• 81' Arkadiusz Piech za Piotr Celeban
  • 90' Arkadiusz Piech

Legia – Śląsk: Został jeden cel – mistrzostwo

16-03-2019 / 10:10 Piotr Barański

Po kompromitującym występie legionistów w Częstochowie, pora na powrót do rozgrywek ligowych i walki o tytuł mistrzowski. W sobotę o godz. 20:30 Legia zmierzy się przy ul. Łazienkowskiej 3 ze Śląskiem Wrocław. W zależności od wyniku rywalizacji Zagłębia Sosnowiec z Lechią, może być to mecz o pozycję lidera. Przeciwnik Legii – Śląsk znajduje się na 11. pozycji. Po zakończeniu spotkania zaprezentujemy fotoreportaże oraz wypowiedzi zawodników i szkoleniowców. Zapraszamy również do śledzenia naszej relacji „na żywo”.

Mistrzowie Polski tydzień temu odnieśli drugie z rzędu ligowe zwycięstwo pokonując Arkę Gdynia 2:1 po trudnym i zaciętym meczu. Rywala pięknym strzałem z dystansu napoczął Carlitos, a na 2:0 podwyższył po szybkiej i skutecznej kontrze Sandro Kulenović. „Arkowcy” zdołali zdobyć gola kontaktowego, którego autorem był Maciej Jankowski, jednak do końca spotkania wynik się nie zmienił. W środku tygodnia doszło do meczu o którym wszyscy chcielibyśmy zapomnieć. Legia przegrała w Częstochowie z Rakowem 1:2 w meczu ćwierćfinałowym Pucharu Polski odpadając w ten sposób z rozgrywek. Śląsk Wrocław nie grał w tygodniu, a w swoim ostatnim spotkaniu ograł przed własną publicznością Jagiellonię Białystok 2:0 po bramkach Michała Chrapka i Marcina Robaka.

W meczu przeciwko drużynie z Dolnego Śląska nie zagrają William Remy oraz Sebastian Szymański. Francuz będzie musiał pauzować ostatni raz po karze za faul z meczu z Cracovią, zaś „Szymi” dochodzi do siebie po kontuzji, której zaznał w spotkaniu z Miedzią Legnica. Niepewny jest występ Marko Vesovicia. W ostatniej chwili z powodu urazu żeber wypadł też Radosław Majecki. Poza kadrą meczową decyzją trenera Ricardo Sa Pinto znalazł się Adam Hlousek. Na czwartą żółtą kartkę i wykluczenie z kolejnego meczu będzie musiało uważać trzech zawodników stołecznej drużyny, są nimi: Inaki Astiz, Cafu i Dominik Nagy. W zespole Śląska nie wystąpią kontuzjowani AugustoMichał Bartkowiak i Mateusz Cholewiak. Za czerwoną kartkę będzie pauzował Djordje Cotra. Na boisku nie zobaczymy również lewego obrońcy Mateusza Hołowni, wypożyczonego zimą z Legii do drużyny trenera Vitezlava Lavicki (więcej w tym miejscu).

W okienku transferowym we Wrocławiu doszło do kliku zmian. Najgłośniejszym transferem jest zdecydowanie przyjście Krzysztofa Mączyńskiego, byłego zawodnika naszej drużyny, który po zesłaniu do rezerw przez trenera Sa Pinto nie miał szans na powrót do pierwszej drużyny mistrzów Polski. Odejście wydawało się najlepszym rozwiązaniem. Trener Śląska stawia na "Mąkę" i najprawdopodobniej zagra w sobotę od pierwszej minuty, podobnie jak inny były zawodnik naszej drużyny – Łukasz Broź. Do zespołu dołączyli również Lubambo Musonda z Gandzasaru Kapan oraz wcześniej wspomniany Hołownia. Z drużyną pożegnał się Maciej Pałaszewski odchodząc do Stomilu Olsztyn.

Zespół z Wrocławia znajduje się obecnie na jedenastej pozycji w rozgrywkach Lotto Ekstraklasy mając na koncie 27 punktów, tracąc do dziesiątej Wisły Kraków osiem oczek i mając zaledwie trzy punkty przewagi nad strefą spadkową. Sytuacja na dole tabeli powoli się stabilizuje i celem Śląska w tym sezonie będzie jedynie utrzymanie się w lidze. Nasi sobotni rywale na wiosnę rozegrali pięć oficjalnych meczów, z czego trzy wygrali (2:0 z Zagłebiem Sosnowiec, 2:0 z Zagłębiem Lubin i 2:0 z Jagiellonią Białystok) oraz w dwóch odnieśli porażkę (0:1 z Wisłą Kraków oraz 0:2 przeciwko Piastowi Gliwice). Najskuteczniejszym graczem jest środkowy napastnik Marcin Robak z trzynastoma trafieniami w tym sezonie, który w przeszłości trafiał do bramki Legii przy Łazienkowskiej w barwach innych zespołów. Po cztery gole na koncie mają Mateusz Radecki oraz Arkadiusz Piech.

