Gil sędzią meczu z Wartą

28-10-2020 / 10:20 Maciej Ziółkowski

Paweł Gil poprowadzi zaległy mecz 6. kolejki PKO Ekstraklasy pomiędzy Wartą Poznań a Legią Warszawa. Spotkanie w Grodzisku Wielkopolskim odbędzie się w poniedziałek, 2 listopada, o godz. 18:00. W tym sezonie Gil był już arbitrem głównym w spotkaniu z udziałem "Wojskowych". We wrześniu legioniści przegrali u siebie 1:3 z Górnikiem Zabrze.

Zaległe mecze 6. kolejki ligowej:

28 października (środa):

Wisła Kraków - Lechia Gdańsk, godz. 18:00, sędzia: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa).

30 października (piątek):

Pogoń Szczecin - Jagiellonia Białystok, godz. 18:00, sędzia: Damian Sylwestrzak (Wrocław).

2 listopada (poniedziałek):

Warta Poznań - Legia Warszawa, godz. 18:00, sędzia: Paweł Gil (Lublin).

Źródło: 90minut.pl, PZPN

Komentarze (77)

Komentarze osób zarejestrowanych pojawiają się w tym artykule automatycznie. Komentarze osób niezalogowanych wyświetlą się po zatwierdzeniu przez moderatora.

Zaloguj się, by móc oceniać komentarze.

Zaloguj

Punkty

1063

Ranking miesiąca
#11094
Ranking ogólny
#1094
Marszałek Polski
 • 0 / 0
powiadają iż teraz sprzedaje chryzantemy
i świeczki pod murami lubelskich cmentarzy...
Marszałek Polski
 • 1 / 0
Ośmdziesiąt lat mija, jak bieduję na tym padole płaczu, a i drugie, i trzecie lat tyle przeżyłbym, a nigdy bym nie zapomniał wrażenia, jakie na mnie zrobił arbiter lubelski...
Panie Henryku, a Pan to Pan :-)?
Marszałek Polski
 • 0 / 1
Je? Vous? Qui? ヅ
Marszałek Polski
 • 0 / 1
(Z dokładnością do dwóch błędów... ヅ)
Marszałek Polski
 • 0 / 1
Erratum:
Je, vous – c'est qui ?
Lepszy nawet Gil z Pawła nosa, niż Mariusz cały ze Złotka.
Marszałek Polski
 • 0 / 2
Mariusz Paweł Złoty Gil
Bo wystarczy jedna szpila by nie było śladu Gila.
Bo wystarczy jedna szpila i przygasi Gwila Gila.
Pułkownik
 • 2 / 1
Wieść niesie, że po pamiętnym meczu Niemiec z Ukrainą dość długo nie mogli znaleźć Gila, który zaszył się w jakieś dziurze.
Wyjazdy w tamte rejony nigdy nie służyły Polakom. Pamiętam, jak kiedyś w Rosji zagubił się na kilka dni dawny biskup elbląski, nieżyjący już Andrzej Śliwiński, który od tamtego pamiętnego wyjazdu zyskał ksywkę Śliwowica.
Marszałek Polski
 • 2 / 3
Jesus Gil?
Z tych Gilów?
Sierżant
 • 2 / 4
alaryk, czy mógłbyś chociaż raz napisać coś mądrego?.
Jak dla mnie to bardzo zabawne :-)
Marszałek Polski
 • 2 / 2
Leg Wars - a jaki temat wybierasz? I kto będzie oceniał?
Marszałek Polski
 • 3 / 2
LegWars - ruchy, bo się ściemnia....
Alaryk,
idę po popcorn i czekam :-) Jak kolega wybierze temat, nie będziesz miał wyjścia ;-) Tylko, proszę, bądź delikatny :-)
Generał dywizji
 • 3 / 2
Nic z tego chłopaki, on już poszedł spać. Mama przyszła...
Marszałek Polski
 • 2 / 2
Cokolwiek nie wybierze, to się postaram, adekwatnie do sytuacji i możliwości.
Ja tam nadal trwam na posterunku, choć popcorn się skończył :-) No ale w razie czego zrobię nowy :-)
Sierżant
 • 2 / 3
alaryk, dla ułatwienia wybór tematu pozostawiam Tobie, nie zawiedź mnie.
Ależ to Alaryk wyszedł z inicjatywą, wypadałoby to uszanować :-)
Marszałek Polski
 • 3 / 2
"PlutonowyLegWars0 / 2
alaryk, dla ułatwienia wybór tematu pozostawiam Tobie, nie zawiedź mnie."

Byłem pewien właśnie takiej odpowiedzi. Nie pytaj dlaczego, bo będzie ci przykro. Ale - ok, proszę.


