• 67' Damir Sadiković za Ivan Fiolić
  • 81' Thiago za Marcos Alvarez

Legia Warszawa – Cracovia: Przejść przez "Pasy"

18-04-2021 / 08:45 Maciej Ziółkowski

W niedzielę, 18 kwietnia, Legia Warszawa zagra przy Łazienkowskiej z Cracovią w 25. kolejce PKO Ekstraklasy. Stołeczny klub powalczy o drugie zwycięstwo z "Pasami" w tym sezonie ligowym. Mecz rozpocznie się o godz. 17:30 i będzie transmitowany przez stacje Canal+ Premium i Canal+ 4K.

Legia zajmuje pierwsze miejsce w tabeli ekstraklasy z dorobkiem 52 punktów w 24 meczach. Warszawiacy, przed startem 25. kolejki, mieli osiem "oczek" przewagi nad drugą w tabeli Pogonią Szczecin.  Przed piłkarzami Czesława Michniewicza trzy mecze w osiem dni: z Cracovią w niedzielę, z Piastem w środę i z Lechią w kolejną niedzielę. W sprzyjających okolicznościach mistrzowie Polski już w następną niedzielę mogą obronić tytuł mistrzowski. Aby tak się stało trzeba na początek poradzić sobie z pierwszą przeszkodą - teoretycznie najprostszą. Cracovia notuje fatalny sezon, jeden z najgorszych w ostatnich latach. Ale zespół Michała Probierza w ostatnich dniach notuje wyniki gorsze od gry, walczy jak tylko potrafi aby uniknąć spadku do I ligi. - Wiemy, w jaki sposób lubi grać Cracovia. Nie jest to dla nikogo łatwy przeciwnik. Gra twardo, agresywnie, ma swoje atuty. Na pewno będzie chciał pokazać się na naszym stadionie - mówił przed spotkaniem szkoleniowiec Legii.

Mecz z "Pasami" to już 13. spotkanie o stawkę w 2021 roku. Legioniści mieli serię sześciu zwycięstw z rzędu w ekstraklasie - z Wisłą Płock (5:2), Górnikiem Zabrze (2:1), Śląskiem Wrocław (1:0), Wartą Poznań (3:2), Zagłębiem Lubin (4:0) i Pogonią Szczecin (4:2). W poprzednim tygodniu bezbramkowo zremisowali jednak z Lechem w Poznaniu. Legioniści notują jednak inną serię - nie przegrali już dziewieciu ligowych spotkań z rzędu - ostatni raz musieli uznać wyższość rywala w ostatnim dniu stycznia z Podbeskidziem w Bielsku-Białej.

W rundzie jesiennej stołeczny zespół wygrał na wyjeździe z Cracovią 1:0 po trafieniu Filipa Mladenovicia, któremu asystował inny wahadłowy, Josip Juranović. Parę tygodni wcześniej legioniści przegrali z krakowianami po rzutach karnych, w meczu o Superpuchar Polski. Jak na razie odbyły się 82 gry pomiędzy Legią a Cracovią. Warszawiacy wygrali 47 razy, 17 razy był remis, a w 18 spotkaniach lepsi okazali się przeciwnicy. W ostatnich pięciu meczach między tymi zespołami, trzykrotnie zwyciężali legioniści, a dwa razy – krakowianie (w tym raz po serii „jedenastek”).

W wyjściowym składzie stołecznego klubu dojdzie do pewnej zmiany, w porównaniu do dwóch poprzednich spotkań. Miejsce kontuzjowanego Artema Szabanowa, po lewej stronie trójosobowego bloku defensywnego, zajmie Artur Jędrzejczyk. W ten sposób Juranović przeniesie się z pozycji prawego wahadłowego na półprawego stopera. A na prawe wahadło wskoczy Paweł Wszołek. Reszta składu nie powinna się zmienić. W bramce stanie Artur Boruc. Na obronie pojawią się: Juranović, Mateusz Wieteska i Jędrzejczyk. Na prawym wahadle będzie Wszołek, a na lewym - Mladenović. W środku pola ujrzymy Bartosza Slisza i Andre Martinsa. W ataku zagra niezawodny Tomas Pekhart, a za jego plecami znajdzie się miejsce Bartosza Kapustki i Luquinhasa. Stołecznej drużynie nie pomogą m.in. wspomniany Szabanow (skręcił staw skokowy), Wojciech Muzyk (odczuwa dolegliwości pleców), Ariel Mosór (wraca do zdrowia po urazie stawu skokowego) i Marko Vesović, który w sobotę zagrał w meczu III-ligowych rezerw. Na ławce, w spotkaniu z Cracovią, nie będzie też Szymona Włodarczyka i Mateusza Cholewiaka, którzy rozegrali po 90 minut w spotkaniu drugiej drużyny z Unią Skierniewice (3:2).

