• 64' Martin Kostal za Andrej Kadlec
  • 78' Martin Adamec za Bartosz Kwiecień

Legia Warszawa – Jagiellonia Białystok: Wykorzystać potknięcie lidera

03-04-2019 / 10:14 Maciej Ziółkowski, Piotr Barański

Legia Warszawa w środę o godz. 20:30 zmierzy się u siebie z Jagiellonią Białystok w 28. kolejce Ekstraklasy. Na ten moment „Wojskowi” znajdują się na drugim miejscu w tabeli i tracą sześć punktów do Lechii Gdańsk. Przyjezdni są z kolei sklasyfikowani na ósmym miejscu i będą walczyć z całych sił o trafienie do grupy mistrzowskiej. Po zakończeniu meczu na Legia.Net pojawią się fotoreportaże oraz wypowiedzi zawodników i szkoleniowców. Zapraszamy również do śledzenia naszej relacji „na żywo”. Transmisję przeprowadzą stacje Canal+, TVP1 oraz w TVP Sport.

Od niedzieli przy Łazienkowskiej trochę rzeczy się wydarzyło. Plotki o zwolnieniu Ricardo Sa Pinto, po bolesnej porażce z Wisłą w Krakowie (0:4) szybko znalazły potwiwerdzenie w rzeczywistości. Na początku tygodnia Portugalczyk poprowadził wprawdzie jeszcze trening mistrzów kraju, lecz parę godzin później wściekły opuszczał obiekt stołecznego klubu. Działacze Legii odsunęli byłego  gracza Sportingu od prowadzenia pierwszego zespołu. Razem z Sa Pinto odejdą członkowie sztabu szkoleniowego: Ricardo Pereira, Rui Mota oraz Guilherme Gomes.

Co dalej? Okazało się, iż stery do końca sezonu obejmie Aleksandar Vuković. Jego asystentem będzie natomiast Marek Saganowski, dotychczasowy szkoleniowiec juniorów starszych. O tym pisaliśmy więcej tutaj. Serb dwukrotnie pełnił rolę trenera tymczasowego (wygrana, dwa remisy, porażka) – na starcie bieżących rozgrywek oraz dwa lata temu. „Aco” wrócił we wtorek do Warszawy z Białej Podlaskiej, gdzie zdawał egzamin w ramach kursu UEFA Pro i otrzymał licencję. Vuković i Saganowski mają misję trudną, lecz jak najbardziej możliwą do zrealizowania: wyjście na prostą i bicie się o mistrzostwo. Obecnie „Wojskowi” tracą sześć „oczek” do gdańszczan (Lechia rozegrała o jedno spotkanie więcej), a do końca rozgrywek pozostało dziesięć kolejek. Warszawiacy muszą znacząco poprawić się w każdym elemencie. Brakuje im świeżości, pomysłu podczas kreacji gry w ofensywie oraz wyjściu z samą akcją i budowaniu jej od tyłów. Coś się posypało, a dwóch boiskowych walczaków spróbuje to odmienić. Dariusz Mioduski liczy na efekt nowej miotły i końcowy sukces w postaci kolejnego tytułu mistrzowskiego. Podobna sytuacja miała miejsce rok temu w momencie powierzenia roli pierwszego szkoleniowca Deanovi Klafuriciowi. Jagiellonia w ostatnim czasie tak samo jak Legia nie imponuje formą. Swoje ostatnie spotkanie zremisowała bezbramkowo na wyjeździe z Pogonią Szczecin.

W środowym meczu na boisku nie zobaczymy Cafu, Dominika Nagy’a, Adama Hlouska i Jarosława Niezgody. Portugalczyk będzie pauzował kolejny mecz po czerwonej kartce z meczu ze Śląskiem, Węgier leczy uraz po kontuzji z meczu kadry narodowej, Czech wciąż jest kontuzjowany, a Polak nie dokończył wtorkowego treningu. Treningi wznowił już Radosław Majecki, ale wciąż odczuwa ból.