Proponuję temat gambitu łotewskiego w wariancie
1. e4 e5
2. Sf3 f5
3. S:e5 Hf6
4. d4 d6
5. Sc4 f:e4
Zamiast polecanego w monografii Paula Keresa posunięcia 6. Sc3 (lub 6. Se3) uważam że ciekawszym i aktywniejszym rozwiązaniem dla białych jest 6. Ge2. Dlatego że czarne nie mogą teraz zagrać rekomendowanego i programowo zalecanego również w innych konfiguracjach tego gambitu posunięcia Hg6, ponieważ grozi Gh5 i zdobycie hetmana za gońca, vo praktycznie kończy pojedynek. czarne muszą wybrać inny plan, związany z rozwojem figur ze skrzydła królewskiego. Słabe jest Se7 ponieważ blokuje czrnopolowego gońca i w perspektywie uniemożliwia roszadę, a posunięcie Ge7 w konsekwencji wyrzuca czarnego skoczka na h6, zostawiając go na pasywnej pozycji. Uważam zatem że posunięcie 6. Ge2 daje białym dużą przewagę.
Przykładowy wariant:
6. Ge2 Sc6
7. d5(!) Se5
8. 0 0 S;c4
9. G:c4 Hg6 (teraz już można)
10. GB5+ i białe stoją wyraźnie lepiej. A jaka jest twoja opinia? Co sądzisz o planie czarnych związanym z ruchem 6. .... Sc6?
Alaryk,
szach - mat! :-)
Marszałek Polski
 • 1 / 2
W tym wariancie do mata jeszcze kawałek drogi. sam debiut ciekawy, uchodzi za ryzykowny dla czarnych, czy wręcz niepełnowartościowy. Ale grali go ludzie z najwyższych półek zaskakując swoich przeciwników. W szachach ważne jest to, jak stoisz z wiedzą i praktyka w konkretnych pozycjach. Obcykany w "łotyszu" moze zaskoczyć lepszego od siebie tym, że lepszy musi na miejscu "wymyślać" dobre odpowiedzi - i albo nie da rady 9za którymś razem) albo wpadnie w taki niedoczas że walnie babola w innej fazie gry. Apśenieks - tak się nazywał Łotysz (okres międzywojenny), który grywał ten debiut czarnymi i miewał sukcesy.
Marszałek Polski
 • 1 / 2
Znana jest (i dość sławna) partia z turnieju międzystrefowego w Rydze (Łotwa!) z 1979 roku pomiędzy Olegiem Romaniszynem (arcymistrz wtedy reprezentujący ZSRR) a Hermanem van Rimsdijkiem (Brazylia - nie Holandia czy Belgia, a Brazylia), którą grający białymi Romaniszyn wygrał. W innym wariancie, niż ten, który analizuje powyżej. Ale romantyczne i urzekające jest to, że reprezentant Brazylii symbolicznie niejako wybiera debiut, broniąc się przed 1. e4 zagranemu przez reprezentanta ówczesnych gospodarzy turnieju (Ryga wtedy była w ZSRR - przypominam). Fajne, podbił moje serce koleś. I od wtedy zacząłem się interesować debiutem. W blitzach daje zaskakująco dobre rezultaty:)
Sierżant
 • 2 / 3
Wiele się po Tobie nie spodziewałem i nie zawiodłeś mnie.
LegWars,
najłatwiej operować ogólnikami i się przyczepiać. To może napisz w końcu, czego oczekujesz, a nie tylko bawisz się w półsłówka...
Alaryk,
odniosłem się raczej do samego działania z Twojej strony, a że temat związany z szachami, postanowiłem tak to podsumować :-)
Marszałek Polski
 • 3 / 2
Ledarg, widać bardzo wyraźnie obraz kolesia, który nie ma nic do zaoferowania, oprócz karykatury samego siebie. te jego ogólniki przeplatane półsłówkami i smarkatymi docinkami tylko o tym świadczą. Gość ma guano do zaoferowania, a do czegokolwiek, w tym również do rozmów i dyskusji, nadaje się tak jak uniwersalny radziecki przyrząd do świecenia w doopie.
Marszałek Polski
 • 3 / 2
LegWars - jak piszesz "do Mnie" to możesz pisać z małej litery. Pisanie zaimków osobowych wielką literą jest generalnie ortolem.
No nie lubię takiego przyczepiania się dla samego przyczepiania, a właśnie to zaoferował. Może to wartościowy człowiek, nie wiem, bo go nie znam, ale nie zaprezentował się najlepiej. Dla mnie to takie trochę pozowanie. Pokazuję, że jestem mądrzejszy, ale jak nie wiem, co napisać, napiszę, że nic nie napiszę. Po co to wszystko?
Sierżant
 • 2 / 2
Gdzie napisałem " alaryk" z dużej litery?, mało że główka słaba, to i ze wzrokiem problemy.
Alaryk pisał o zaimkach osobowych, nie wspomniał tu o rzeczownikach.
Marszałek Polski
 • 1 / 2
PlutonowyLegWars0 / 1
Gdzie napisałem " alaryk" z dużej litery?, mało że główka słaba, to i ze wzrokiem problemy.