Cracovia plasuje się obecnie na 14. miejscu z dorobkiem 23 punktów (sześć zwycięstw, dziesięć remisów, osiem porażek). Najskuteczniejszym zawodnikiem "Pasów" jest Pelle van Amersfoort, autor sześciu trafień w lidze. W poprzednim tygodniu krakowianie przegrali na wyjeździe 1:2 z Jagiellonią Białystok, mimo że prowadzili w tym spotkaniu. Dodatkowo odpadli w półfinale Pucharu Polski z Rakowem przegrywając 1:2. Dla "Pasów" obecny sezon jest ogromnym rozczarowaniem. Drużyna jest pogrążona w kryzysie a każda kolejna porażka powoduje spustoszenie w głowach zawodników. W ostatnim spotkaniu stracili gola tuż przed ostatnim gwizdkiem, choć wcześniej potrafili wyrównać grając w osłabieniu. Zespół walczy jak potrafi, ale piłkarze często są bezradni co przeklada się na bezmyślne zachowania - tylko tak można określić to, co zrobił w starciu z Rakowem Łukasz Piszczek. Kopnął dość brutalnie gracza Rakowa, który znajdował się poza boiskiem. Co, przed rywalizacją z "Wojskowymi", mówił trener Michał Probierz? - Legia jest groźna, pokazała to w wielu spotkaniach. My też mamy chęć pokazania się z dobrej strony po odpadnięciu z Pucharu Polski. Chcemy zrobić wszystko, by wywieźć jakieś punkty z Warszawy - powiedział szkoleniowiec Cracovii. "Pasy" mają tylko trzy punkty więcej od ostatniej w tabeli Stali, która ma jednak rozegrany o jeden mecz mniej.

W trakcie zimowego okna transferowego drużynę z Krakowa wzmocniło trzech piłkarzy: Luis Rocha, Jakub Kosecki oraz Marcin Budziński. Dwaj pierwsi w przeszłości związani byli z warszawską drużyną. Rocha trafił do Cracovii bezpośrednio ze stołecznego klubu. Lewy obrońca wystąpił w Legii w 37 spotkaniach, miał dwie asysty i wywalczył mistrzostwo Polski w sezonie 2019/20. Więcej meczów w barwach "Wojskowych" rozegrał Kosecki, który - z przerwami na wypożyczenia - rywalizował przy Łazienkowskiej w latach 2009-2016, wcześniej grając również w Młodej Ekstraklasie. Skrzydłowy sięgnął z legionistami po trzy mistrzostwa (był głównych architektem jednego z nich) i trzy Puchary Polski. Łącznie, wystąpił w 107 grach, zdobył 20 bramek i miał 18 asyst.

Zdaniem bukmacherów z TOTALbet, zdecydowanym faworytem niedzielnej gry są "Wojskowi". Kurs na wygraną Legii wynosi 1.48. Remis to mnożnik 4.50, a zwycięstwo Cracovii – 7.60. Legioniści powinni jednak pamiętać, że w tym sezonie przegrali już ze Stalą Mielec i Podbeskidziem Bielsko-Biała a więc zespołami, które podobnie jak Cracovia pragną utrzymać się w najwyższej klasie rozgrywkowej. Czy legioniści przejdą się po "Pasach", a może po nich przebiegną? Przekonamy się wieczorem. Mecz zostanie poprowadzony przez Damiana Sylwestrzaka i odbędzie się w niedzielę, 18 kwietnia, o godz. 17:30. Będzie transmitowany przez stacje Canal+ Premium i Canal+ 4K. Serwis Legia.Net tradycyjnie przeprowadzi relację tekstową na żywo, a po zakończeniu rywalizacji zapraszamy do zapoznania się z naszymi materiałami.

Przypuszczalne składy:

Legia: Boruc - Juranović, Wieteska, Jędrzejczyk - Wszołek, Slisz, Martins, Mladenović - Kapustka, Pekhart, Luquinhas

Cracovia: Niemczycki – Rapa, Rodin, Szymonowicz, Rocha – Dimun, Sadiković – Hanca, van Amersfoort, Thiago – Rivaldinho.