Łącznie w swojej historii przeciwko Legia przeciwko Śląskowi zagrała 91 razy. W 49. przypadkach to drużyna z Warszawy okazała się lepsza, 24 razy padł remis, a 18 razy lepsi okazali się wrocławianie. Ostatni mecz obu drużyn zakończył się wynikiem 1:0 dla Legii. Mistrzowie Polski przeważali przez całe spotkanie i wygrali je po bramce Cafu w 34. minucie, chociaż sytuacji do podwyższenia prowadzenia było mnóstwo.

Rywalizację poprowadzi sędzia Daniel Stefański, który sędziował już dwie rywalizacje Legii w tym sezonie (wygrana z Lechem 1:0 oraz porażka z Pogonią 1:2).

Zwycięstwo warszawskiego klubu ze Śląskiem (kurs 1.82) typuje 85% graczy legalnego bukmachera TOTALbet. Widać większą niż zazwyczaj liczbę zakładów na remis (3.60) i wygraną gości (4.60). Dużą popularnością cieszy się zakład Total na liczbę goli poniżej 2.5. Być może dlatego, że Śląsk notuje serię 5 meczów, w których padły nie więcej niż dwie bramki.

W przypadku specjalistów z Fortuny za bliższych zwycięstwa również stawia się Legię (kurs 1.75). W przypadku remisu pomnożymy swój zysk o 3.65, a po wygranej gości o 4.95. Spotkanie odbędzie się w sobotę o godz. 20:30 przy ul. Łazienkowskiej 3. Z meczu przeprowadzimy relację „na żywo”. Po zakończeniu na naszej stronie ukażą się wypowiedzi trenerów, piłkarzy, zdjęcia oraz wideo.

Przypuszczalne składy:

Legia: Cierzniak – Stolarski, Jędrzejczyk, Wieteska, Rocha – Cafu, Martins – Medeiros, Carlitos, Kucharczyk – Kulenović

Śląsk: Słowik - Celeban, Tarasovs, Golla, Broź - Musonda, Mączyński, Chrapek, Radecki, Pich - Robak