Wiesz co to jest zaimek osobowy? Według ciebie "alaryk" to zaimek osobowy? Masz nie tylko problem ze wzrokiem ale z wiedzą i rozumem też. I to podstawowy.
Robisz z siebie głupka z każdym zdaniem coraz większego.
Ale pracuj. Nie jest może ciekawie z tobą konwersować ale za to zabawnie. Na swój, dość słaby sposób.
Marszałek Polski
 • 2 / 2
Ledarg, niczego się po nim nie spodziewałem, a i tak się zawiodłem.
Sierżant
 • 2 / 2
alaryk, dobrze wiesz że WIĘKSZEGO GŁUPKA OD CIEBIE NIE MA NA TEJ STRONIE.
Marszałek Polski
 • 2 / 2
Gościu, chciałem być dla ciebie uprzejmy, zaprosiłem do dyskusji - i to na twoich warunkach. A ty pokazałeś nic. Nie masz a grosz kultury, wiedzy ani skrawka rozumu, co pokazujesz dobitnie każdym swoim wpisem. Nawet nie umiesz odróżnić rzeczownika od zaimka, o innych tematach nie wspominam. Jesteś prostakiem i idiotą, ale to na ogół chodzi w parze,więc nie dziwi. Twoja opinia, w związku z powyższym, jest tyle warta co ty sam, czyli na kompost.
Tu już nie chodzi o to że jesteś agresywnym imbecylem - po prostu pogrążasz się jako człowiek - nawet niewiele mądrzejszy od marchwi.
LegWars,
słabo, naprawdę słabo... Nie wstyd Ci obrażać, samemu mając tyle do powiedzenia?
Marszałek Polski
 • 2 / 1
Gościu, możesz przestać "budować" legendę kulturalnego LegWarsa? Pierwszy jego wpis to zaczepka poddająca w wątpliwość mój intelekt. Więc nie rozwijaj pseudologicznych i parakulturalnych rozważań z pozycji adwokata broniącego smarkacza - prowokatora. Tym bardziej że czort wie czy ty i ten cały LegWars to niechcący ta sama osoba.
Marszałek Polski
 • 2 / 1
"Nie mam nic do niego ale równo pod sufitem to alaryk nie ma."
I przy okazji również przekroczyłeś granicę zawracania mi głowy, żegnam zatem
Marszałek Polski
 • 2 / 1
I jeszcze ostatnia rzecz - pan LegWars dostał prztyczka w nos, ośmieszył się i pokazał swoje nic, więc zmienił "parametry" i pojawił się adwokat Edisolo.
Wstyd jest, ale podskoki dla zasady też zostały - jesteś dojmująco żałosny, naprawdę.
Alaryk,
był tu jakiś wpis? Przegapiłem. Usunęli? No ale skoro mówisz, że pojawił się jakiś EdiSolo, można tu zauważyć pewne analogie. LegWars, prawie jak "Gwiezdne Wojny", Solo też tam był, więc to bardzo prawdopodobne.
Marszałek Polski
 • 1 / 1
Był. Pojawił się "adwokat" Edisolo. Zacytowałem ostatnie zdanie jego wpisu. Klakierr legwarsa, który usiłował "udowodnić" że w związku z tym że to ja nazwałem go głupkiem jako pierwszy "to wszystko to moja wina" (oddaję sens wpisu a nie jego literę). I tak dalej. Podejrzewam że to w ogóle ten sam koleś, tyle tylko że pierwszy nick zbiera grona wstydu, więc użyto drugiego, do boju ze wsparciem. Z tym że już "jest po bitwie", ale tego podskakiwacz nie bierze pod uwagę. Ważniejsze jest samo podskakiwanie . I tak dalej. Z takimi "rycerzami" można bez końca. Tylko że ja już mam dość. CO było do wykazania to już się wykazało. Niech sobie widzowie sami rozstrzygną, zgodnie ze swoim pojęciem i rozumem.
Marszałek Polski
 • 1 / 1
Ledarg, Star Wars to nic innego jak zderzenie ciężarówki z restauracyjnym, zapewne na przejeździe kolejowym, bo gdzie indziej można?:):):)
Marszałek Polski
 • 0 / 1
Czy Chewbacca też się nie omieszkał zjawić?
Marszałek Polski
 • 0 / 1
Generalnie duch małpoluda unosił się w eterze. Więc w pewnym sensie był(a) obecny(cna)
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Gil Vicente F.C. pewnie też...
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Poza tym w języku polskim istnieje piękny odpowiednik Gila, a mianowicie Idzi.
Na przykład:
Histoire de Gil Blas de Santillane → Przypadki Idziego Blasa
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Święty idzi jest patronem romańskiego kościoła filialnego w Inowłodzu. Piękny obiekt. Swego rodzaju perełka architektury w polskim panteonie zabytków. I nieco mało znana. Może dlatego że rekonstruowana. A to - jak wiadomo, zwłaszcza w Krakowie - "nie liczy się"