• 90+4' Koniec. Legia zremisowała u siebie 0:0 z Cracovią
  • 90+4' Martins dośrodkował z rzutu rożnego, ale Hrosso spokojnie złapał piłkę
  • 90+3' Korner dla Legii
  • 90+1' Trzy minuty doliczone
  • 90' Juranović dośrodkował z prawego skrzydła, ale Rodin wybił piłkę
  • 90' Skibicki chciał wycofać piłkę na 13. metrze, ale zawodnik Cracovii przechwycił futbolówkę
  • 89' Thiago wbiegł w pole karne z prawej strony, ale jego strzał w kierunku bliższego słupka został złapany przez Boruca
  • 89' van Amersfoort zdecydował się na oddanie strzału, ale uderzenie okazało się nieco niecelne
  • 87' Niedokładny przerzut Wieteski do Mladenovicia. Aut dla "Pasów"
  • 85' Skibicki dośrodkował z prawego skrzydła, a Gwilia główkował ponad poprzeczką
  • 84' Mladenović dośrodkował z rzutu rożnego na dalszy słupek, a jeden z rywali wybił piłkę na aut
  • 84' Skibicki zbiegł z prawej strony do środka i oddał strzał z lewej nogi z 17. metra. Piłka odbiła się od rywala i opuściła boisko. Korner
  • 83' Boruc przechwycił dośrodkowanie Lusiusza z prawej strony
  • 82' Pekhart wbiegł w pole karne z lewej strony i chciał dograć na 9. metr, ale Dymin wybił futbolówkę
  • 81' Alvarez został zmieniony przez Thiago
  • 81' Martins na spalonym
  • 80' Martins dośrodkował z rzutu rożnego na środek pola karnego, ale krakowianie wybili piłkę poza "szesnastkę"
  • 79' Muci oddał strzał zza pola karnego. Albańczyk uderzył z prawej nogi - piłka odbiła się od Marqueza i poprzeczki! Korner dla Legii
  • 78' Alvarez popełnił faul w ataku. Piłka dla Legii
  • 77' Ależ kapitalna obrona Boruca! Alvarez uciekł Wietesce, który się potknął, i wbiegł w pole karne. Przeciwnik znalazł się w sytuacji sam na sam, ale golkiper Legii wyszedł z bramki i popisał się skuteczną interwencją!
  • 75' Juranović dośrodkował z prawej flanki na dalszy słupek, ale krakowianie wybili futbolówkę poza pole karne
  • 75' Martins miękko dośrodkował na lewą stronę pola karnego do Mladenovicia, ale piłkę przechwycił piłkarz Cracovii
  • 74' van Amersfoort sfaulowany w środku pola przez Lopesa
  • 73' Lopes za Luquinhasa
  • 72' Niedokładny przerzut Martinsa do Mladenovicia
  • 72' Za chwilę na boisko wejdzie Lopes
  • 71' Muci przechwycił piłkę w środku pola. Po chwili Luquinhas podał do Gwilii, który został powstrzymany na 18. metrze - Rocha wyłuskał futbolówkę spod nóg Gruzina
  • 71' Juranović dośrodkował z prawej flanki na dalszy słupek, ale rywale nie dali się zaskoczyć
  • 68' Muci za Kapustkę
  • 68' Fiolić opuszcza boisko, w jego miejsce wchodzi Sadiković
  • 67' Rzut wolny dla Legii. Mladenović bezpośrednio uderzył z rzutu wolnego, z 30 metrów. Piłka poszybowała ponad poprzeczką
  • 65' Lusiusz oddał mocny strzał z prawej nogi, zza "szesnastki" - Boruc popisał się skuteczną interwencją
  • 64' Skibicki zbiegł z prawej strony do środka i oddał strzał zza pola karnego - piłka odbiła się od obrońcy i została przechwycona przez Hrosso
  • 64' Lusiusz próbował przedrzeć się prawą stroną, lecz został powstrzymany przez Mladenovicia
  • 62' Fiolić chciał płasko zagrać wzdłuż pola karnego, ale podanie zostało przecięte przez Wieteskę
  • 61' Dwie zmiany w Legii. Gwilia i Skibicki za Slisza oraz Wszołka
  • 61' Mladenović popełnił faul w ataku
  • 59' Kapustka uderzył z dystansu ponad bramką
  • 59' Centra Mladenovicia z rzutu wolnego, Hrosso wybił piłkę poza pole karne. Zrobiło się spore zamieszanie w "szesnastce" Legii - Mladenović oddał mocny strzał z prawej strony pola karnego, ale bramkarz Cracovii popisał się udaną interwencją