• 90+14' Koniec! Legia wygrała 1:0 ze Śląskiem po golu Carlitosa! Za dwa tygodnie, po przerwie na kadrze stołeczny klub zmierzy się na wyjeździe z Wisłą Kraków. Dziękujemy za uwagę i zapraszamy na nasze materiały pomeczowe. Dobranoc!
  • 90+14' Legioniści utrzymują się przy piłce, kradną czas
  • 90+13' Rajd Kulenovicia i korner!
  • 90+11' Przewrotka Robaka, ale nic z tego
  • 90+8' Żółty kartonik dla Piecha, czerwony dla Cafu...
  • 90+7' Kolejny VAR, zupełnie nie wiadomo o co chodzi...
  • 90+5' Jednak nie ma rzutu karnego! Doszło także do przepychanki
  • 90+3' Będziemy mieć jednak VAR
  • 90+2' "Jedenastka" dla Śląska...
  • 90+1' Pięć minut doliczonych przez arbitra
  • 90' Dośrodkowanie Chrapka w pole karne, jeden z wrocławian dopuścił się przewinienia
  • 89' Centra Mączyńskiego została jednak zażegnana przez Nagya. Wrocławianie chcą doprowadzić do wyrównania, lecz trochę biją głową w mur, nie mogą przedostać się przez blok obronny miejscowych
  • 88' Rzut rożny dla gości
  • 85' Chrapek uderzył z dalszej odległości, ale chybił
  • 84' Stolarski za Carlitosa
  • 83' Niezła akcja gospodarzy. Nagy chciał podciąć piłkę nad Słowikiem. Do celu zabrakło naprawdę niewiele
  • 81' Celeban opuszcza boisko, w jego miejsce wchodzi Piech
  • 80' Musonda wygarnął piłkę Rochy, ale nie zrobił z nią praktycznie nic specjalnego
  • 79' "Żółtko" dla Amhadzadeha
  • 78' Wieteska walczył w powietrzu o futbolówkę, ale nie trafił w piłkę po centrze z prawej strony
  • 78' Dośrodkowanie Martinsa wybite przez jednego z rywali. Przy okazji żółtą kartką został ukarany Broź
  • 77' Efektywny drybling Carlitosa na skrzydle. Hiszpan wbiegł w pole karne, podał do Kulenovicia. Korner!
  • 76' Musonda sfaulował Nagya, kwadrans do końca
  • 75' Amhadzadeh zmienia Radeckiego
  • 75' Po raz drugi Cierzniak broni!
  • 74' Ciekawe uderzenie Mączyńskiego z dystansu, ale Cierzniak popisał się ważną interwencją!
  • 72' Dośrodkowanie Mączyńskiego ląduje w rękawicach Cierzniaka
  • 71' Śląsk teraz ma więcej do powiedzenia, stara się atakować i częściej gościć na połowie mistrzów Polski
  • 71' Żółta kartka dla Chrapka
  • 68' Kulenović zastępuje Medeirosa
  • 66' Robak główkował, wcześniej również goście napsuli trochę krwi. Wciąż Legia jednak prowadzi
  • 65' Gąska wchodzi, Pich schodzi
  • 65'
  • 65' Błąd Rochy w defensywie, bez większych konsekwencji
  • 64'
  • 63' Faul na Szymańskim, gra nieco się podostrzyła
  • 63' Mączyński zamiast dośrodkować z wolnego, podał do partnera. Była to jednak nieudana próba
  • 62' Martins korzysta z pomocy medyków, ale zaraz powinien wrócić na murawę
  • 61' Jeden z legionistów ucierpiał po kontakcie z przeciwnikiem
  • 60' W taki sposób gola strzelił Carlitos
  • 60' Centra Mączyńskiego, zrobiło się groźnie! Ostatecznie mamy drugi korner dla Śląska
  • 58' Musonda w kierunku Radeckiego, ten główkował, ale udało się wywalczyć jeszcze korner, który nie przyniósł większych efektów
  • 57' Węgier wraca do gry
  • 56' Nagy leży na boisku, potrzebna pomoc medyków klubowych
  • 55' Pressing Carlitosa i Medeirosa. Widać, że Hiszpan jest pobudzony tym golem
  • 53' Carlitos! Pewny strzał! Legia wychodzi na prowadzenie!
  • 52' Rzut karny dla Legii
  • 51' Jędrzejczyk pobiegł środkiem, chciał wyprowadzić akcję, lecz został sfaulowany przez Mączyńskiego
  • 50' Ależ zagranie Martinsa! Andre ruszył środkiem i miękko podał w kierunku Cafu. Pomocni obrócił się z piłką w polu karnym, ale płaski strzał przeleciał minimalnie obok dalszego słupka Słowika
  • 48' Faul Radeckiego na Cafu na połowie miejscowych
  • 48' Dwukrotnie Legia mogła zagrozić, ale brakowało jej spokoju i precyzji w polu karnym wrocławian
  • 46' Zaczynamy drugą połowę!
  • Obie drużyny już na murawie. Zaraz wracamy do gry
  • 45+3' Koniec pierwszej połowy. Do przerwy bezbramkowy remis. Czekamy na więcej emocji po przerwie, na razie oglądaliśmy bezbarwne widowisko. Wracamy za kwadrans
  • 45+2' Centra Szymańskiego na pierwszy słupek do Cafu, ostatecznie Słowik chwycił piłkę
  • 45+2' Przechwyt Nagya, ale Golla wybił piłkę. Do futbolówki dopadł jeszcze Cafu, lecz został zablokowany. Rzut rożny
  • 45+1' Dwie minuty doliczone