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Święty Idzi był popularny w regionach francuskojęzycznych: Saint-Gilles jest nazwą wielu miejscowości tudzież gmin.
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Wracając do gambitu łotewskiego, to nazwę ponoć zawdzięcza analizom, które dokonywał Kārlis Bētiņš, z fizjognomii uderzająco podobny do Jaana Ehlvesta...
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Jakoś niedawno zetknąłem się z opinią, tylko nie pamiętam autora, ale jest to dość dobry gracz (mistrz, czy nawet IM), który powiedział że jest to "najprawdopodobniej najgorsze otwarcie szachowe z wszystkich możliwych". Trochę się nie zgadzam:):):)
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Obecnie wnikliwym badaczem jest Anthony Kosten. Arcymistrz grający dla Francji ale z urodzenia Angol. Niektóre warianty wyczesał do ok. 30 posunięcia. Prawdziwa mrówa i mól szachowy:)
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Dennis Monokroussos?
Marszałek Polski
 • 0 / 0
One man’s trash is another man’s treasure:
https://en.chessbase.com/post/one-man-s-trash-is-another-man-s-treasure
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Naprawdę nie pamiętam, być może to on. Pamiętam że sprawdzałem dane typa w jakiś archiwach FIDE i tam stało że ranking ponad 2400 czyli nieźle. Dla mnie postać dość anonimowa. ale przykuł uwagę bon motem o łotewcu.
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Widzę, że Kosten napisał wiele książek.
Intrygujący tytuł: The Dynamic English.
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Według pewnych źródeł Monokroussos osiągnął +2300, ale do 2400 już nie doszedł.
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Mogłem coś pokręcić, bo to było jakiś czas temu, a zerkałem na gościa na zasadzie rzutu oka "kto to".
W Dynamic Englishchodzi opartię angielska i warianty o właśnie dużej dynamice, z taktycznymi smaczkami. Ja tej książki nie mam, angielsąa mam w opracowaniu z czasów ZSRR "Anglijskoje naczało" w opracowaniu arcymistrza Bagirowa.
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Natomiast Kosten na "dzień dziś" ma 2369, czyli jak na arcymistrza dość mizernie.
Ale dobrzy trenerzy, czy dobrzy analitycy wcale nie muszą byc mocarzami w grze bezośredniej. Gość na pewno, z tym że lata temu, miał ponad 2500.
Marszałek Polski
 • 0 / 0
A a propos Ehlvesta - obecnie "jest amerykanem" a buźkę ma jak księżyc w pełni
No i ten wąsik.....
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Jestem w posiadaniu autobiografii tegoż. Nie zawsze miał taką aparycję.
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Taka ciekawostka: Ehlvest nie odmówił gry przeciw Rybce.
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Ja tez bym nie odmówił:)
Ale w moim przypadku rezultat jest pewny. A w elvestowym juz niekoniecznie.
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Rozegrał serię gier czarnymi, z tzw. łapą w czapie, czyli forami (w postaci przewagi piona tudzież ograniczeń pamięciowo-numerycznych nałożonych na Rybkę). Rybka nie dała się.
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Zdaje się, że został później rozegrany rewanż (szczegółów nie pomnę) – z podobnym rezultatem.
Generał brygady
 • 1 / 2
Gil nawet nawet. Lepszy od Frankowskiego czy Przybyła.
Generał brygady
 • 1 / 2
I lepszy od Lasyka.
Pułkownik
 • 0 / 1
Teoretycznie.
Lepszy od Lasyka - wysoko ustawiona poprzeczka, nie ma co ;-)
Podporucznik
 • 2 / 2
Może też dostaniemy takiego karnego jak Górnik.
Gil to może z tego meczu wyjść jak full lockdown zrobią za paredziesiąt godzin.
Myślę, że wydarzenia sportowe jednak zostawią. Mogę się mylić, ale społeczeństwo jest ostatnio dostatecznie podminowane... Zobaczymy.
Oby @Ledarg, oby...
Pułkownik
 • 0 / 0
Piszą, że ryzyko zamknięcia od III ligi w dół.
A i tai maja decydować wojewódzkie związki.