  • 58' Mladenović uderzył z rzutu wolnego - piłka trafiła w mur i wyszła poza linię końcową. Korner
  • 57' Kontra Legii. Kapustka podał do Wszołka, który został sfaulowany przed polem karnym. Żółta kartka dla Dimuna
  • 54' Legioniści utrzymują się przy piłce
  • 53' Alvarez wbiegł w pole karne, ale jego strzał z 13. metrów został zablokowany przez Wieteskę
  • 50' Martins dośrodkował z rzutu rożnego w pole karne, ale rywale wyszli z opresji
  • 50' Pekhart główkował po centrze Mladenovicia. Będzie jednak rzut rożny, bo piłkę jako ostatni dotknął rywal
  • 47' Legia wymienia się podaniami w środku pola
  • 46' Zaczynamy drugą połowę!
  • 45+3' Koniec pierwszej połowy. Do przerwy Legia bezbramkowo remisuje z Cracovią. Wracamy za 15 minut
  • 45+2' Alvarez zbiegł z lewej strony do środka i oddał mocny strzał z prawej nogi, z dystansu - Boruc spokojnie złapał piłkę
  • 45+1' Groźna akcja Legii! Wszołek dośrodkował z prawej flanki na dalszy słupek, a Pekhart główkował z 5. metra ponad poprzeczką
  • 45' Martins dośrodkował w pole karne, ale Marquez wybił futbolówkę poza "szesnastkę"
  • 44' Luquinhas próbował wbiec w pole karne, lecz piłkę na 16. metrze przechwycili goście
  • 43' Kapustka przedryblował dwóch zawodników w środku pola i został sfaulowany przez Lusiusza
  • 42' Rywale mieli rzut wolny, ale legioniści nie dali się zaskoczyć i przechwycili piłkę
  • 42' Wieteska sfaulował Alvareza w środkowej strefie boiska
  • 41' Hanca wbiegł w pole karne z prawej strony, lecz Jędrzejczyk powstrzymał piłkarza Cracovii
  • 40' Fiolić próbował zabrać się do kontry, ale został zatrzymany w środku pola przez Kapustkę. Po chwili Mladenović dośrodkował z lewej strony w pole karne, lecz rywale wyszli z opresji. Do piłki dopadł jeszcze Luquinhas, którego strzał z dystansu został złapany przez golkipera gości
  • 38' Alvarez mocno uderzył z prawej nogi, ale strzał okazał się bardzo niecelny
  • 36' van Amersfoort sfaulowany przez Martinsa na 20. metrze. Rywale będą mieli rzut wolny
  • 36'
  • 35' Juranović dośrodkował z prawego skrzydła na 6. metr - Pekhart główkował, ale bramkarz "Pasów" popisał się skuteczną interwencją
  • 34' Mladenović oddał bezpośredni strzał z lewej nogi, z rzutu wolnego - Hrosso obronił uderzenie Serba
  • 32' Luquinhas został sfaulowany przez Rodina. Rzut wolny dla Legii, na 17. metrze
  • 32' Hanca dośrodkował z rzutu wolnego w pole karne, lecz Boruc spokojnie złapał piłkę
  • 31' Faul Jędrzejczyka na Alvarezie w środku pola
  • 31' Wszołek minął rywali na prawej stronie i prostopadle podał do Martinsa. Portugalczyk wbiegł w pole karne i tuż przed linią końcową zdecydował się na miękkie dośrodkowanie. Piłkę przechwycił bramkarz Cracovii
  • 29' Legioniści wymieniają się podaniami na własnej połowie
  • 28' Kapustka ruszył do mocnego zagrania na lewe skrzydło, ale Hanca miał bliżej do piłki, którą przechwycił
  • 27' Alvarez wbiegł w pole karne, zbiegł do środka, ale jego płaski strzał z lewej nogi został zablokowany przez Wieteskę
  • 25' Hanca dośrodkował z rzutu wolnego na dalszy słupek. Piłkę, poza pole karne, wybił Kapustka. Moment później piłkarz Cracovii zacentrował w "szesnastkę", ale tym razem zagrożenie oddalił Pekhart
  • 24' Rzut wolny dla Cracovii, z prawej strony boiska
  • 23' Szkoleniowiec Legii zasiadł już na trybunach
  • 22' Czerwona kartka dla trenera Michniewicza
  • 21' Żółta kartka dla trenera Michniewicza