  • 45+1' Faul Radeckiego na Jędrzejczyku, doświadczenie stopera Legii zdecydowało o korzyści dla Legii
  • 44' Musonda zakręcił Vesoviciem, ale był odchylony przy próbie dośrodkowania. Dobrze zapowiadała się jednak akcja rywala
  • 43' Faul Rochy na połowie Śląska, Portugalczyk nie może zgodzić się z decyzją arbitra
  • 42' Nagy do Rochy, ostatecznie Węgier dośrodkował w pole karne, mamy korner
  • 40' Żółta kartka dla Vesovicia
  • 39' Teraz na murawę upadł Nagy i Szymański, ale w ich przypadku wszystko jest w porządku
  • 37' "Kuchy" opuszcza boisko na noszach, w jego miejsce wchodzi Nagy
  • 34' Dośrodkowanie Szymańskiego i strzał Kucharczyka. Skrzydłowy Legii lekko utyka po tym uderzeniu. Na razie nie wiemy czy dojdzie do zmiany
  • 33' Znowu Medeiros włączył Vesovicia, a ten ponownie wycofał piłkę. Ostatecznie będzie rzut wolny na wysokości pola karnego gości
  • 29' Martins dopadł do piłki, uderzył z powietrza i na dodatek delikatnie ucierpiał. Portugalczyk jednak wstał o własnych siłach i kontynuuje grę
  • 28' Kolejny rajd "Veso", niemalże podobne wycpfanie. Róg
  • 27' Medeiros do Vesovicia, prawy obrońca chciał wycofać piłkę, ale został zablokowany. Korner
  • 25' Na murawie obecnie nic się nie dzieje, Piłkarze obydwu ekip wymieniają podania, lecz brakuje konkretów, podejścia pod pole karne, dokładności
  • 22' Sporo zamieszania ze strony Śląska. Najpierw goście mieli problem z pokryciem legionistów, a przy próbie kontry, Radecki podał za plecy na skrzydło do Musondy
  • 20' Dośrodkowanie Mączyńskiego z rzutu wolnego okazało się nieco złym pomysłem. Po jego podaniu do partnera, centra była głęboka i niedokładna
  • 19' Medeiros szukał podania piętką przy polu karnym, ale zagrał w ciemno, przez co nie znalazł adresata
  • 18' Spokojniejszy fragment spotkania, gra toczy się głównie w środkowej strefie boiska. Teraz przed szansą stanął Robak. Napastnik Śląska mógł pokonać Cierzniaka, ale sędzia liniowy odgwizdał ofsajd
  • 16' Martins po raz kolejny chciał popisać się prostopadłym podaniem. Tym razem Portugalczyk wypatrzył rodaka, Medeirosa, lecz okazało się, iż zagranie było minimalnie zbyt mocne
  • 14' Medeiros otrzymał dokładne podanie, ale od razu doskoczyło do niego trzech zawodników. Strata Portugalczyka
  • 14' Ważna interwencja Rochy, który zatrzymał Musondę przy chorągiewce, dzięki czemu akcja zwolniła i spaliła na panewce
  • 13' Szymański sprytnie skierował piłkę do wychodzącego Carlitosa. Król strzelców poprzedniego sezonu Ekstraklasy był jednak na spalonym
  • 12' Faul Jędrzejczyka w "szesnastce" Śląska po wrzucie z autu Kucharczyka
  • 11' Martins do Carlitosa, jednak Golla czujnie wyekspediował piłkę na aut
  • 10' Goście na razie bez większych kompleksów chcą grać piłką, szukają podań. Co jakiś czas "Wojskowi" próbują przyspieszyć, lecz dobrze stopują ich przyjezdni
  • 7' Medeiros czyhał na błąd stoperów Śląska, naciskał także Słowika, ale wrocławianie wyszli z opresji
  • 7'
  • 6' Ładna akcja legionistów, Szymański wypuścił Carlitosa. Hiszpan pobiegł prawą stroną, płasko zacentrował w kierunku Szymańskiego. Będzie jednak tylko aut dla miejscowych
  • 4' Rocha ruszył lewą flanką, ale nieprzepisowo powstrzymał rywala, popełnił faul w ataku
  • 3' Pich do Musondy, ten dośrodkował ze skrzydła, ale Wieteska wybił futbolówkę głową
  • 2' Faul Picha na Vesoviciu na połowie stołecznego klubu
  • 1' Gramy!
  • Za moment Martins rozpocznie od środka spotkanie
  • Piłkarze obu drużyn wychodzą na murawę
  • Czas na "Sen o Warszawie"
  • Rezerwa: Miszta, Nagy, Hamalainen, Agra, Astiz, Stolarski, Kulenović
  • Skład Legii wygląda następująco: Cierzniak - Vesović, Jędrzejczyk, Wieteska, Rocha - Cafu, Martins - Medeiros, Szymański, Kucharczyk - Carlitos
  • W ekipie Śląska jest czterech graczy związanych z Legią w przeszłości: Krzysztof Mączyński, Łukasz Broź, Arkadiusz Piech i Mateusz Hołownia. Najmłodszy z nich nie zagra, ale ciekawie opowiada o swoim wypożyczeniu, jak i Ricardo Sa Pinto. TUTAJ
  • Witamy z Łazienkowskiej! O godzinie 20:30 rozpocznie się spotkanie mistrzów Polski ze Śląskiem Wrocław. "Wojskowi" mają za sobą odpadnięcie z krajowego pucharu po porażce 1:2 z Rakowem.