Austria - Polska 0:1. Pierwsza wygrana Brzęczka

Redaktor Jakub Waliszewski

Jakub Waliszewski

21.03.2019 23:00

(akt. 22.03.2019 20:40)

W meczu pierwszej kolejki grupy G eliminacji do mistrzostw Europy reprezentacja Polski wygrała 1:0 w Wiedniu z Austrią. Bramkę na wagę trzech punktów dla "biało-czerwonych" w 69. minucie strzelił Krzysztof Piątek. Cały mecz na ławce rezerwowych przesiedział obrońca Legii Warszawa, Artur Jędrzejczyk.

Piątkowe spotkanie Austrii z Polską było sentymentalnym powrotem na boisko w Wiedniu. Selekcjoner reprezentacji Polski Jerzy Brzęczek, po latach gry dla tamtejszych zespołów powrócił tam w roli trenera polskiej kadry. Mecz rozpoczęliśmy w składzie: Szczęsny - Bereszyński, Glik, Bednarek, Kędziora - Krychowiak, Klich - Grosicki, Zieliński, Milik - Lewandowski. Selekcjoner reprezentacji Austrii Frank Foda postawił na swoje dwie największe gwiazdy - Marko Arnautovicia oraz Davida Alabę. Pierwsze minuty spotkania rozgrywanego na Ernst-Happel Stadion należały do zespołu z Austrii. Największe zagrożenie stwarzały dośrodkowania Alaby, które jednak ze stoickim spokojem przerywała znakomicie spisująca się defensywa polskiej reprezentacji. Na szczególną uwagę zasługuje Jan Bednarek, które zawsze był tam gdzie było zagrożenie i konsekwentnie odcinał Arnautovicia. Pierwszy groźny strzał drużyna Fody stworzyła w 8. minucie po groźnym uderzeniu Marcela Sabitzera, które pewnie sparował do boku Wojciech Szczęsny. W spotkanie weszliśmy cofnięci, rzetelni w obronie i cierpliwie czekając na okazję do kontry. W 27. minucie stworzyliśmy najgroźniejszą sytuację z całej pierwszej połowy po groźnym uderzeniu Kamila Grosickiego z okolic 22 metra, które po świetnej interwencji austriacki golkiper odbił na rzut rożny.

Druga część pierwszej połowy należała do reprezentacji Polski, a z każdą minutą w szeregi rywali wkradało się coraz to więcej błędów. W 59. minucie na placu gry pojawił się Krzysztof Piątek, który zmienił schodzącego z urazem Piotra Zielińskiego. Wejście napastnika Milanu spowodowało lekkie ożywienie w grze biało - czerwonych, a zaledwie po dziesięciu minutach zaowocowało bramką Piątka, który po dużym zamieszaniu w polu karnym skończył akcję strzałem głową. Podbudowani bramką Polacy ruszyli do śmielszych ataków. Jeden z ważniejszych miał miejsce tuż bo bramce, ale Piątek minimalnie chybił po znakomitym podaniu Roberta Lewandowskiego. Austriacy obudzili się w końcówce spotkania. Stuprocentową sytuację stworzyli sobie w 88. minucie, ale w fatalny sposób zmarnował okazję Marc Janko. Do końca ważyły się losy meczu w Wiedniu, ale ostatecznie Polska wygrała z Austrią 1:0.

Austria - Polska 0:1
Bramka: Piątek (68. min.)

Austria: Lindner - Lainer, Dragović, Hinteregger, Wober - Lazaro (81' Janko), Baumgartlinger, Grillitsch (84' Onisiwo), Sabitzer, Alaba - Arnautović

Polska: Szczęsny - Kędziora, Glik, Bednarek, Bereszyński - Grosicki (90' Pazdan), Klich, Krychowiak, Milik (46' Frankowski), Zieliński (59' Piątek) - Lewandowski.

Żółte kartki: Dragović, Alaba - Bereszyński.