Żółto-czerwoni zajmują aktualnie ósmą pozycję w tabeli z dorobkiem 41 punktów (11 wygranych, osiem remisów oraz osiem porażek). Ekipa z Jurowieckiej ma zaledwie przewagę jednego „oczka” nad Lechem Poznań i Koroną Kielce. Co ciekawe, piłkarze Ireneusza Mamrota to czwarty zespół z największą liczbą strzelonych goli (41). „Jadze” będzie zależało na przerwaniu serii pięciu spotkań bez zwycięstwa, w której zdobyła zaledwie punkty. Ostatnio rywale mierzyli się z Pogonią (0:0).

W trakcie zimowego okienka transferowego Jagiellonia „skorzystała” z trudnej sytuacji Wisły Kraków i sprowadziła do siebie trzech piłkarzy z tego klubu. Mowa o Jesusie Imazie, Martinie Kostalu i Zoranie Arseniciu. Białystok opuścili m.in. Karol Świderski (PAOK), Przemysław Frankowski (Chicago Fire), Roman Bezjak (APOEL Nikozja) czy Mateusz Machaj (Chrobry Głogów).

„Jaga” w meczu z Legią będzie musiała sobie radzić bez swojego najlepszego strzelca, Arvydasa Novikovasa (dziewięć trafień). Litwin pauzuje za nadmiar żółtych kartek. Co więcej, Stefan Scepović zerwał niedawno więzadło krzyżowe i czeka go kilkumiesięczna przerwa od treningów. Z czasem walczą także ekslegionista Patryk Klimala oraz  Marian Kelemen. Napastnik przeciwników ma stłuczone śródstopie, a słowacki bramkarz doznał stłuczenia mięśnia uda.

Swoje ostatnie zwycięstwo zespół z Podlasia odniósł 16 lutego w meczu z broniącą się przed spadkiem Wisłą Płock 1:0. Drużyna Jagiellonii w tym sezonie zawodzi swoich kibiców i szanse na powtórzenie sukcesu z poprzedniego sezonu są bardzo nikłe.

Historia ligowych meczów pomiędzy Legią, a Jagiellonią przemawia na korzyść mistrzów kraju. Warszawiacy zwyciężyli 14-krotnie, 11 razy był remis, a w dziewięciu meczach górą okazali się rywale. W rundzie jesiennej oba kluby spotkały się ze sobą w Białymstoku. Wówczas padł remis 1:1, a gola dla przyjezdnych w końcówce strzelił. Ostatni raz białostoczanie pokonali „Wojskowych” nieco ponad rok temu przy Łazienkowskiej. Goście wygrali 2:0 po bramkach Novikovasa i Świderskiego. - Presja obecnie jest większa na przeciwnikach, bo ich celem jest mistrzostwo Polski i każde potknięcie oddala ją od tytułu. My też mamy swój priorytet, bo wciąż nie jesteśmy pewni gry w ósemce. Musimy o to mocno walczyć, ale w takiej sytuacji presja mimo wszystko powinna być większa na obrońcy tytułu. Wiemy też, jak wiele znaczy w Białymstoku ten mecz, jak ważny jest dla kibiców, dlatego chcemy zostawić serce na boisku i zdobyć punkty – powiedział Mamrot na konferencji prasowej.

Na arbitra głównego wyznaczono Szymona Marciniaka z Płocka. Bukmacherzy TOTALBET w roli faworyta środowego spotkania upatrują gospodarzy. Kurs na zwycięstwo Legii wynosi 1.92. Remis to mnożnik 3.40, a wygrana żółto-czerwonych – 4.30. Podobnie uważają specjaliści z Fortuny. Miejscowi – 1.95, remis – 3.40, Jagiellonia – 4.15. Mecz odbędzie się w środę, 3 kwietnia o godz. 20:30 na stadionie przy ul. Łazienkowskiej. Transmisję przeprowadzą TVP1, TVP Sport oraz CANAL+. My jednak zapraszamy wszystkich na stadion, aby z bliska dopingować swoich zawodników.

Przeprowadzimy również relację „na żywo”. Po jego zakończeniu na naszej stronie ukażą się wypowiedzi szkoleniowców, piłkarzy, zdjęcia oraz wideo.