  • 20' Mladenović dopadł do piłki, wbiegł w pole karne z lewej strony, ale jego mocne dośrodkowanie na dalszy słupek okazało się zbyt mocne
  • 18' Niedokładne zagranie Rapy - piłkę przechwycił Boruc
  • 17' Cracovia wymienia się podaniami w środku pola
  • 15' Luquinhas zbiegł z lewej strony do środka. Podał do Kapustki, a ten chciał zagrać do Wszołka. Zagranie "Kapiego" zostało jednak przerwane przed "szesnastką"
  • 12' Juranović sfaulował van Amersfoorta na połowie Cracovii
  • 11' Kapustka do Wszołka, który wycofał piłkę, ale Dimun oddalił zagrożenie. Po chwili Juranović dośrodkował z prawej strony na dalszy słupek. Tam pojawił się Pekhart, którego uderzenie zostało zablokowane
  • 9' Fiolić dopadł do piłki na 30. metrze, zbiegł na lewą stronę i legioniści zdołali wrócić do obrony. Chwilę później Slisz przechwycił futbolówkę przed polem karnym "Wojskowych"
  • 8' Brazylijczyk może kontynuować grę
  • 7' Luquinhas jest opatrywany przez lekarzy
  • 6' Hanca napomniany żółtą kartką za faul na Luquinhasie, w bocznym sektorze boiska
  • 6' Mladenović zacentrował z rogu, ale goście wybili piłkę. Moment później nastąpiło drugie dośrodkowanie - Wieteska chciał złożyć się do strzału ale sfaulował Rodina. Piłka dla przyjezdnych
  • 4' Slisz mocno uderzył z prawej strony, ale trafił w mur. Po chwili piłka wróciła do legionistów - jeden z rywali wybił piłkę na rzut rożny
  • 3' Kapustka został sfaulowany na 25. metrze. Legia ma rzut wolny
  • 2' Hanca oddał strzał z dystansu, który okazał się niecelny. Przy piłce Legia
  • 1' Zaczynamy!
  • Obie drużyny już na murawie. Zaraz zaczynamy!
  • Ławka: Miszta, Lewczuk, Hołownia, Yaxshiboyev, Gwilia, Kostorz, Skibicki, Muci, Lopes
  • Skład Legii Warszawa na mecz z Cracovią: Boruc - Juranović, Wieteska, Jędrzejczyk - Wszołek, Slisz, Martins, Mladenović - Kapustka, Pekhart, Luquinhas!
  • - Wiemy, w jaki sposób lubi grać Cracovia. Nie jest to łatwy przeciwnik dla nikogo. Gra twardo, agresywnie, ma swoje atuty. Na pewno będzie chciała pokazać się na naszym stadionie - mówił przed meczem z Cracovią trener Legii Warszawa, Czesław Michniewicz. ZAPIS KONFERENCJI
  • - Legia jest groźna, pokazała to w wielu spotkaniach. My też mamy chęć pokazania się z dobrej strony po odpadnięciu z Pucharu. Chcemy zrobić wszystko, by wywieźć jakieś punkty z Warszawy – mówił przed meczem ze stołecznym klubem trener Cracovii, Michał Probierz. ZAPIS KONFERENCJI
  • Cracovia plasuje się obecnie na 14. miejscu z dorobkiem 23 punktów (sześć zwycięstw, dziesięć remisów, osiem porażek). Najskuteczniejszym zawodnikiem "Pasów" jest Pelle van Amersfoort, autor sześciu trafień w lidze. W poprzednim tygodniu krakowianie przegrali na wyjeździe 1:2 z Jagiellonią Białystok, mimo że prowadzili w tym spotkaniu. Dodatkowo odpadli w półfinale Pucharu Polski z Rakowem przegrywając 1:2
  • Mecz z "Pasami" to już 13. spotkanie o stawkę w 2021 roku. Legioniści mieli serię sześciu zwycięstw z rzędu w ekstraklasie - z Wisłą Płock (5:2), Górnikiem Zabrze (2:1), Śląskiem Wrocław (1:0), Wartą Poznań (3:2), Zagłębiem Lubin (4:0) i Pogonią Szczecin (4:2). W poprzednim tygodniu bezbramkowo zremisowali jednak z Lechem w Poznaniu. Ale legioniści notują inną serię - nie przegrali już dziewięciu ligowych spotkań z rzędu - ostatni raz musieli uznać wyższość rywala w ostatnim dniu stycznia z Podbeskidziem w Bielsku-Białej
  • Witamy! O godz. 17:30 rozpocznie się mecz 25. kolejki PKO Ekstraklasy pomiędzy Legią Warszawa a Cracovią! Stołeczny klub powalczy o drugie zwycięstwo z "Pasami" w tym sezonie ligowym