tekst z Misia: nie ma takiego pomocnika.

Pzdr
Chciał Bogusza którego były szanse sprowadzić do Warszawy przy odrobinie dobrej woli ze strony dyrektora sportowego. Kapustka jest mobilnym pomocnikiem i tak jak napisał Lysy ze Startreka po jego kontuzji wszystko siadło. Teraz jest Elitim, może nie tak mobilny ale mobilniejszy od Martinsa i z większymi inklinacjami ofensywnymi. Teraz mamy w świetnej formie Muciego i Guala którzy są "10" ale wykorzystują swoją mobilność, szybkość i technikę cofając się i wzmacniając środek pola przy wyprowadzeniu piłki. O takich zawodników walczył Michniewicz, co prawda miał Muciego ale jak w tamtym czasie się prezentował widzieliśmy wszyscy. Podsumowując... Runjaić chciał mobilnego pomocnika- dostał Elitima, a Michniewicz- Charatina. Parsifal napisał m. in. mobilnym pomocniku ale prawe wahadło to było jedno z najsłabiej obsadzonych pozycji a Johanson nie był wahadłowym. Do tego Mladenović bez rotacji, dwóch młokosów w bramce, dziś mamy m. in. Hładuna. Z obrońcami też był ogromny problem. Nie było trzeciego na półlewego bo Kucharski ściagnął do niczego nienadajacego sie Abu Hanne. Jedza też nie miał za bardzo rotacji bo z Rosem wyszło to samo a w dodatku niejednokrotnie Jędza musiał jeszcze grać na wahadle bo Johanson był w "szpitalu". Kadra zbudowana przez Zielińskiego a ta budowana przez Kucharskiego to 2 różne światy.
Kapustka odkąd przyszedł do Legii, to się głównie leczy. Jego rola w zespole po 3 latach kontraktu jest epizodyczna, po tylu miesiącach leczenia tam nikt nie jest pewien, że on w ogóle wróci zdrowy na boisko.
Kapustka zaliczył świetną wiosnę 2021 czego efektem było powołanie do szerokiej kadry Polski.
Młodszy chorąży
 • 12 / 1
"A permanentnie robią to inne kluby. Jeśli byłby przepis o tym, że musi grać wychowanek, to każdy by o takiego wychowanka dbał, a jeśli jest przepis o młodzieżowcu, to po co inwestować w akademię skoro takiego młodzieżowca można wyrwać z innego klubu poprzez dobry układ z agentem. Menedżer zarobi, rodzice zarobią, a klub będzie miał młodzieżowca."

Menedżer zarobi RODZICE zarobią....to dla rozgrzanych głów czemu mosor i włodarczyk nie grają w L.

PS.Zwłaszcza jeśli menadżer to rodzic....
Pułkownik
 • 0 / 1
Niestety, to nie tak różowo, nie wszystko da się obronić. Mosór mógł się wykazać cierpliwością w Legii i nadal grzać ławę, tym bardziej, że dla ówczesnego trenera był za niski, a do Piasta poszedł grać od razu w jedynce.
Generał broni
 • 2 / 0
Czy ktoś wie o co chodziło, z odpowiedzią na temat Papszuna? Bo nie zrozumiałem kontekstu.
~Trunek
 • 3 / 3
Legia była 17 w lidze, przedostatnia, gdyby poszło info że od nowego sezonu nowym trenerem będzie Papszun, to być może cieżko byłoby uratować sytuację w lidze, bo piłkarze pracując z tymczasowym trenerem mogliby nie zawsze poważnie podchodzić do obowiązków wiedząc, że tego trenera i tak za chwilę nie będzie.
Generał broni
 • 0 / 1
Ok. Dzięki bardzo.
"Legia była 17 w lidze, przedostatnia, gdyby poszło info że od nowego sezonu nowym trenerem będzie Papszun, to być może cieżko byłoby uratować sytuację w lidze, bo piłkarze pracując z tymczasowym trenerem mogliby nie zawsze poważnie podchodzić do obowiązków"

Niestety tak nie było, bo został zatrudniony Vuko i nikt w Legii nie miał zamiaru ogłaszać, żeVuko jest tymczasowo, bo od nowego sezonu przyjdzie nowy trener. Czy to byłby Runjaic, czy Papszun czy ktokolwiek inny, Vuko miał pracować wiosną na obronę przed spadkiem a po sezonie się zobaczy.