Przypuszczalne składy:

Legia: Cierzniak – Vesović, Wieteska, Jędrzejczyk, Rocha – Remy, Martins – Medeiros, Szymański, Kucharczyk – Carlitos

Jagiellonia: Sandomierski – Wójcicki, Runje, Mitrović, Guilherme – Romanczuk, Poletanović – Kwiecień, Kostal, Imaz – Klimala

• 90+4' Koniec! Legia wygrała u siebie 3:0 z Jagiellonią. Bramki dla gospodarzy zdobyli Kasper Hamalainen, Sebastian Szymański oraz Andre Martins. Dziekujemy za uwagę i zapraszamy do śledzenia naszych materiałów pomeczowych. Dobranoc!
  • 90' Końcowe fragmenty spotkania, Legia walczy o podwyższenie rezultatu. W ofensywie dzielnie walczy wprowadzony Radović
  • 88' Na spalonym Carlitos
  • 88' Legia podkręca na koniec tempo. Hamalainen walczył o górną piłkę w polu karnym białostoczan, lecz tym razem górą był Runje
  • 87' Bardzo blisko gola był Carlitos, który mocno stara się dopisać do swojego wykazu, choć jedno trafienie. Tym razem mocny strzał odbił, bodajże, kolanem, Kelemen
  • 86' Gra wciaż głównie w środku pola. Skutecznie funkcjonuje jednak odbiór wśród warszawiaków, jak i dobrze ustawiają się zawodnicy. Strzału próbował teraz Klimala, były gracz akademii Legii, ale pewnie na linii spisał się Radosław Cierzniak
  • 82' Przyjezdni chcieli ponownie zagrozić Legii, ale kolejny strzał ląduje prosto w rękawice Cierzniaka
  • 81' Czujna interwencja Remy'ego. Korner dla Jagiellonii nie przyniósł im zbyt wiele
  • 80' Miroslav Radović wchodzi na boisko. W Ekstraklasie wybiega na murawę pierwszy raz od września. Doświadczony Serb zmienia Szymańskiego. W Jagiellonii zaś Adamec zastępuje Kwietnia
  • 79' Ależ blisko było czwartego gola! Najpierw Kasper Hamalainen znalazł się w wyśmienitej sytuacji, ale lepszy okazał się Kelemen, który potem poradził sobie z dobitką Kucharczyka
  • 76' 75 minut meczu z Jagiellonią dobitnie pokazuje, że dyscyplina taktyczna jest ważna, ale nie jest najważniejsza. Legioniści są kreatywniejsi, częściej szukają linii podania, stawiają na prostopadłe piłki. Oglądanie meczu mistrzów Polski z miejsca stało się przyjemniejsze
  • 75' Na boisku dzieje się nieco mniej, więcej rzeczy zostało uporządkowanych. Jagiellonia próbuje rozpaczliwego pressingu, szuka szansy do ataku, ale nie jest w stanie tego dokonać. Wśród legionistów dominuje za to pewność siebie i spokój
  • 74' Zmiana w Legii. W miejsce Martinsa, Paweł Stolarski
  • 72' Piłka trafiła do wybiegającego z drugiej linii Michała Kucharczyka, ten zbierał się do strzału, ale dynamicznie wprost z bramki wyruszył Kelemen i golkiper skutecznie powstrzymał szarżującego legionistę. Dobra próba zespołu prowadzonego przez Vukovicia
  • 70'
  • 70' Gra nieco się uspokoiła. Jagiellonia wymienia kolejne podania, ale ma problem ze zdobywaniem terenu
  • 68' Piłka wycofana przed pole karne, Martins w dobrym tempie nabiegł i płaskim uderzeniem przy słupku pokonał Kelemena
  • 66' 3:0!!! Andre Martins!!!
  • 66' Wieteska w miejsce Rochy
  • 65' CIERZNIAK BRONI RZUT KARNY!!!
  • 63' Arbiter skorzystał z VAR-u i gwizdnął... rut karny dla przyjezdnych. "Żółtko" dla Antolicia
  • 62' Kostal za Kadleca
  • 62' Imaz odważnie ruszył na bramkę, wykorzystał błąd komunikacji w obronie mistrzów Polski i potężnie huknął. Pomocnik "Jagi" wywalczył korner, lecz Remy wybił futbolówkę z pole karnego
  • 59' Carlitos uderzył na bramkę będąc pod presją tuż przed polem karnym. Kelemen spokojnie chwycił futbolówkę
  • 58' Imaz piętką wypuścił Guilherme, ten dośrodkował, a Rocha - z problemami, ale jednak - wybił piłkę poza linię końcową
  • 57' A tak wyglądała oprawa kibiców Legii:
  • 55' Gra przeniosła się aktualnie do środka pola. Legia próbuje skonstruować atak pozycyjny
  • 53' Klimala zwiódł Remy'ego, ale wpadł w pole karne ścigając futbolówkę. Złapał ją przed linią końcową, ale w tym czasie doskoczyło do niego trzech graczy stołecznego klubu
  • 50' Kwiecień przedzierał się skrzydłem, ale jego zapędy uprzedził Vesović
  • 49' Antolić do Carlitosa. Hiszpan genialnie minął stopera gości, stanął sam na sam z Kelemenem, lecz trafił prosto w niego. Snajper Legii mógł odegrać futbolówkę także do wysuniętego Szymańskiego
  • 48' Akcja Jagiellonii lewą stroną, ale Remy oddala zagrożenie ekspediując futbolówkę na aut
  • 46' Gramy!
  • 45+3' Koniec pierwszej połowy. Do przerwy nieco odmieniona Legia prowadzi 2:0 po golach Hamalainena i Szymańskiego!
  • 45+2' Jagiellonia próbuje zaznaczyć swoją obecność na boisku, ale niewiele z tego wynika
  • 44' Piłka dograna w pole karne znalazła się pod nogami Szymańskiego, a ten delikatnie podciął futbolówkę nad Kelemenem i po chwili mógł się cieszyć z gola. Wreszcie Legia chce grać ofensywną piłkę!
  • 42' 2:0! Sebastian Szymański!!!
  • 42'
  • 41'
  • 41' Rzut wolny dla Jagiellonii, a po chwili rywale mają kolejny stały fragment gry 0 róg z prawej strony boiska
  • 40' Bardzo dobra oskrzydlająca akcja Legii! Piłka trafiła do Marko Vesovicia, który dokładnie dośrodkował w pole karne na głowę Hamalainena. Fin popisał się skutecznym uderzeniem i piłka przy słupku wpadła do siatki
  • 37' GOOOOL! Hamalainen!
  • 36' Kwiecień sfaulował Hamalainena jeszcze na połowie Legii
  • 34' Niezłe wstrzelenie piłki przez Pospisila, serca legionistów zadrżały, ale ostatecznie miejscowi wyszli z opresji. Na boisku ponownie zameldował się już Kucharczyk
  • 32' Carlitos! Cóż za wspaniałe podanie do Kucharczyka. Skrzydłowy wpadł w pole karne i główką próbował pokonać Kelemena. Przy dobitce obił boczną siatkę i delikatnie ucierpiał. Aktualnie leży poza boiskiem i korzysta z usług medyków klubowych
  • 31' "Jaga" otrzymała stały fragment, ale nie udało się z niego zbyt wiele wycisnąć. Wznowi Cierzniak
  • 29' "Zamach na przeciętność" - takie hasło widnieje teraz na "Żylecie"
  • 29' Imaz zdecydował się na uderzenie bez namysłu, lecz były piłkarz Wisły Kraków nie zagroził Cierzniakowi
  • 26' Ależ inteligentne podanie Vesovicia. Boczny defensor wymanewrował przeciwnika i miękko zagrał w kierunku Carlitosa. Napastnik źle przyjął jednak futbolówkę, przez co akcja spaliła na panewce
  • 24' Żółta kartka dla Pospisila za faul na Remym
  • 23' Kolejny bilard w polu karnym Jagielloni. Walczyli znowu "Hama" wespół z "Szymim", ale zostali zablokowani przez białostoczan. Po chwili Carlitos został złapany na ofsajdzie
  • 22' Warszawiacy fajnie potrafią stosować wysoki pressing, przycisnąć rywala i przechwycić piłkę. Na razie dobrze to wygląda, jeśli chodzi o boiskowe poczynania
  • 20' Kontra Legii zapoczątkowana przez Kucharczyka dostarczyła sporo emocji. Bliscy szczęścia byli Szymański i Hamalainen, a do dobitki strzału Fina dopadł Martins. Portugalczyk upadł w "szesnastce" po kontakcie z rywalem, lecz arbiter główny wskazał na "piątkę"
  • 18' Spokojniejszy fragment, atak pozycyjny próbowali budować przyjezdni. Ekipa Ireneusza Mamrota wymieniła trochę podań, ale w pewnym momencie z atakiem wyszli miejscowi
  • 15' Faul w ataku popełnił Antolić. Pierwszy kwadrans należy do gospodarzy, aczkolwiek co jakiś czas śmielej połowę boiska przekraczają białostoczanie
  • 13' Carlitos zszedł do środka i postanowił huknął na bramkę. Hiszpan został jednak skutecznie zablokowany przez trzech piłkarzy gości
  • 12' Dośrodkowanie Martinsa z rzutu rożnego. Futbolówka minęła Remy'ego, a z paru metrów pomylił się Carlitos
  • 11' Klimala otrzymał podanie z lewej flanki, obrócił się i płasko uderzył w kierunku golkipera Legii. Były legionista strzelił jednak za lekko
  • 9' Ciekawy strzał Kucharczyka z dalszej odległości. Dobra próba, skrzydłowy wykorzystał więcej wolnej przestrzeni i celnie uderzył
  • 8' Centra Guilherme z rogu, do piłki wyskoczył Runje. Na posterunku był jednak Cierzniak
  • 8' Pierwsze fragmenty spotkania nie wyłoniły drużyny, która dominuje. Na razie dostrzegamy ataki z obu stron i wzajemne badanie się
  • 7' Dośrodkowanie z prawego narożnika szybowało w kierunku dalszego słupka, tam przyczajony był Carlitos, który dopadł do piłki, choć trafił ją nieczysto. Było blisko, ale ostatecznie Marian Kelemen poradził sobie z atakiem mistrzów Polski po stałym fragmencie gry
  • 6' Rzut rożny dla stołecznej drużyny
  • 4' Kucharczyk urwał się prawą stroną, płasko dośrodkował w pole karne, lecz jeden ze stoperów rywali wybił piłkę
  • 3' Kwiecień faulowany, a strzał Guilherme z rzutu wolnego trafił w boczną siatkę
  • 2' Akcja przyjezdnych kończy się zerowym skutkiem w ofensywie. Grę od bramki wznawia Radosław Cierzniak
  • 1' Gramy! Do boju Legio!
  • "Jesteśmy z wami, hej Legio jesteśmy z wami" - krzyczą kibice z "Żylety". Po chwili "Vuko, Vuko, Vuko" i skandowanie nazwiska Marka Saganowskiego
  • Piłkarze wychodz na boisko
  • Czas na "Sen o Warszawie"!
  • Skład Legii prezentuje się następująco: Cierzniak - Vesović, Remy, Jędrzejczyk, Rocha - Antolić, Martins - Kucharczyk, Hamalainen, Szymański - Carlitos! Ławka: Malarz, Wieteska, Nagy, Radović, Stolarski, Medeiros, Kulenović
  • We wtorek Legia oficjalnie zwolniła Ricardo Sa Pinto. Portugalczyk stracił pracę po porażce w Krakowie (0:4). Do końca sezonu mistrzów Polski poprowadzi Aleksandar Vuković, który z rolą tymczasowego szkoleniowca zmierzy się po raz trzeci. Tym razem, "Aco" ma już licencję UEFA Pro, a egzamin zdał tuż przed objęciem nowych obowiązków, w których pomagać będzie mu Marek Saganowski. Jakich szybkich zmian możemy spodziewać się po nowym sztabie? SPRAWDŹ TUTAJ
  • Witamy ze stadionu przy Łazienkowskiej. O godzinie 20:30 Legia Warszawa podejmie Jagiellonię Białystok. Obie drużyny przeżywają nieco gorsze chwile. Jagiellonia zagra w stolicy m.in. bez Arvydasa Novykovasa. W składzie "Wojskowych" zabraknie Cafu czy Adama Hlouska. Z urazem zmaga się również m.in. Jarosław Niezgoda